Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 Marca 2021"W hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu" - tak ustawa sejmowa z dnia 3 lutego 2011 roku określa obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dzisiaj w całym kraju odbyły się obchody upamiętniające Żołnierzy Wyklętych, którzy walczyli o wolną i niezawisłą ojczyznę.
Z okazji przypadającego dzisiaj, 1 marca Narodowe Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przedstawiciele władz miasta: prezydent Mariusz Wołosz, jego zastępcy: Michał Bieda oraz Waldemar Gawron, a także przewodniczący Rady Miejskiej w Bytomiu Mariusz Janas złożyli kwiaty pod pomnikiem poświęconym ofiarom terroru komunistycznego w latach 1945 - 1954 na ziemi bytomskiej, który znajduje się przy Urzędzie Miejskim w Bytomiu.
Przypomnijmy, że Sejm ustanawiając 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, oddał im tym samym hołd i wdzięczność za walkę i trud jaki wówczas podjęli. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest oficjalnym świętem państwowym.
Kim byli Żołnierze Wyklęci?
Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej Związkowi Radzieckiemu. Większość akcji oddziałów podziemia antykomunistycznego było wymierzonych w oddziały zbrojne Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Urzędu Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej. Podziemie niepodległościowe aktywnie działało także na Kresach Wschodnich, szczególnie na terenie ziemi wileńskiej, grodzieńskiej oraz nowogródzkiej.
Liczbę członków organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na około od 120 do 180 tysięcy żołnierzy, z których zginęło około 9 tysięcy w walkach z komunistyczną władzą. Do dnia dzisiejszego nie są znane dokładne liczby dotyczące zamordowanych na podstawie wyroków komunistycznych sądów lub zakatowanych w więzieniach Żołnierzy Wyklętych. Ich liczbę również szacuje się na kilka tysięcy. Wciąż trwające badania prowadzone między innymi przez Instytut Pamięci Narodowej mają na celu zebranie jak największej ilości informacji na temat wysiłku zbrojnego, ale również martyrologii Żołnierzy Wyklętych.
Podobne wiadomości:
- Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2024-03-01
- Pamiętajmy o Żołnierzach Niezłomnych 2023-03-01
- Biegacze uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych 2023-02-26
- Upamiętnią Żołnierzy Wyklętych. Znamy już trasę Bytomskiego Biegu Pamięci Żołnierzy Niezłomnych 2023-02-22
- Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2022-03-01
- Uczniowie pamiętają o Żołnierzach Wyklętych-Niezłomnych 2021-03-05