• język migowy
  • BIP

Na wzgórze św. Małgorzaty

Od Biura Promocji Bytomia, przechodzimy Rynek skosem w prawo (trasa 1.) w kierunku wylotu ulicy Piastów Bytomskich.

Przebito ją do Rynku dopiero po wojnie. Wcześniej w tym miejscu znajdował się hotel „Lomnitz”, w którym w okresie powstań śląskich i plebiscytu mieścił się Polski Komisariat Plebiscytowy, a w latach 20. XX w. - Konsulat Rzeczypospolitej Polskiej. Schodząc ul. Piastów Śląskich, mijamy po prawej budynek nr 3-5, na którym umieszczono tablicę pamiątkową, przypominającą o istniejącym niegdyś na jego podwórzu starym cmentarzu żydowskim. Jego pozostałością są dziś jedynie wiekowe drzewa (o dziejach bytomskich Żydów - więcej przy trasie 1.).

Dochodzimy do pl. Sikorskiego, który powstał w wyniku projektu zagospodarowania przestrzennego miasta z 1876 r. Plac jest ważnym węzłem komunikacji tramwajowej. Jego środek zajmuje zadrzewiony skwer.

IV LO - sesesyjna wizytówka Bytomia

We wschodniej pierzei pl. Sikorskiego dominuje secesyjny gmach IV Liceum Ogólnokształcącego im. B. Chrobrego, zbudowany w l. 1901-1903 (proj. C. Brugger) dla Szkoły Realnej (Oberrealschule). Charakterystyczna elewacja z białej glazurowanej cegły z dekoracją roślinną, herbem Bytomia i wieżą zegarową dominuje nad całym placem. Na gmachu szkoły umieszczono w 1975 r. tablicę upamiętniającą XXX rocznicę zwycięstwa nad faszyzmem. (TABLICA 9. IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE).

Opera Śląska

Na lewo od gmachu liceum znajduje się neorenesansowa willa z 1893 r. (pierwsza siedziba Reichsbanku). Na klombie przed nią w l. 1910-45 stał konny pomnik Fryderyka Wielkiego. Na prawo od budynku liceum zbudowano w l. 1899-1901 eklektyczny, dwufasadowy budynek Teatru Miejskiego i Domu Koncertowego (proj. A. Bohm), w którym po II wojnie światowej ulokowano Operę Śląską. (TABLICA 10. OPERA ŚLĄSKA). W 1927 r. znany wrocławski architekt prof. H. Poelzig przeprojektował wnętrze sali koncertowej (dzisiejsza sala ćwiczeń baletu).

Po pożarze sali baletowej w 2000 r. odbudowano ją w nowoczesnym kształcie. Główny obiekt, tzn. sala teatralna, zachował klimat epoki: bogate stiuki i złocenia, oryginalny żyrandol oraz dwa poziomy balkonów widowni, dochodzące do samej sceny. Przed gmachem Opery od strony placu stoi popiersie Fryderyka Chopina z 1957 r., autorstwa Aleksandra Żurakowskiego, zaś od strony ul. Moniuszki - pomnik Stanisława Moniuszki z 1971 r. - dzieło Tadeusza Sadowskiego.

ul. Moniuszki - tu słychać muzykę

Zachodnią pierzeję pl. Sikorskiego tworzy zwarty ciąg kamienic eklektycznych i historyzujących z końca XIX w. Narożnik południowo-zachodni zamyka neogotycki gmach dawnego Gimnazjum Klasycznego. Dzieje katolickiego gimnazjum klasycznego sięgają 1866 r., kiedy rozpoczęło ono działalność w pomieszczeniach wynajętych od prywatnych właścicieli. W l. 1867-70 wg proj. P. Jackischa wzniesiono dla niego gmach w stylu neogotyckim. W 1888 r. placówkę upaństwowiono jako Królewskie Gimnazjum Katolickie. W 1945 r. ulokowano w nim siedzibę Konserwatorium Muzycznego, zwane też Miejską Szkołą Muzyczną, przemianowaną w latach pięćdziesiątych XX w. na Państwową Szkołę Muzyczną Stopnia Podstawowego i Licealnego im. F. Chopina. We wnętrzu znajduje się neogotycka aula (sala koncertowa) i prowadząca do niej reprezentacyjna klatka schodowa.

ul. Jagiellońską w stronę dworca

Trasa naszej wędrówki wiedzie przez pl. Sikorskiego, obok gmachu Szkoły Muzycznej w prawo, w ul. Moniuszki i na skrzyżowaniu - w lewo, w ul. Jagiellońską. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na ciekawą secesyjną kamienicą w narożniku ul. Moniuszki i Jagiellońskiej z pocz. XX w.

Ulicą Jagiellońską idziemy w kierunku widocznego wiaduktu kolejowego. Po lewej stronie, wpasowany w zwarty ciąg zabudowy, znajduje się budynek (proj. K. Segnitz) dawnego Prywatnego Liceum Żeńskiego z 1909 r., w którym od 1958 r. mieści się Państwowa Szkoła Baletowa, jedna z pięciu tego typu szkół w Polsce, powstała w Sosnowcu w 1946 r. i w 1955 r. przeniesiona do Bytomia.

Wzgórze Małgorzatki - kolebka Bytomia

Przekraczamy ul. Miarki i przechodzimy pod wiaduktem kolejowym dawnej Kolei Górnośląskiej na ul. Zabrzańską. Skręcamy w prawo. Obok drewnianego krzyża (upamiętniającego miejsce śmierci bytomskich księży, utopionych przez mieszczan w XIV w. w nieistniejącym już stawie) skręcamy w ulicę Małgorzatki, którą podchodzimy na wzgórze Świętej Małgorzaty, zwane też popularnie Małgorzatką.

Według tradycji, na wzgórzu zwanym jeszcze przez niektórych autorów w nowożytnych czasach Sutuhali, otoczonym wodami rzeki Bytomki (Kaczawy) i mokradłami, król Bolesław Chrobry zbudował zamek myśliwski. Badania archeologiczne potwierdzają istnienie w tym miejscu drewniano-ziemnego grodu w XI w., przypisanego Kazimierzowi Odnowicielowi. W tym samym czasie, w poł. XII w. pojawia się na terenie grodu murowany romański kościół Św. Małgorzaty, przedstawiony na tzw. tympanonie Jaksy z wrocławskiego Ołbina.

Po zniszczeniu pierwotnego grodu Mieszko Plątonogi zbudował ok. 1200 r. nowe umocnienia, stanowiące siedzibę kasztelana bytomskiego, zniszczoną prawdopodobnie w czasie najazdu Mongołów w 1241 r. Po utworzeniu księstwa bytomskiego i budowie przez Kazimierza I po 1281 r. zamku książęcego i murów miejskich, gród na wzgórzu Małgorzatki stracił znaczenie. W czasie proboszczowania ks. N. Bonczyka w 1881 r. zbudowano kościół neogotycki (proj. J. Kowollik), a w 1934 r. na północno-wschodnim stoku wzgórza powstał klasztor księży werbistów.

Dworzec

Wracamy ul. Małgorzatki, przekraczamy ul. Zabrzańską kierując się do podziemnego przejścia pod dworcem kolejowym. Powyżej na skarpie kolejowej znajduje się stacja kursującej w sezonie letnim turystycznej kolejki wąskotorowej. Podziemnym tunelem przechodzimy pod dworcem kolejowym na pl. Wolskiego, kierując się do przejścia dla pieszych vis a vis wejścia do dworca.

Pierwszy bytomski dworzec powstał w 1868 r. przy ul. Powstańców Warszawskich, na linii Kolei Prawoodrzańskiej. W obecnym miejscu, na linii Kolei Górnośląskich zbudowano dworzec po 1872 r., kiedy Bytom połączono z Gliwicami. Obecny gmach to już trzeci w tym miejscu, zbudowany w l. 1929-1930 w stylu modnego wówczas funkcjonalizmu. Budynkowi dworca towarzyszy hala peronowa, jedna z trzech zachowanych w Polsce obok Wrocławia i Legnicy.

Przechodzimy na drugą stronę pl. Wolskiego i idziemy w lewo w kierunku ul. Powstańców Warszawskich, którą skręcamy w prawo. Po lewej stronie stoi okazały gmach dawnej dyrekcji Górnośląskich Kolei Wąskotorowych z 1915 r. Po obu stronach ulicy towarzyszą nam fasady eklektycznych i historyzujących kamienic z końca XIX w., m.in. po prawej pod nr 20- Młodzieżowy Dom Kultury w interesującym budynku z XX r.

Z ul. Powstańców Warszawskich skręcamy w prawo w ul. Moniuszki, którą dochodzimy do skrzyżowania z ul. Dworcową. Miejsce to flankują secesyjne kamienice: Dworcowa 19 - z 1905 r. (proj. F. Sotzik), nr 22 - z 1905 r. (proj. W. Heller) i nr 17 - z 1904 r. (proj. Kurtz).

Dworcowa - królowa bytomskich ulic

Skręcamy w lewo w ul. Dworcową, która od początku lat siedemdziesiątych XIX w. - to jest od czasu uruchomienia linii kolejowych przez Bytom - stała się jedną z głównych ulic handlowych miasta, łącząc jego centrum z dworcem. Po prawej stronie pod nr 15 - neorenesansowa kamienica z 1893 r. (proj. E. Würtemberg), pod nr 13 - secesyjno-modernistyczna z 1870 r., przebudowana w 1910 r. (proj. T. Ehl), pod nr 11 - neorenesansowa z 1889 r. i pod nr 7 - neorenesansowa kamienica z 1876 r. (dawny Zakład Św. Roberta), mieszcząca Dom Opieki Społecznej, powstała przez rozbudowę pierwszego szpitala Spółki Brackiej z 1851 r. Po lewej stronie widzimy od nr 18 do 12 - modernistyczne kamienice z l. 1909-10, pod nr 10 - secesyjną kamienicę z 1906 r. (proj. Königsberger), pod nr 8 - neorenesansową kamienicę z 1997 r. (proj. K. Hermann) i pod nr 4 - klasycyzujący budynek banku z końca XIX w.

Początek ul. Dworcowej zajmują kamienice eklektyczne i neorenesansowe z lat 90. XIX w., a narożnik z pl. Kościuszki - modernistyczny budynek z 1910 r. (proj. Boswau i Knauer), zbudowany na miejscu wyburzonej poczty z 1886 r. Przy wylocie ul. Dworcowej na pl. Kościuszki stoi brązowa rzeźba bytomskiego Świetlika z 2004 r. autorstwa Bogumiła Burzyńskiego.

Plac Kościuszki

Plac Kościuszki przez długi czas był najładniejszym placem w mieście. Pośrodku przy wylocie ul. Dworcowej stała fontanna, zlikwidowana w 1907 r. Tu znajdowały się najlepsze sklepy i lokale. Reprezentacyjność placu podkreślały też jego nazwy (Cesarza Franciszka Józefa, Adolfa Hitlera, Józefa Stalina). Po wyburzeniu całego kwartału domów na początku lat 80. powstał rozległy skwer między ul. Dzieci Lwowskich, Jainty i Piekarską, na którym wybudowano galerię handlową.

Przy wylocie ul. Józefczaka mijamy kamienicę z poł. XIX w., modernistycznie przebudowaną w 1920 r., z pełnopostaciowymi figurami na wieńczącym gzymsie.

Ulicą Gliwicką dochodzimy do Rynku, gdzie kończymy wycieczkę.

do góry
zamknij
1234