• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Bytomska odsłona Industriady

Bytomska odsłona Industriady

1 Czerwca 2024

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe po raz piętnasty włączyły się w Industriadę, czyli święto Szlaku Zabytków Techniki. 1 czerwca na uczestników wydarzenia na terenie SGKW przy ul. Mikołaja Reja czekało sporo atrakcji.

Industriada to impreza podczas której tereny SGKW otwierają się na zwiedzających. Udostępnione zostają wszystkie miejsca na terenie SGKW przy ul. Mikołaja Reja, między innymi: parowozownia, nastawnia czy izba pamięci. Przewodnicy zabrali turystów na spacer po stacji Bytom Karb Wąskotorowy, objaśnili tajniki ruchu kolejowego, pokazali historyczny tabor Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, wnętrze lokomotywy oraz opowiedzieli historię Szlaku Zabytków Techniki. Jak co roku odważni przejechali się drezyną.

Zdjęcie osób jadących drezyną

Hitem tegorocznej edycji był symulator pracy maszynisty elektrycznego zespołu trakcyjnego serii EN57– ikony polskiej kolei. Każdy mógł się poczuć jak maszynista i sprawdzić swoje umiejętności w prowadzeniu najpopularniejszego pasażerskiego pociągu w Polsce.

Zdjęcie osób korzystających z symulatora

Podczas tegorocznej Industriady nie zabrakło przejażdżki popularnym „Rysiem” – parowozem, który Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych dzięki pomocy Miasta Bytom pozyskało w grudniu 2021 roku. Kursował też INDUEXPRESS na trasie Bytom Karb Wąskotorowy - Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach dając jednocześnie okazję do podziwiania zróżnicowanych krajobrazów Górnego Śląska.

Na zakończenie Industriady w Bytomiu dla mieszkańców i turystów organizatorzy przygotowali autorską prezentację – „Siła i światło”. Ten multiwizualny pokaz, w którym artyści wykorzystali efekty ogniowo-pirotechniczne, linearny mapping laserowy, graficzne animacje laserowe, wyrzutnie ognia, iskier oraz parę, przybliżył widzom w metaforycznym ujęciu ludzkie dokonania na przestrzeni wieków.

Zdjęcie z pokazuCzłonkowie SGKW przygotowali także dmuchańce, animacje dla dzieci oraz industrialny plac zabaw. Nie zabrakło również dobrej muzyki w wykonaniu Górniczej Orkiestry Dętej „Bytom” im. Józefa Słodczyka.

Podobne wiadomości:

do góry