Zobacz betlejki i szopki śląskie, polskie i europejskie
14 Stycznia 2022Do 2 lutego potrwa wystawa „Pod betlejemską gwiazdą. Betlejki i szopki europejskie”, którą można oglądać w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Na tegorocznej wystawie prezentowane są betlyjki śląskie i szopki europejskie pochodzące z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie oraz ze zbiorów prywatnych. Na ekspozycji będzie można zobaczyć nie tylko znane szopki hiszpańskie czy francuskie, ale także szopkę pochodzącą z Irlandii, Węgier, Austrii bądź Armenii.
Tradycja powstawania szopek bożonarodzeniowych sięga XIII wieku, zaś na Śląsk szopka - betlyjka - zawitała w XVII wieku i do lat trzydziestych XX wieku była nieodłącznym elementem świątecznego wystroju domów.
Warto dodać, że tradycja ta nie zanikła w naszym regionie. Przykładem jest powstała z inicjatywy mieszkańców Bytomia i Tarnowskich Gór szopka betlejemska. Szopka, mimo że nie jest częścią wystawy, jaka prezentowana jest w Muzeum Górnośląskim, warta jest wspomnienia, bowiem wykonana została z materiałów z recyklingu, m.in. tektury, palet drewnianych czy pozostałości drzewnych.
Inicjatorem jej powstania był związany z Bytomiem, a obecnie mieszkający w Tarnowskich Górach Tomasz Duda, który wspólnie z przyjaciółmi zdecydował się zbudować składającą się z aż 5 palet drewnianych szopkę, która łącznie powstawała ponad miesiąc.
Mimo że mamy już okres poświąteczny, zapraszamy mieszkańców naszego miasta na wystawę do Muzeum Górnośląskiego, gdzie nowością są nie tylko kopie figur szopkowych, które można dotykać. Figury przygotowano z myślą o niewidzących i niedowidzących oraz najmłodszych zwiedzających.
Wystawa będzie czynna do 2 lutego 2022 roku, a można ją oglądać w gmachu Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu przy pl. Jana III Sobieskiego. Bilet normalny - 6 z, zaś ulgowy - 3 zł.
Więcej informacji na stronie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu
Podobne wiadomości:
- W drugi dzień świąt odwiedź wystawę kroszonek 2025-04-20
- Kroszonkarki i kroszonkarze nagrodzeni 2025-04-06
- Trwa XXXV edycja konkursu „Górnośląskie kroszonki”. Do poniedziałku można składać swoje prace 2025-03-23
- I Międzynarodowy Dzień Wymiany Owadów i Targi Entomologiczne w Bytomiu 2025-02-20
- Szlakiem polskiej szopki. Zobacz piękne kaszubskie szopki w Muzeum Górnośląskim 2024-12-25
- Rytm miasta już w sieci 2024-12-22
- Alchemia epoki przemysłu 2024-11-07
- Alchemia epoki przemysłu. XIX-wieczne odlewnictwo artystyczne ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu 2024-11-04
- Poznaj historię życia Franza Landsbergera, założyciela bytomskiego teatru 2024-10-24
- Muzeum Górnośląskie przeniosło swoich gości do średniowiecza 2024-10-19