• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Uczniowie pamiętają o Żołnierzach (..)

Uczniowie pamiętają o Żołnierzach Wyklętych-Niezłomnych

5 Marca 2021

VII edycja Miejskiego Konkursu „Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Niezłomnych” za nami. W konkursie organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi w Bytomiu oraz Miejską Bibliotekę Publiczną w Bytomiu wzięli udział uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Celem konkursów adresowanych do młodzieży było nie tylko przypomnienie roli Żołnierzy Wyklętych - Niezłomnych w walce o wolną i niepodległą Polskę, ale również pogłębienie wiedzy o ich działalności po II wojnie światowej w Polsce. W konkursie oceniano prace literackie, plastyczne oraz multimedialne przez Komisję, w której oprócz nauczycieli języka polskiego i historii, byli również plastycy i informatycy. W finale konkursu, który w czwartek, 4 marca odbył się w Miejskiej Bibliotece Publicznej nagrodzono i wyróżniono najlepsze prace - zobacz laureatów VII edycji Miejskiego Konkursu „Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Niezłomnych”. Warto dodać, że z prac konkursowych przygotowano wystawę, którą do 31 marca będzie można oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Uczniowie pamiętają o Żołnierzach Wyklętych-Niezłomnych

Po zakończonym konkursie nauczyciele oraz uczniowie podobnie, jak w poprzednich latach złożyli kwiaty oraz zapalili znicze na grobach Żołnierzy Wyklętych, którzy spoczywają na bytomskich cmentarzach.

Uczniowie pamiętają o Żołnierzach Wyklętych-Niezłomnych (1) Uczniowie pamiętają o Żołnierzach Wyklętych-Niezłomnych (1)
10

Uczniowie pamiętają o Żołnierzach Wyklętych-Niezłomnych

Uczniowie pamiętają o Żołnierzach Wyklętych-Niezłomnych

Przypominamy, że 1 marca w całej Polsce obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dzień ten ma przypominać i upamiętniać losy polskich żołnierzy, którzy nie godzili się na narzucone im siłą: rzeczywistość i nowy ustrój. Podejmując nierówną walkę, zostali „wyklęci” przez powojenny reżim komunistyczny, skazujący ich na tortury, wieloletnie więzienia, zsyłki oraz niejednokrotnie karę śmierci. Tą walkę „żołnierze wyklęci” toczyli wiele lat po zakończeniu II wojny światowej. W 2011 roku Sejm Rzeczypospolitej Polski ustanowił 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Co roku w całej Polsce organizowane są uroczystości upamiętniające ich działalność, marsze pamięci, biegi, dyskusje oraz spotkania, w których młodzież poznaje prawdziwą historię Żołnierzy Wyklętych.

Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej Związkowi Radzieckiemu. Większość akcji oddziałów podziemia antykomunistycznego było wymierzonych w oddziały zbrojne Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Urzędu Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej. Podziemie niepodległościowe aktywnie działało także na Kresach Wschodnich, szczególnie na terenie ziemi wileńskiej, grodzieńskiej oraz nowogródzkiej.

Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Liczbę członków organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na około od 120 do 180 tysięcy żołnierzy, z których zginęło około 9 tysięcy w walkach z komunistyczną władzą. Do dnia dzisiejszego nie są znane dokładne liczby dotyczące zamordowanych na podstawie wyroków komunistycznych sądów lub zakatowanych w więzieniach Żołnierzy Wyklętych. Ich liczbę również szacuje się na kilka tysięcy. Wciąż trwające badania prowadzone między innymi przez Instytut Pamięci Narodowej mają na celu zebranie jak największej ilości informacji na temat wysiłku zbrojnego, ale również martyrologii Żołnierzy Wyklętych.

Patronat nad VII edycją Miejskiego Konkursu „Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Niezłomnych” objęli: prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, Instytut Pamięci Narodowej, Kuratorium Oświaty w Katowicach, Okręg Śląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Towarzystwo Miłośników Bytomia, Towarzystwo Opieki nad Zabytkami oraz NSZZ „Solidarność”.

Kategoria: Powiązane pliki [1]
Format Data publikacji Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
Kategoria: Dla mieszkańca
doc 2021-03-05 Laureaci konkursów w ramach miejskich.doc
ilość pobrań: 221
Laureaci konkursów w ramach miejskich.doc 27KB -

Podobne wiadomości:

do góry