Unikatowa wystawa w Muzeum Górnośląskim. Co archeolodzy odkryli w rejonie kościoła św. Ducha?
26 Maja 2022„Kościół Świętego Ducha oczami archeologa” - to wystawa ukazująca bogactwo archeologiczne naszego regionu. Pieczę nad dziedzictwem naszej historii sprawują między innymi pracownicy Działu Archeologii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Ich prace w 2020 roku z zapartym tchem śledzili mieszkańcy Bytomia oraz miłośnicy lokalnej historii. Teraz mamy okazję zobaczyć to, co udało się odkopać podczas prac wykopaliskowych przy kościele. św. Ducha znajdującego się przy ul. Krakowskiej w Bytomiu. Zapraszamy do Muzeum Górnośląskiego przy pl. Jana III Sobieskiego, gdzie zaprezentowane zostały unikatowe artefakty, jakie udało się wydobyć w rejonie kościoła pw. św. Ducha.
- To kolejna ważna wystawa poświęcona historii naszego miasta jaką prezentuje Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. Dzięki podjętym pracom archeologicznym udało się wydobyć cenne przedmioty, które wzbogaciły zbiory jednej z najważniejszych instytucji kultury w naszym regionie - mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. - Cieszę się, że miasto mogło wziąć udział w tym wydarzeniu i wesprzeć jego organizację, bowiem jest to szansa dla mieszkańców Bytomia na zapoznanie się z dziejami naszego miasta - podkreśla prezydent Mariusz Wołosz.

Unikatowa wystawa w Muzeum Górnośląskim. Co archeolodzy odkryli w rejonie kościoła św. Ducha?
Badania wykopaliskowe prowadzone przez archeologów z Muzeum Górnośląskiego przy kościele św. Ducha pozwoliły spojrzeć w przeszłość miejsca związanego z kościołem i nieistniejącymi już założeniami szpitala bożogrobców. Miejsca, gdzie schronienie znajdowali najubożsi, którzy nie mogli liczyć na żadną inną pomoc. Na wystawie zaprezentowane zostały najciekawsze zabytki, m.in. monety pochodzące z czasów Jagiellonów.
Cennym znaleziskiem jest również moneta z ostatniego roku panowania króla Stefana Batorego. Świadectwem wojny trzydziestoletniej są z kolei elbląskie szelągi okupacyjne Karola Gustawa, którymi opłacano szwedzkie wojska stacjonujące przez moment w Bytomiu. Z wojen śląskich, a w zasadzie z okresu tuż po nich, mamy natomiast greszel Fryderyka II oraz guzik o charakterze wojskowym. Pozostałe zaś przedmioty dowodzą kontaktów handlowych odbywających się wzdłuż starego szlaku kupieckiego - Via Regia.
Zapraszamy na wystawę do głównej siedziby Muzeum Górnośląskiego przy pl. Jana III Sobieskiego 2 od 26 maja. Wystawa, która potrwa do 30 listopada br. jest współorganizowana przez Miasto Bytom.

Unikatowa wystawa w Muzeum Górnośląskim. Co archeolodzy odkryli w rejonie kościoła św. Ducha?
Podobne wiadomości:
- Modernizacja budynku Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu za ponad 23 mln zł 2025-04-30
- W drugi dzień świąt odwiedź wystawę kroszonek 2025-04-20
- Kroszonkarki i kroszonkarze nagrodzeni 2025-04-06
- Trwa XXXV edycja konkursu „Górnośląskie kroszonki”. Do poniedziałku można składać swoje prace 2025-03-23
- Kolejne odkrycie archeologiczne podczas prac renowacyjnych kościoła pw. św. Wojciecha 2025-03-21
- I Międzynarodowy Dzień Wymiany Owadów i Targi Entomologiczne w Bytomiu 2025-02-20
- Rytm miasta już w sieci 2024-12-22
- Alchemia epoki przemysłu 2024-11-07
- Alchemia epoki przemysłu. XIX-wieczne odlewnictwo artystyczne ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu 2024-11-04
- Poznaj historię życia Franza Landsbergera, założyciela bytomskiego teatru 2024-10-24