• język migowy
  • BIP
Strona główna/Czas wolny/Turystyka/Kolej wąskotorowa

Kolej wąskotorowa

Najstarsza wąskotorówka

Na mapach kolei wąskotorowych Bytom zajmuje wyjątkowe miejsce. To tu, nieprzerwanie od 1853 r., działa najstarsza czynna linia kolei wąskotorowej na świecie. Obsługuje ona trasę o długości 21 km, której przystanek początkowy znajduje się na peronie wąskotorowym dworca głównego w Bytomiu. Pociągi na tej trasie zatrzymują się na dziesięciu stacjach, między innymi na zabytkowej stacji Bytom Karb Wąskotorowy, w Suchej Górze w pobliżu rezerwatu Segiet, przy Zabytkowej Kopalni Srebra oraz zalewie Nakło-Chechło, chętnie odwiedzanym przez mieszkańców okolicy szczególnie w sezonie wakacyjnym. Trasa kończy się na stacji Miasteczko Śląskie Wąskotorowe. Górnośląskie Koleje Wąskotorowe są jednym z kilkudziesięciu obiektów na Szlaku Zabytków Techniki, który łączy najważniejsze i najciekawsze pod względem turystycznym, historycznym czy architektonicznym obiekty przemysłowe na Śląsku i przyciąga turystów jak magnes. Co roku poznanie najcenniejszych atutów tych obiektów umożliwia Święto Szlaku Zabytków Techniki, czyli Industriada.

Przez 150 lat kolej niezmordowanie służyła celom industrialnym. Jej rola była nie do przecenienia zwłaszcza w okresie intensywnego rozwoju przemysłu na Śląsku, kiedy przewoziła węgiel, rudy metali czy kamień, łącząc gęstą siecią wąskich torów większość górnośląskich hut i kopalń. Od roku 2002 kolej służy już tylko przewozowi turystów, a utrzymywana jest dzięki pracy i zaangażowaniu pasjonatów skupionych wokół Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, przy nieocenionym wsparciu samorządów.

Informacja oraz zamawianie przejazdów: Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych w Bytomiu, ul. Reja (lokomotywownia w Karbiu) tel. 666 904 142.

Kolej wąskotorowa (1) Kolej wąskotorowa (1)
9

Kolej wąskotorowa

Kolej wąskotorowa

Informacje o rozkładzie jazdy kolejki na stronie Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei

do góry