Poznaj najsłynniejszą polską serię medalierską w zbiorach Muzeum Górnośląskiego
10 Sierpnia 2024Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zaprasza na prelekcję w przestrzeni wystawy „Rytm miasta” poświęconej medalom, a szczególnie kolekcji muzealnej 20 medali żeliwnych ze słynnej tzw. suity królewskiej. Prelekcja odbędzie się w niedzielę 11 sierpnia o godz. 13:00 w budynku filii Muzeum Górnośląskiego przy ul. Wojciecha Korfantego 34.
Medale to obiekty wykonane w złocie, srebrze lub brązie, występują również w postaci odlewów żeliwnych. Ich zasadniczym zadaniem jest upamiętnienie jakiegoś istotnego wydarzenia z życia danej społeczności lub wybitnej osobistości. Już w dawnych wiekach wręczano je jako cenny upominek, czy nagrodę za szczególne zasługi.
W kolekcji Muzeum Górnośląskiego tzw. suita królewska
Powszechnie uważa się, że pierwszy medal na ziemiach polskich został wybity przez biskupa wrocławskiego Jana Turzo w 1508 roku z okazji wizyty Władysława Jagiellończyka na biskupim dworze. Z kolei najstarszy medal z kolekcji Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu został wybity około 1592 roku w mennicy gdańskiej i posiada na awersie wizerunek króla Zygmunta III Wazy.
W kolekcji muzealnej Muzeum Górnośląskie posiada 20 medali żeliwnych ze słynnej tzw. suity królewskiej. Prezentują one wizerunki królów polskich od czasów Bolesława Chrobrego aż do Augusta III Sasa. Pomysłodawcą serii był król Stanisław August Poniatowski, a autorami dwaj królewscy medalierzy: Jan Filip Holzhaeusser i Jan Jakub Reichel. Choć same stemple służące do wyrobu medali zostały wykonane w latach 1791-1798, to szczególną popularnością medale te cieszyły się w wieku XIX.
Prelekcję poprowadzi dr Agata Bryłka-Jesionek
Wstęp: w cenie biletu na wystawę „Rytm miasta”
Rytm miasta. Wystawa fotografii z Bytomiem w tle
Rytm miasta to wystawa fotografii w ramach konkursu zorganizowanego przez Muzeum Górnośląskie z okazji 770. rocznicy nadania praw miejskich Bytomiowi. Na konkurs wpłynęło ponad 160 fotografii miasta, a najciekawsze z nich zostały zaprezentowane na pokonkursowej wystawie, którą można oglądać w Muzeum Górnośląskim.
Warto dodać, że celem konkursu było m.in. promowanie walorów kulturowych i przyrodniczych Bytomia a także inspirowanie do aktywności twórczej, a uczestnicy konkursu mogli zgłaszać swoje prace w pięciu kategoriach tematycznych: pejzaż, codzienność, dziedzictwo, sytuacja, industria.
Podobne wiadomości:
- Medale Miasta Bytomia 2024 2024-11-08
- Świętujmy razem 11 listopada 2024-11-03
- Czarni Bytom podsumowali sportowy rok 2023 2023-12-19
- Siedem medali indywidualnie i złoto w drużynie. Świetny występ Czarnych Bytom na Mistrzostwach Polski 2023-11-28
- Medale Miasta Bytomia wręczone 2023-11-26
- Gala wręczenia Medali Miasta Bytomia i koncert w Beceku 2023-11-24