Miechowicki pałac odsłonił swoje piękno
11 Września 2021Na ten dzień czekało wielu bytomian. Przez ponad 1,5 roku mieszkańcy naszego miasta byli świadkami, jak zniszczonym murom oficyny pałacu Tiele-Wincklerów w Bytomiu przywracano dawny blask. Do tej pory mieszkańcy mogli zobaczyć tylko z zewnątrz efekty rewitalizacji obiektu. Wszyscy byli jednak ciekawi, jak ten piękny zabytek wygląda od środka. Dzisiaj, podczas pierwszego dnia otwartego Pałacu w Miechowicach, bytomianie mogli zobaczyć wnętrze pozostałości pałacu, które zachwyciło zwiedzających swoim pięknem.
- Odrestaurowana część pałacu, która ocalała będzie nie tylko atrakcją turystyczną i obiektem kulturalnym, ale przede wszystkim pomostem łączącym współczesność z historią naszego miasta - mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. - Wierzę, że ten piękny zabytkowy obiekt będzie przyciągał miłośników historii i nie tylko, ale również turystów odwiedzających nasze miasto - dodaje Mariusz Wołosz.

Miechowicki pałac odsłonił swoje piękno - warsztaty dla dzieci, zwiedzanie pałacu i historia pałacu Tiele-Wincklerów
Miechowicki pałac odsłonił swoje piękno - warsztaty dla dzieci, zwiedzanie pałacu i historia pałacu Tiele-Wincklerów
Warto podkreślić, że możliwość zwiedzania zrewitalizowanej oficyny pałacu Tiele-Wincklerów w Bytomiu-Miechowicach nie była jedyną atrakcją dzisiejszego dnia. Na dzieci czekały zajęcia kreatywne, wystawa „Miechowice - Pałac i jego mieszkańcy”, wykład poświęcony pałacowi, ale również możliwość zwiedzania zabytkowej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej wraz z Domkiem Matki Ewy. To jednak nie koniec wszystkich wydarzeń dnia. Na zakończenie pierwszego Dnia Otwartego Pałacu w Miechowicach odbył się koncert muzyczny oraz spektakl plenerowy.
Miechowicki pałac odsłonił swoje piękno. W ramach Dni Otwartych mieszkańcy mogli również odwiedzić Dom Matki Ewy
Miechowicki pałac odsłonił swoje piękno. W ramach Dni Otwartych mieszkańcy mogli również odwiedzić Dom Matki Ewy

Miechowicki pałac odsłonił swoje piękno - warsztaty dla dzieci, zwiedzanie pałacu i dzieje pałacu Tiele-Wincklerów
Miechowicki pałac odsłonił swoje piękno - warsztaty dla dzieci, zwiedzanie pałacu i dzieje pałacu Tiele-Wincklerów
Medal Miasta Bytomia dla ks. Jana Kurko
Jednym z głównych wydarzeń dnia było wręczenie przez prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza oraz przewodniczącego Rady Miejskiej w Bytomiu Mariusza Janasa Medalu Miasta Bytomia ks. Janowi Kurko.
To wyróżnienie zostało przyznane proboszczowi Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Bytomiu-Miechowicach za konsekwencję oraz dbałość o zachowanie dziedzictwa Matki Ewy, przywrócenie dawnego blasku budynkom wchodzącym w skład kompleksu, ale także zachowanie charakteru miejsca, które cechowała otwartość na drugiego człowieka.

Miechowicki pałac odsłonił swoje piękno. Wręczenie Medalu Miasta Bytomia ks. Janowi Kurko
Miechowicki pałac odsłonił swoje piękno. Wręczenie Medalu Miasta Bytomia ks. Janowi Kurko
Podczas uroczystości podkreślano wkład ks. Jana Kurko w proces rewitalizacji budynków wchodzących w skład kompleksu związanego z działalnością Matki Ewy oraz rozpoczęcie proces tworzenia Szlaku Matki Ewy z Muzeum umiejscowionym w Domku Matki Ewy.

Dni Otwarte Pałacu w Miechowicach. Wręczenie Medalu Miasta Bytomia ks. Janowi Kurko
Dni Otwarte Pałacu w Miechowicach. Wręczenie Medalu Miasta Bytomia ks. Janowi Kurko
Trwają Dni Otwarte Pałacu w Miechowicach
Dni Otwarte Pałacu w Miechowicach zaplanowane są do 13 września. Przed nami jeszcze wystawa prezentująca historię rodu Tiele-Wincklerów, który zamieszkiwał miechowicki pałac, koncerty kameralne, plenerowe spektakle teatralne dla najmłodszych i dorosłych widzów, spotkania z ciekawymi gośćmi oraz wykład o rodach magnackich z udziałem Arkadiusza Kuzio-Podruckiego. Będzie też czas na odpoczynek w otoczeniu zieleni.
Pałacowi i jego mieszkańcom poświęcona będzie opowieść historyczna i wystawa „Miechowice - Pałac i jego mieszkańcy”, której kuratorką jest Izabella Kühnel, archeolożka, od wielu lat związana z Muzeum Górnośląskim, autorka publikacji i albumów m.in. o wielokulturowości dziejów naszego regionu.
W niedzielę Pałac przy ul. Dzierżonia 21 otworzy swoje drzwi dla zwiedzających o 11.00. Tego dnia w programie znajdzie się między innymi spektakl familijny „Noe” w reżyserii i wykonaniu Adama Walnego, wykład Arkadiusza Kuzio-Podruckiego o rodach magnackich, spotkanie autorskie z Izabellą Kühnel i Magdaleną Goik, autorkami publikacji „Anioł Miłosierdzia wśród dymów i mgły. O życiu Matki Ewy” oraz koncert Tomasza Herisza „Muzyczna mozaika”.
Nowa przestrzeń do działania
Odbudowa neogotyckiego Pałacu Tiele-Wincklerów w Bytomiu-Miechowicach zakończyła się w grudniu 2020 roku. Prace trwały 1,5 roku i zostały zrealizowane dzięki dofinansowaniu w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji (całkowita wartość projektu wyniosła około 11,6 mln zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej to ponad 5,5 mln zł). Ukryte w zieleni Parku Ludowego ruiny zmieniły się nie do poznania i są kolejnym punktem na kulturalnej mapie miasta.

Uratowane pozostałości pałacu są kolejnym punktem na kulturalnej mapie miasta. Spektakl z okazji Dni Otwartych Pałacu Tiele-Wincklerów w Bytomiu-Miechowicach
Uratowane pozostałości pałacu są kolejnym punktem na kulturalnej mapie miasta. Spektakl z okazji Dni Otwartych Pałacu Tiele-Wincklerów w Bytomiu-Miechowicach
- Od początku zdawaliśmy sobie sprawę, że aby tchnąć życie w podniesiony z ruin obiekt, nie wystarczy tylko murarska zaprawa. Potrzebna była inicjatywa, zainteresowanie środowiska sztuki, edukacji, trzeciego sektora, a także samych mieszkańców. Spędziliśmy wiele długich godzin, opracowując koncepcję programową dla działalności pałacu - mówi Krystyna Jankowiak-Markwica, dyrektorka Bytomskiego Centrum Kultury, które będzie odpowiadało za tworzenie programu kulturalnego Pałacu w Miechowicach.
Przestrzeń użytkowa pałacu wynosi ok. 306 mkw, a autorką koncepcji wystroju jest Małgorzata Szeremeta.
Złoty dąb i kość słoniowa
Wyposażenie pałacu nie jest stylizowane. Jest funkcjonalne, lekkie, mobilne i tak też została zaaranżowana przestrzeń - jako uniwersalna, nowoczesna w swej estetyce. Inspiracją dla kolorystyki były fragmenty artefaktów odnalezionych podczas prac rewaloryzacyjnych. Kolory wyposażenia i mebli są spójne z posadzką oraz ścianami.
Współczesne elementy zostały wprowadzone do wnętrz w taki sposób, aby kolorystycznie nie odciągały uwagi od historycznych elementów architektury pałacu, ozdobnych detali oraz drewnianej stolarki. Zastosowane w wyposażeniu kolory: złoty dąb rustykalny, kość słoniowa, złoto szczotkowane, granat inspirowane były odkryciami archeologicznymi dokonanymi podczas porządkowania ruin.
Historia pałacu Tiele-Wincklerów w Bytomiu-Miechowicach:
Obecnie zachowana część miechowickiego pałacu przy ul. Dzierżonia to pozostałości po posiadłości rodu Tiele-Wicklerów, którzy w drugiej połowie XIX wieku przebudowali obiekt na XVI-wieczny, angielski styl Tudorów. Historia pałacu sięga jednak początku XIX wieku, a dokładnie 1812 roku kiedy wieś Miechowice kupił Ignacy Domes. Nowy właściciel zdecydował się w obecnym miejscu wybudować w latach 1812 - 1817 klasycystyczny pałac, który po przebudowie stał się środkową częścią neogotyckiego pałacu, zwanego potocznie - z racji swojego wyglądu - zamkiem.
Kolejna przebudowa pałacu rozpoczęła się w 1850 roku. Autorem wstępnego projektu przebudowy był znany w Niemczech architekt Richard Lucae, jednak ostatecznie modernizację obiektu prowadzono według pomysłu Maurycego Augusta Nottebohma. Przebudowa trwała blisko dziewięć lat od 1850 do 1859 roku. Wówczas dobudowano dwa skrzydła - w zachodnim mieściła się sala obrazów i kwiatowa, zaś przy wschodnim skrzydle znajdowała się najwyższa z wież „Jaskółcza”, mająca wysokość 110 stóp (ponad 33 metry).
Dwie pozostałe wieże nosiły nazwę „Prochowej” i „Wodnej”. W tej ostatniej mieścił się zbiornik wody dostarczanej pompami z podziemi kopalni „Maria”.
Pałac w posiadaniu rodziny Tiele-Wincklerów pozostał aż do 1925 roku kiedy odsprzedali go spółce akcyjnej Preussengrube AG. Przebudowany przez Franciszka Wincklera i Huberta von Tiele-Wincklera pałac przetrwał do 27 stycznia 1945 roku. Wkroczenie Armii Czerwonej do Miechowic w styczniu 1945 roku miało tragiczne skutki. Pałac został nie tylko splądrowany, ale również podpalony przez żołnierzy. Wypalone doszczętnie mury zamku zostały na przełomie 1954 i 1955 roku wysadzone przez saperów z Ludowego Wojska Polskiego.
Po neogotyckim pałacu pozostały do dziś jedynie fragmenty oficyny, które zostały odbudowane dzięki pozyskanym środkom z Obszaru Strategicznej Interwencji. Pałac jest jednym z najważniejszych obiektów kulturalnych i turystycznych nie tylko w Miechowicach, ale również w Bytomiu. Warto również dodać, że zespół pałacowo-parkowy Tiele-Wincklerów został 30 czerwca 1995 roku wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego. W skład zespołu pałacowo-parkowego oprócz oficyny pałacu i pozostałości pałacu Tiele-Wincklerów wchodzą również: park i zespół dendrologiczny.

Miechowicki pałac odsłonił swoje piękno. Mamy kolejną atrakcję turystyczną w mieście
Miechowicki pałac odsłonił swoje piękno. Mamy kolejną atrakcję turystyczną w mieście
Podobne wiadomości:
- Modernizacja budynku Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu za ponad 23 mln zł 2025-04-30
- Historia, militaria i ciekawostki. Odwiedź podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach 2025-04-24
- Wielkie strzelanie w meczu Szombierek! Aż osiem goli 2025-04-19
- Spacery po Śródmieściu i Szombierkach. To wszystko w ramach konsultacji społecznych projektu aktualizacji GPR 2025-04-01
- Weź udział w spacerze w ramach konsultacji społecznych projektu aktualizacji „Gminnego Programu Rewitalizacji. Bytom 2020+” 2025-03-21
- Trwa przebudowa ul. Nickla. Pierwsze odcinki drogi są już prawie gotowe 2025-03-20
- Trwa renowacja kościoła pw. św. Wojciecha. Podczas prac odsłonięto mury świątyni z końca XV wieku 2025-02-28
- Budynek przy ul. Smolenia 20 w remoncie 2025-02-21
- Kolonia Zgorzelec – usterki w lokalach są usuwane na bieżąco 2025-02-20
- Kamienica „pod neonem” ma nowych lokatorów 2025-01-31