Tropem średniowiecznej historii Bytomia
7 Października 2021Czy bytomska synagoga stała na miejscu średniowiecznego książęcego zamku? To jedno z pytań na które otrzymają odpowiedź uczestnicy spaceru archeologicznego pt. ”Tajemnice średniowiecznego Bytomia”, organizowanego przez Muzeum Górnośląskie. Przechadzka po mieście tropem bytomskich tajemnic odbędzie się w niedzielę 10 października o godzinie 12.30. Tym razem w rolę przewodnika wcieli się Jarosław Święcicki z Działu Archeologii.
- Trasa spaceru rozpocznie się przed gmachem Muzeum na placu Sobieskiego, skąd uczestnicy przejdą na plac Grunwaldzki, gdzie znajdowała się spalona podczas nocy kryształowej synagoga. Niektóre badania archeologiczne wskazują, że w tym miejscu posadowiony był średniowieczny zamek książąt bytomskich. W trakcie wędrówki po mieście pójdziemy po śladzie dawnej fosy, okalającej bytomski gród, przyglądając się pozostałościom murów miejskich z tego okresu - mówi Jarosław Święcicki z Działu Archeologii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.
Kolejny przystanek wyznaczy postój w miejscu Bramy Krakowskiej przy której znajdował się szpital bożogrobców. W trakcie spaceru zostanie zaprezentowany krótki rys historyczny tego obiektu. Spacerowicze zatrzymają się także na Rynku, gdzie pod płytą centralnego placu Bytomia znajdują się XIV-wieczne piwnice i fundamenty średniowiecznego ratusza. Podczas prac prowadzonych w latach 90-tych XX wieku odkryto pozostałości renesansowych kamienic, ślady nieistniejących ulic z drewnianą nawierzchnią i pozostałości straganów kupieckich. W tym miejscu będzie także okazja wspomnieć o gmachu istniejącego do 1945 roku Ratusza - obiektu z wieżyczką często przedstawianego na starych fotografiach Bytomia. Ratusz został spalony przez sowietów w 1945 roku.
Po przejściu ulicy Dworcowej, spacer zakończy się na Wzgórzu św. Małgorzaty, które jest miejscem bardzo ważnym dla historii miasta. Przypomnijmy, że tutaj zlokalizowany był otoczony potężnymi wałami wczesnośredniowieczny gród kasztelański, z którego zarządzano i broniono okolicy słynącej z wydobycia cennego srebra. Tam także znajdował się ufundowany przez księcia Bolesława Kędzierzawego romański kościół, którego śladów wciąż poszukują archeolodzy.
Prace w wykopie archeologicznym założonym pod podłogą kościoła ujawniły średniowieczne pochówki szkieletowe, podobnie było w wykopach ulokowanych na zewnątrz, przy murze świątyni, po północnej i wschodniej stronie, w których znaleziono bryłki ołowiu, monety i inne przedmioty wykonane z metalu i ceramiki. Jakie przedmioty znaleziono podczas prac archeologicznych i co to takiego karawana - tego będzie można się dowiedzieć podczas niedzielnego spaceru.
Spacer archeologiczny śladem średniowiecznej historii Bytomia odbędzie się w niedzielę 10 października o godzinie 12.30. Zbiórka przed głównym gmachem Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu na placu Sobieskiego. Bilety w cenie 1 zł do nabycia w kasie Muzeum.
Przypomnijmy, że Bytom, miasto posiadające średniowieczne korzenie, prawa miejskie otrzymało w 1254 roku. Nasze miasto było wówczas jednym z ważnych ośrodków politycznych na Górnym Śląsku. W mieście powstało wiele ważnych budowli, które niestety nie przetrwały do naszych czasów, jednak dzięki badaniom archeologicznym prowadzonym w Bytomiu wiemy, gdzie niektóre, już nieistniejące obiekty, znajdowały się w naszym mieście.
Podobne wiadomości:
- Modernizacja budynku Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu za ponad 23 mln zł 2025-04-30
- W drugi dzień świąt odwiedź wystawę kroszonek 2025-04-20
- Kroszonkarki i kroszonkarze nagrodzeni 2025-04-06
- Trwa XXXV edycja konkursu „Górnośląskie kroszonki”. Do poniedziałku można składać swoje prace 2025-03-23
- I Międzynarodowy Dzień Wymiany Owadów i Targi Entomologiczne w Bytomiu 2025-02-20
- Rytm miasta już w sieci 2024-12-22
- Alchemia epoki przemysłu 2024-11-07
- Alchemia epoki przemysłu. XIX-wieczne odlewnictwo artystyczne ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu 2024-11-04
- Poznaj historię życia Franza Landsbergera, założyciela bytomskiego teatru 2024-10-24
- Muzeum Górnośląskie przeniosło swoich gości do średniowiecza 2024-10-19