Rośliny z paszportem - wystawa w Muzeum Górnośląskim
1 Lipca 2021Czy rośliny potrzebują paszportu? Czy w Polsce uprawia się rośliny GMO? Dlaczego na granicy sprawdza się drewniane opakowania? Na te i wiele innych pytań będzie można znaleźć odpowiedzi na wystawie „Rośliny z paszportem”, która została otwarta w Muzeum Górnośląskim.
Muzealną ekspozycję dopełniają warsztaty o tematyce ekologicznej, odbywające się w ogrodzie budynku przy ulicy Korfantego 34. Partnerem tytularnym wystawy jest Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Oddział Centralnego Laboratorium Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Katowicach.
Skąd pomysł, by taka wystawa została zorganizowana w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu? - WIORiN zwrócił się kiedyś do nas w prośbą o oznaczenie owada i okazało się, że to czym się zajmuje Inspektorat może być ciekawym tematem wystawy. Mało osób ma wiedzę na temat tego, skąd wzięły się etykiety na roślinach i nasionach czy jedząc ziemniaki możemy być pewni, że są zdrowe; kto pilnuje naszych granic przed napływem gatunków niebezpiecznych dla polskiej fauny i flory. To koresponduje z działalnością muzealnego Działu Przyrody, bo zajmujemy się też gatunkami inwazyjnymi i organizmami, które mogą być niebezpieczne dla naszych rodzimych upraw i owadów- mówi dr Waldemar Żyła z Działu Przyrody MGB, kurator wystawy.
Kupując ziemniaki na obiad, kwiatek na parapet, nasiona lub drzewko do ogrodu nie zdajemy sobie sprawy, że istnieje potężna grupa specjalistów, uzbrojona w najnowszy sprzęt laboratoryjny, która dba o to, by produkty te były najwyższej jakości, zdrowe i bezpieczne dla ludzi oraz środowiska. Na straży bezpieczeństwa naszych upraw stoją pracownicy Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Każdego dnia uważnie przyglądają się roślinom w uprawach, parkach i szkółkach, kontrolują środki ochrony roślin, nawozy, sprzęt służący do oprysków środkami ochrony roślin czy materiał siewny po to, aby spełniały określone wymogi.
-Ta wystawa w przystępny sposób ma pokazać wszystkie rozległe obszary naszego działania. Nasi inspektorzy zajmują się bowiem nie tylko zdrowiem roślin, ale także nadzorem nad środkami ich ochrony, materiałem siewnym i nawozami- mówi wojewódzki inspektor Elżbieta Machura, dyrektor Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Katowicach.
Ekspozycja w Muzeum Górnośląskim eksploruje fascynujący, choć mało znany temat. Czy to możliwe, że porcelana zapakowana w drewnianych paletach, która do Polski przybyła drogą morską z Chin, nagle wraca do Państwa Środka? Czy mały organizm ukryty w chińskich deskach ma siłę rażenia broni biologicznej? Kim są najwięksi wrogowie uprawianych w kraju roślin? Odpowiedzi na te pytania przynosi ekspozycja „Rośliny z paszportem”. Wystawa została zorganizowana na zakończenie trwającego do czerwca Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin, ekspozycję jednak będzie można zwiedzać do końca października.
Cześć wystawy zajmuje laboratorium, w którym można zapoznać się z metodami, jakie stosuje się w próbek towarów roślinnych na obecność niepożądanych organizmów i w ocenie jakości materiału siewnego. Zwiedzający ekspozycję będą mogli też zajrzeć do szafki kuchennej, by przekonać się kim są stworzenia, które zjadają nasze produkty. Z kolei miłośnicy uprawy ogrodów oraz sadów, dowiedzą się jak szczepić drzewka i założyć przyjazny owadom ogród. To pokazuje plenerowa część ekspozycji w muzealnym ogrodzie.
Fani ekologicznych upraw znajdą na wystawie garść pożytecznych informacji, m.in. o tym, jak uprawiać ogród z pominięciem środków chemicznych. - Warto zatrzymać się przed planszą pokazującą w jaki sposób stosować środki ochrony roślin i- przede wszystkim- jak czytać informacje zamieszczone na opakowaniach. Przygotowaliśmy też przepisy na mikstury naturalne zwalczające choroby i szkodniki niszczące uprawy w naszych ogrodach. Opierając się na recepturze będzie można przygotować taki bio-roztwór - mówi Agnieszka Górska.
Partnerem tytularnym wystawy „Rośliny z paszportem jest Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Oddział Centralnego Laboratorium Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Katowicach.
Podobne wiadomości:
- Modernizacja budynku Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu za ponad 23 mln zł 2025-04-30
- W drugi dzień świąt odwiedź wystawę kroszonek 2025-04-20
- Kroszonkarki i kroszonkarze nagrodzeni 2025-04-06
- Trwa XXXV edycja konkursu „Górnośląskie kroszonki”. Do poniedziałku można składać swoje prace 2025-03-23
- I Międzynarodowy Dzień Wymiany Owadów i Targi Entomologiczne w Bytomiu 2025-02-20
- Rytm miasta już w sieci 2024-12-22
- Alchemia epoki przemysłu 2024-11-07
- Alchemia epoki przemysłu. XIX-wieczne odlewnictwo artystyczne ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu 2024-11-04
- Poznaj historię życia Franza Landsbergera, założyciela bytomskiego teatru 2024-10-24
- Muzeum Górnośląskie przeniosło swoich gości do średniowiecza 2024-10-19