Historia

Tragedia Górnośląska 1945. Historie ludzkich dramatów 16/01/2025
W 2025 roku obchodzimy 80. rocznicę Tragedii Górnośląskiej, wydarzenia niezwykle traumatycznego w historii Górnego Śląska. Wkroczenie Armii Czerwonej w 1945 roku na Śląsk wiązało się z grabieżami i zniszczeniem tak potrzebnej infrastruktury przemysłowej, ale przede wszystkim represjami oraz gwałtami i morderstwami, a także wywózkami dziesiątek tysięcy mieszkańców naszego regionu w głąb Związku Radzieckiego. O historii

Rada Miejska podjęła uchwałę w sprawie ogłoszenia roku 2025 „Rokiem Tragedii Górnośląskiej” 13/01/2025
Dla uczczenia i upamiętnienia ofiar Tragedii Górnośląskiej, w 80. rocznicę wydarzeń, ogłasza się rok 2025 „Rokiem Tragedii Górnośląskiej” – czytamy w uchwale Rady Miejskiej, która w poniedziałek, 13 stycznia została jednogłośnie podjęta przez Radnych Rady Miejskiej w Bytomiu. Tym samym rok 2025 został ogłoszony w Bytomiu „Rokiem Tragedii Górnośląskiej”.

Rok 1945 na Górnym Śląsku. Wystawa i spotkanie z historykiem 11/01/2025
W 2025 roku obchodzimy 80. rocznicę Tragedii Górnośląskiej, wydarzenia niezwykle traumatycznego w historii Górnego Śląska.

Zobacz wystawę w Pałacu w Miechowicach i zagłosuj 10/01/2025
Z okazji 770-lecia nadania praw miejskich naszemu miastu Bytomski Turystyczny Klub Kolarski „Catena” stworzył specjalną odznakę turystyczną. Aby ją otrzymać uczestnicy wydarzenia musieli nie tylko pokonać na rowerach dystans 770 km, odwiedzić miejsca wskazane przez organizatorów, ale także trasa pięciu z odbytych wycieczek (dystans minimum 20 km) powinna przebiegać, rozpoczynać lub kończyć się w Bytomiu. Na zakończenie akcji

BO Bytom: W Szombierkach stanęła ławeczka śląskiego Kopciuszka 9/01/2025
Historia Joanny Gryzik von Schomberg-Godula, jednej z najbardziej znanych mieszkanek Szombierek, to gotowy scenariusz na film. O jednej z ciekawszych postaci w historii Bytomia, która jako sześcioletnia dziewczynka z ubogiej rodziny stała się spadkobierczynią potężnej fortuny, przypomina obecnie skwer jej imienia, gdzie stanęła ławeczka z podobizną śląskiego Kopciuszka.

Senat przez aklamację podjął uchwałę w 80. rocznicę Tragedii Górnośląskiej 9/01/2025
Senatorowie przez aklamację podjęli w środę, 8 stycznia uchwałę w 80. rocznicę Tragedii Górnośląskiej, w której Senat oddał cześć pamięci represjonowanej przez Armię Czerwoną, a następnie przez komunistyczne władze Polski ludności cywilnej Górnego Śląska.

Opowieści o znanych i mniej znanych bytomiankach 4/01/2025
Są wśród nich nauczycielki, prawniczki, artystki, piosenkarki, fotografki, reżyserki, instruktorki, pasjonatki, matki, córki, pisarki, osadzone, zesłane, siłaczki i społeczniczki - nasze bliskie, przyjaciółki, krewne, sąsiadki, współpracowniczki, koleżanki z podwórka i szkolnej ławki. Po prostu - bytomianki - kobiety, dzięki którym Bytom staje się lepszym miejscem. Tak pisze o swoim zakończonym projekcie „O Bytomiankach -

Taki był rok 2024 w Bytomiu 31/12/2024
Zbliża się koniec roku, a zatem czas na podsumowanie. Na bilans mijających 12 miesięcy składają się między innymi wybory samorządowe, ważne inwestycje, a także huczne obchody 770-lecia nadania praw miejskich Bytomiowi, którym towarzyszyło wiele ciekawych imprez społeczno - kulturalnych i sportowych.

Rytm miasta już w sieci 22/12/2024
Na poważnie i z przymrużeniem oka – w dosłownym tego słowa znaczeniu, bo oko puszcza tu do nas śpiący na Rynku lew, a do Parku Miejskiego powracają niedźwiedzie. Mowa o filmie „Rytm miasta. Między architekturą a naturą”, który powstał z okazji 770-lecia lokacji miasta w ramach projektu realizowanego przez Muzeum Górnośląskie i Opolską Fundację Filmową OFFilm.

Historyczny neon znowu świeci 19/12/2024
Historyczny, odrestaurowany neon z napisem Bytom znowu świeci. Najpierw krok po kroku, litera po literze, Dominik Tokarski, szef Fundacji Silesia Neon, pracował nad jego montażem na dachu kamienicy przy ul. Piłsudskiego 50, by dzisiaj, w czwartek 19 grudnia odpalić mający aż 53 lata neon pochodzący z hali peronowej dworca PKP w Bytomiu.