• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Bytom uczcił pamięć Żołnierzy Wyklętych

Bytom uczcił pamięć Żołnierzy Wyklętych

1 Marca 2025

1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, władze Bytomia oraz mieszkańcy miasta oddali hołd bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy po II wojnie światowej walczyli o niepodległość Polski. Pod pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego kwiaty złożyli Sekretarz Miasta Mirosław Luks, radni Rady Miejskiej w Bytomiu oraz członek zarządu GZM Stanisław Korman. W uroczystości uczestniczyli również m.in. przedstawiciele służb mundurowych, harcerze i uczniowie bytomskich szkół.

Kim byli Żołnierze Wyklęci?

Żołnierze Wyklęci to członkowie powojennego ruchu oporu, którzy przeciwstawiali się sowieckiej dominacji i komunistycznej władzy w Polsce. W różnych organizacjach konspiracyjnych działało od 120 do 180 tysięcy osób, z których około 9 tysięcy poległo w walkach z siłami bezpieczeństwa. Wielu z nich zostało skazanych na śmierć w pokazowych procesach lub zginęło w więzieniach. Ich losy wciąż są badane przez historyków.

Jednym z najbardziej znanych Żołnierzy Wyklętych związanych z Bytomiem jest płk Piotr Woźniak ps. „Wir” – żołnierz Armii Krajowej i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, uczestnik akcji „Burza” oraz członek organizacji „NIE”.

W 1947 roku Woźniak ujawnił się w ramach tzw. amnestii. Wraz z żoną zamieszkał w Bytomiu, gdzie podjął pracę jako nauczyciel. W sierpniu 1948 roku został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa i przewieziony do Rzeszowa. Mimo brutalnych tortur nie załamał się podczas śledztwa. Początkowo skazany na karę śmierci, ostatecznie uniknął jej dzięki decyzji Najwyższego Sądu Wojskowego, który zmienił wyrok na 10 lat więzienia. Na wolność wyszedł w 1955 roku.

Po odzyskaniu wolności ukończył studia magisterskie, a następnie obronił doktorat z nauk humanistycznych. Przez lata pracował jako nauczyciel. Jego książka „Zapluty karzeł reakcji. Wspomnienia AK-owca z więzień w PRL” została wydana przez paryską oficynę Spotkania. Zmarł w 1988 roku i został pochowany na cmentarzu Mater Dolorosa w Bytomiu.

do góry