• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Święto Szlaku Zabytków Techniki. Bytom również (..)

Święto Szlaku Zabytków Techniki. Bytom również świętuje

11 Września 2021

Przemysłowe serce Polski bije w województwie śląskim i to właśnie tutaj, co roku odbywa się jedna z największych imprez - Industriada, czyli święto Szlaku Zabytków Techniki i największy festiwal dziedzictwa przemysłowego w naszej części Europy. W tym roku odbywa się już 12. edycja tej wyjątkowej imprezy, w której ponownie bierze udział nasze miasto, gdzie miłośnicy kolei mogą zwiedzić siedzibę Górnośląskich Kolei Wąskotorowych przy ul. Reja oraz przejechać się najstarszą na świecie czynną koleją wąskotorową.

Industriada - Święto Szlaku Zabytków. Bytom również świętuje

12. edycja Industriady to 25 miejscowości, a w nich 38 obiektów oraz 341 wydarzeń, które mają przybliżyć miłośnikom przemysłu, górnictwa, hutnictwa, kolejnictwa, a także historii Górnego Śląska perły architektury przemysłowej w naszym regionie. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Technika. To was zaskoczy!”, a jej celem jest wspólne poznanie tajemnic świata techniki oraz skupienie się wokół natury w przemyśle.

Industriada - Święto Szlaku Zabytków. Bytom również świętuje (1) Industriada - Święto Szlaku Zabytków. Bytom również świętuje (1)
10

Industriada - Święto Szlaku Zabytków. Bytom również świętuje

Industriada - Święto Szlaku Zabytków. Bytom również świętuje

W kolejnej edycji Industriady nie mogło oczywiście zabraknąć naszego miasta, a w nim Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, która jest jedną z największych atrakcji turystycznych na Śląsku, a nawet w Polsce. Przypomnijmy, że najstarsza na świecie czynna kolej wąskotorowa z 1853 roku obsługuje trasę Bytom - Tarnowskie Góry - Miasteczko Śląskie, a jej długość to 21 km. Trasa stanowi fragment dawnej 230-kilometrowej sieci kolei wąskotorowej na Górnym Śląsku, a jej największą stacją jest Bytom Karb Wąskotorowy. Zachowały się na niej budynki parowozowni, infrastruktura kolejowa, a jedną z ciekawostek jest luksusowy wagon salonowy z 1912 roku.

Święto Szlaku Zabytków. Bytom również świętuje (1) Święto Szlaku Zabytków. Bytom również świętuje (1)
10

Święto Szlaku Zabytków. Bytom również świętuje

Święto Szlaku Zabytków. Bytom również świętuje

Miłośnicy kolejnictwa i fani Górnośląskich Kolei Wąskotorowych na brak emocji i wrażeń nie mogą dzisiaj narzekać. Od rana trwają warsztaty kreatywne, podczas których można nie tylko sprawdzić swoją pamięć, koncentrację, ale również umiejętność współpracy z innymi, zmysł konstrukcyjny oraz celność. Jak zawsze ogromnym zainteresowaniem cieszy się przejazd koleją wąskotorową na trasie Bytom Karb Wąskotorowy - Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach oraz Bytom Karb - Bytom Wąskotorowy, a także możliwość przejechania się drezyną na stacji Bytom Karb Wąskotorowy.

Industriada - Święto Szlaku Zabytków. Bytom również świętuje

Podczas imprezy możemy także zobaczyć wystawę fotograficzną, na której przedstawiono z różnych stron kolej wąskotorową. Na fotografiach ukazane zostały odważne kadry lokomotyw, prace prowadzone przez wolontariuszy, przyroda otaczająca wąskotorówkę, różne maszyny użytkowane podczas prac. Ponadto miłośnicy starych lokomotyw mogą z przewodnikiem zajrzeć do jej „środka”. Zwłaszcza najmłodsi uczestnicy Industriady mają szansę zobaczyć jak wygląda lokomotywa od spodu, kanał rewizyjny, a także jak zbudowana jest lokomotywa. Dla trochę starszych uczestników członkowie GKW przedstawiają ciekawostki o stacji Bytom Karb Wąskotorowy oraz nastawni Bkw, prezentują historią górnośląskich kolei połączoną z wejściem do niedostępnych na co dzień obiektów i pomieszczeń Stacji Bytom Karb Wąskotorowy, np. do nastawni z jedynymi czynnymi na wąskim torze mechanicznymi scentralizowanymi urządzeniami sterowania ruchem kolejowym.

Święto Szlaku Zabytków. Bytom i wiele innych śląskich miast świętuje Święto Szlaku Zabytków. Bytom i wiele innych śląskich miast świętuje
10

Święto Szlaku Zabytków. Bytom i wiele innych śląskich miast świętuje

Święto Szlaku Zabytków. Bytom i wiele innych śląskich miast świętuje

Z kolei dyżurny ruchu opowiada podczas dzisiejszego wydarzenia o swojej odpowiedzialnej pracy i uchyla rąbka tajemnicy związanego z działaniem maszyn i urządzeń. Spragnieni wrażeń uczestnicy mogą także samodzielnie spróbować sił w układaniu drogi dla pociągu, zobaczyć wystawę w Izbie Tradycji, tabor kolejowy oraz nastawnię dysponującą.

Tak więc dzisiaj, każdy kto odwiedzi siedzibę Górnośląskich Kolei Wąskotorowych przy ul. Reja w Bytomiu znajdzie coś dla siebie.

Podobne wiadomości:

do góry