„Sztrykowane, heklowane, biglowane - skarby śląskiej szafy”. Ruszyła tegoroczna edycja
21 Maja 2022„Sztrykowane, heklowane, biglowane - skarby śląskiej szafy. Edycja 2022” to etnograficzny projekt Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, który będzie realizowany od maja do października 2022 roku. Tegoroczna edycja stanowi kontynuację cieszącego się ogromnym zainteresowaniem projektu „Sztrykowane, heklowane, biglowane - skarby śląskiej szafy”, realizowanego w zeszłym roku w Muzeum w ramach programu „EtnoPolska 2021”. Dzisiaj 21 maja w Muzeum Górnośląskim odbyły się już pierwsze zajęcia, które podobnie jak przed rokiem cieszyły się dużym zainteresowaniem.
Projekt ma na celu upowszechnienie wiedzy dotyczącej stroju ludowego, zwiększenie jego rozpoznawalności, wzmocnienie więzi lokalnych i tożsamości kulturowej oraz poszerzenie świadomości kulturalno-historycznej i społecznej związanej z regionem. Dzisiaj 21 maja w pierwszym dniu wydarzenia rozpoczęły się warsztaty z tkania koronki klockowej, które będą w sumie realizowane podczas czterech spotkań pod okiem Małgorzaty Polubok. Z kolei już jutro 22 maja w Muzeum Górnośląskim swoje warsztaty będą miały dzieci, które wezmą udział w warsztatach „Robótki na paluszkach”.
Warto dodać, że jednym z elementów tegorocznej edycji projektu „Sztrykowane, heklowane, biglowane - skarby śląskiej szafy” będzie nagranie materiału wideo, podczas którego lokalny rękodzielnik przedstawi tradycyjne metody wyrobu galandy, czyli charakterystycznego rozbarskiego wianka noszonego przez panny w dni świąteczne.
Wieniec ten jest obecnie najtrudniejszym do rekonstrukcji elementem stroju śląskiego. W materiale wideo nie tylko pokazane zostaną galandy ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego, omówiona zostanie ich historia, ale pracownicy Muzeum przekażą również wiedzę o tradycjach i znaczeniu obrzędowym obiektów, osadzając je w kontekście kulturowym, co pozwoli odbiorcom na poznanie i przede wszystkim zrozumienie zasad ich funkcjonowania. Warto dodać, że film będzie posiadał transkrypcję w języku migowym oraz napisy w języku angielskim.
Ponadto pracownicy Muzeum Górnośląskiego zorganizują także szereg warsztatów związanych ze zdobnictwem tradycyjnych strojów ludowych na Śląsku. Warsztaty zostaną zrealizowane w taki sposób, by pokazać techniki wykonywania i zdobienia poszczególnych elementów stroju rozbarskiego wraz z nauką praktycznych umiejętności.

„Sztrykowane, heklowane, biglowane - skarby śląskiej szafy”. Ruszyła tegoroczna edycja
Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska. Edycja 2022”.
Więcej o edycji projektu „Sztrykowane, heklowane, biglowane - skarby śląskiej szafy” na stronie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu
Podobne wiadomości:
- Modernizacja budynku Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu za ponad 23 mln zł 2025-04-30
- W drugi dzień świąt odwiedź wystawę kroszonek 2025-04-20
- Kroszonkarki i kroszonkarze nagrodzeni 2025-04-06
- Trwa XXXV edycja konkursu „Górnośląskie kroszonki”. Do poniedziałku można składać swoje prace 2025-03-23
- I Międzynarodowy Dzień Wymiany Owadów i Targi Entomologiczne w Bytomiu 2025-02-20
- Rytm miasta już w sieci 2024-12-22
- Alchemia epoki przemysłu 2024-11-07
- Alchemia epoki przemysłu. XIX-wieczne odlewnictwo artystyczne ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu 2024-11-04
- Poznaj historię życia Franza Landsbergera, założyciela bytomskiego teatru 2024-10-24
- Muzeum Górnośląskie przeniosło swoich gości do średniowiecza 2024-10-19