• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 Marca 2022

Dzisiaj 1 marca w całej Polsce obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ustanowione uchwałą sejmową z 3 lutego 2011 roku oficjalne święto państwowe ma przypominać i upamiętniać losy polskich żołnierzy, którzy nie godzili się na narzucone im siłą: rzeczywistość i nowy ustrój. Podejmując nierówną walkę, zostali „wyklęci” przez powojenny reżim komunistyczny, skazujący ich na tortury, wieloletnie więzienia, zsyłki oraz niejednokrotnie karę śmierci. Tę walkę „żołnierze wyklęci” toczyli wiele lat po zakończeniu II wojny światowej. Sejm ustanawiając 1 marca dniem pamięci o nich, oddał im tym samym hołd i wdzięczność za walkę i trud jaki wówczas podjęli.

1 marca w całej Polsce obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Warto dodać, że Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej Związkowi Radzieckiemu. Liczbę członków organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na około od 120 do 180 tysięcy żołnierzy, z których zginęło około 9 tysięcy w walkach z komunistyczną władzą. Do dnia dzisiejszego nie są znane dokładne liczby dotyczące zamordowanych na podstawie wyroków komunistycznych sądów lub zakatowanych w więzieniach Żołnierzy Wyklętych. Ich liczbę również szacuje się na kilka tysięcy. Wciąż trwające badania prowadzone między innymi przez Instytut Pamięci Narodowej mają na celu zebranie jak największej ilości informacji na temat wysiłku zbrojnego, ale również martyrologii Żołnierzy Wyklętych.

Przypominamy również, że w naszym mieście już w niedzielę, 6 marca odbędzie się VI edycja Bytomskiego Biegu Pamięci Żołnierzy Niezłomnych im. Pułkownika Piotra Woźniaka " Wira". Uczestnicy będą rywalizować na trzech dystansach. Podczas biegu będzie można wziąć udział w biegu rekreacyjnym na dystansie 1963 metrów oraz w biegach głównych na 5 km i 10 km. To wydarzenie, które promuje oraz łączy sport, zdrowie i patriotyzm.

Bytomski bieg zadedykowany był pamięci Żołnierzy Niezłomnych, w tym bytomskiego działacza niepodległościowego Piotra Woźniaka, pseudonim „Wir”. Piotr Woźniak w czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej. Brał udział w Akcji Burza, a po wkroczeniu na tereny Polski armii sowieckiej walczył w organizacji NIE.

1 marca w całej Polsce obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych (5) 1 marca w całej Polsce obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych (5)
6

1 marca w całej Polsce obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W 1947 roku Woźniak ujawnił się w ramach tzw. amnestii. Wraz z żoną przyjechał do Bytomia i rozpoczął pracę jako nauczyciel. W sierpniu 1948 roku został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Przewieziono go do Rzeszowa, gdzie mimo ciężkich tortur nie załamał się w śledztwie. Skazany na karę śmierci, cudem jej uniknął. W ciężkich więzieniach spędził w sumie 10 lat - na wolność wyszedł dopiero w 1955 roku.

Po wyjściu na wolność rozpoczął studia magisterskie, następnie uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych i podjął pracę jako nauczyciel. Jego książka „Zapluty karzeł reakcji. Wspomnienia AK-owca z więzień w PRL” wyszła nakładem paryskiego wydawnictwa Spotkania. Piotr Woźniak zmarł w 1988 roku i został pochowany na cmentarzu Mater Dolorosa.

VI edycja Bytomskiego Biegu Pamięci Żołnierzy Niezłomnych im. Pułkownika Piotra Woźniaka " Wira" odbędzie się po patronatem prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza.

VI Bytomski Bieg Pamięci Żołnierzy Niezłomnych

Podobne wiadomości:

do góry