Pokaz mody śląskiej
1 Września 2021Buda, zopaska, galanda, jakla - nazwy stroju śląskiego dla wielu mieszkańców naszego regionu to słowa dawno zapomniane. Projekt Muzeum Górnośląskiego „Sztrykowane, heklowane, biglowane - skarby śląskiej szafy” przywraca należne mu miejsce. O tym, jak kiedyś wyglądały tradycyjne ubrania mieszkanek i mieszkańców Śląska będzie można się przekonać już w sobotę, 4 września o 14.00 podczas Pokazu mody śląskiej.
Tego dnia będzie okazja przekonać się jakie skarby kryją szafy Działu Etnografii Muzeum Górnośląskiego. A sam Pokaz mody śląskiej ma przynieść odpowiedzi na pytania czy dawne motywy zdobnicze przeszły już do lamusa? Czy strój ludowy można „oswoić” i wykorzystać we współczesnych stylizacjach? Na wybiegu w charakterze modelek i modeli zaprezentują się entuzjaści mody, muzealnicy, nauczyciele, mieszkańcy Bytomia i okolicznych miast.
- Podczas pokazu zobaczymy naszych muzealników oraz pracowników instytucji z nami zaprzyjaźnionych: np. z nikiszowieckiego oddziału Muzeum Historii Katowic, czy Muzeum w Rudzie Śląskiej. Stylizacje zaprezentują urzędnicy bytomscy oraz osoby, które mają ukochane stroje np. po babciach czy prababciach. Warto dodać, że w trakcie śląskiej rewii pojawią się artyści, którzy inspirowali się regionalnym strojem i jego poszczególnymi elementami- mówi Anna Grabińska- Szczęśniak, kierownik Działu Etnografii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.
Oprócz oryginalnych strojów ludowych w tradycyjnych aranżacjach zaprezentowane zostaną współczesne interpretacje jego poszczególnych elementów oraz moda inspirowana wzornictwem ludowym.
- Podczas pokazu zobaczymy firmy, które wykorzystują śląski design do tworzenia własnych ubrań. Dobrym przykładem jest manufaktura odzieżowa z Bytomia, która w asortymencie ma sukienkę „Uskrzydlona Krystyna”, której wzornictwo nawiązuje do krajobrazu Bytomia - mówi Anna Grabińska- Szczęśniak.
Pokaz mody śląskiej będzie okazją do zaprezentowania bogactwa regionalnego ubioru. Na wybiegu pojawią się modelki i modele odziani w oryginalne stroje: rozbarski, pszczyński, cieszyński, opolski. Będzie także możliwość porównania detali stroju rozbarskiego, który występuje w wersjach z Mysłowic, Rudy Śląskiej i oczywiście Bytomia.
Podobne wiadomości:
- Bytomskie nocne zwiedzanie 2025-05-17
- Noc Muzeów w Bytomiu. Zwiedzanie dla nocnych marków. 2025-05-15
- Modernizacja budynku Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu za ponad 23 mln zł 2025-04-30
- W drugi dzień świąt odwiedź wystawę kroszonek 2025-04-20
- Kroszonkarki i kroszonkarze nagrodzeni 2025-04-06
- Trwa XXXV edycja konkursu „Górnośląskie kroszonki”. Do poniedziałku można składać swoje prace 2025-03-23
- I Międzynarodowy Dzień Wymiany Owadów i Targi Entomologiczne w Bytomiu 2025-02-20
- Rytm miasta już w sieci 2024-12-22
- Alchemia epoki przemysłu 2024-11-07
- Alchemia epoki przemysłu. XIX-wieczne odlewnictwo artystyczne ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu 2024-11-04