Wysztiglowani na śląską modłę
4 Września 2021Czy strój ludowy można „oswoić” i wykorzystać we współczesnych stylizacjach? Naturalnie, a dowodem był dzisiejszy /4 września/ pokaz śląskiej mody, w ramach którego mogliśmy zobaczyć tradycyjne śląskie kreacje, jak też inspirowane ludowym wzornictwem współczesne kreacje. Niezwykły pokaz mody zorganizowało Muzeum Górnośląskie.
W jakle, zopaski i jelenioki wskoczyli dziś muzealnicy oraz pracownicy instytucji współpracujących z bytomskim muzem: np. z nikiszowieckiego oddziału Muzeum Historii Katowic, czy Muzeum w Rudzie Śląskiej. Stylizacje prezentowały też osoby, które mają jeszcze stroje np. po babciach czy prababciach. Warto dodać, że na śląskiej rewii mody pojawili się artyści, którzy inspirowali się regionalnym strojem i jego poszczególnymi elementami.
Oprócz oryginalnych strojów ludowych w tradycyjnych aranżacjach zaprezentowane zostały współczesne interpretacje jego poszczególnych elementów oraz moda inspirowana wzornictwem ludowym.
Na wybiegu pojawili się więc modele i modelki odziane w oryginalne stroje: rozbarski, pszczyński, cieszyński, opolski. Widzowie pokazu mogli też wziąć udział w warsztatach wiązania purpurki „po bytomsku”.
Widzowie mogli podziwiać zarówno strój panny w stroju rozbarskim jak i pannę młodą w stylizowanej sukni ślubnej, a obok tradycyjnie ubranej mężatki także współczesną, inspirowaną śląskim zdobnictwem chustę do noszenia niemowląt.
Pokaz mody śląskiej towarzyszyła część artystyczna w wykonaniu uczniów Ogniska Muzycznego w Chorzowie oraz Ogniska Muzycznego w Siemianowicach Śląskich.
Podobne wiadomości:
- Modernizacja budynku Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu za ponad 23 mln zł 2025-04-30
- W drugi dzień świąt odwiedź wystawę kroszonek 2025-04-20
- Kroszonkarki i kroszonkarze nagrodzeni 2025-04-06
- Trwa XXXV edycja konkursu „Górnośląskie kroszonki”. Do poniedziałku można składać swoje prace 2025-03-23
- I Międzynarodowy Dzień Wymiany Owadów i Targi Entomologiczne w Bytomiu 2025-02-20
- Rytm miasta już w sieci 2024-12-22
- Alchemia epoki przemysłu 2024-11-07
- Alchemia epoki przemysłu. XIX-wieczne odlewnictwo artystyczne ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu 2024-11-04
- Poznaj historię życia Franza Landsbergera, założyciela bytomskiego teatru 2024-10-24
- Muzeum Górnośląskie przeniosło swoich gości do średniowiecza 2024-10-19