• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Anna Panas i Izabella Wójcik-Kühnel wyróżnione Medalem (..)

Anna Panas i Izabella Wójcik-Kühnel wyróżnione Medalem Miasta

13 Listopada 2021

Dwie niesamowite kobiety, swoją pracę zawodową poświęciły naszemu miastu. Przez lata zaangażowane w propagowanie kultury i historii Bytomia zostały dziś nagrodzone Medalem Miasta Bytomia. Podczas uroczystości w Bytomskim Centrum Kultury. Wręczenia medali dokonali prezydent Bytomia Mariusz Wołosz i Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Bytomiu Michał Staniszewski.


Izabella Wójcik-Kühnel - archeolożka z wykształcenia, z pasji historyczka. Od kilkudziesięciu lat dbająca o to, aby najważniejsze wydarzenia z dziejów Bytomia pozostawały w pamięci kolejnych pokoleń. Wieloletnia i zasłużona pracownica Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Dała się poznać jako niestrudzona i bezinteresowna erudytka, zaangażowana w życie miasta, będącego jedną z największych pasji jej badawczego życia.


Autorka wystaw i towarzyszących jej publikacji, wśród których warto wymienić m.in.: „Dziecko w obiektywie historii: Górny Śląsk i pogranicze” oraz „Kobietę w dziejach i współczesności Bytomia” (współautorstwo). Jako propagatorka historii mówionej w ciągu kilkudziesięciu lat zarejestrowała na nośnikach wiele istotnych rozmów przeprowadzonych z pasjonującymi postaciami naszego regionu.

Jednym z najważniejszych obszarów badań Izabelli Wójcik-Kühnel, konsekwentnie kontynuowanym od lat, pozostaje wątek wielokulturowości Bytomia. Tematyce tej poświęcała zarówno organizowane wystawy, jak i opracowywane teksty (zarówno o charakterze naukowym, jak i popularnonaukowym). Wcielając się w rolę przewodniczki, do chwili obecnej przekazuje swoją ogromną wiedzę oprowadzając rzesze zainteresowanych słuchaczy po bytomskiej nekropolii przeznaczonej dla społeczności żydowskiej, czy historycznych obszarach miasta, dawniej zamieszkiwanych przez wyznawców judaizmu.

Wśród wyjątkowych projektów autorstwa Izabelli Wójcik-Kühnel związanych z Bytomiem warto wymienić ten poświęcony osobie Matki Ewy z Miechowic. Efektem wieloletnich badań była zarówno wystawa, jak i towarzyszące jej wydawnictwo. Pani Izabella Wójcik-Kühnel podczas wernisażu na otwarciu odrestaurowanego Pałacu w Bytomiu Miechowicach prezentowała przygotowaną przez siebie ekspozycję „Miechowice. Pałac i jego mieszkańcy”.
Izabella Wójcik-Kühnel jest również znaną kolekcjonerką artefaktów związanych z naszym miastem. W swoich zbiorach posiada gównie pocztówki oraz fotografie dokumentujące obraz Bytomia sprzed wielu lat.

 

Anna Panas - przez wiele lat była urzędnikiem samorządowym z wykształcenia ekonomistka, Rozpoczęła swoją pracę w roku 1982 jako nauczyciel turystyki i hotelarstwa. W administracji samorządowej pracowała od 1 lipca 1996 r. Od początku związana z Wydziałem Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Bytomiu, gdzie od 1 października 2001 r. pełniła funkcję Naczelnika Wydziału. Anna Panas była inicjatorką powstania Biura Promocji Bytomia oraz Biura ds. Organizacji Pozarządowych, a także współpracy międzynarodowej. Dała się poznać jako aktywny i skuteczny menadżer licznych przedsięwzięć z zakresu rozwoju kultury, sportu i turystyki. Jest jedną z osób, która bardzo szybko dostrzegła szanse turystyki związanej z poprzemysłowym dziedzictwem regionu (Bytom i jego obecność na Szlaku Zabytków Techniki) oraz prowadziła szereg prac związanych z promocją turystyki jak np. wydanie pierwszego po II wojnie światowej przewodnika turystycznego Bytom i okolice.

Osoba niezwykle aktywna w sferze kultury i sportu, nadzorowała instytucje kultury, organizowała oficjalne uroczystości świąt państwowych oraz przedsięwzięcia kulturalne w mieście, współdziała z lokalnymi organizacjami pozarządowymi, parafiami, grupami nieformalnymi. Anna Panas była pomysłodawczynią ustanowienia Medalu Miasta Bytomia - najważniejszej miejskiej nagrody dla zasłużonych mieszkańców, pełniąc od początku funkcję sekretarza Kapituły Medalu. Z jej inicjatywy stworzono „Sportowe Laury Bytomia” - nagrody, które od 1998 roku są przyznawane utytułowanym sportowcom. Dzięki jej staraniom i aktywności Bytom dołączył do miast organizujących wydarzenia kulturalno-religijne w ramach ogólnopolskiego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Inicjowała i koordynowała również rolę Bytomia jako miasta gościnnie przyjmującego międzynarodowych uczestników przygotowujących się do Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Warszawie w 2010 r., a także młodych pielgrzymów — uczestników Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. w Krakowie.

Swoją wiedzą, doświadczeniem, autorytetem, postawą etyczną oraz kompetencjami może służyć za wzór urzędnika samorządowego bardzo dobrze wypełniającego swoje obowiązki, oraz aktywnego na rzecz wspólnoty lokalnej obywatela w dziedzinie kultury, sportu, rekreacji i turystyki. Wielokrotnie doceniana i wyróżniana przez stowarzyszenia sportowe i organizacje zajmujące się kulturą. Inicjatorka powstania i członkini honorowa Stowarzyszenia Liga Kobiet Nieobojętnych, działającego od kilkunastu lat na rzecz miasta i jego mieszkańców.

 

Anna Panas i Izabella Wójcik-Kühnel wyróżnione Medalem Miasta (1) Anna Panas i Izabella Wójcik-Kühnel wyróżnione Medalem Miasta (1)
9

Anna Panas i Izabella Wójcik-Kühnel wyróżnione Medalem Miasta

Podobne wiadomości:

do góry