Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 Marca 2024Byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej Związkowi Radzieckiemu. Przez kilkadziesiąt lat komunistyczny reżim ukrywał o nich prawdę. Dzisiaj w wolnej Polsce możemy nie tylko mówić o ich bohaterstwie, ale też 1 marca obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z okazji przypadającego dzisiaj święta m.in. prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, jego zastępcy, a także przewodniczący Rady Miejskiej Michał Staniszewski oraz senator RP Halina Bieda i członek zarządu GZM Jacek Brzezinka złożyli kwiaty pod pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego w Bytomiu.
– Dzisiaj wspominamy tych, o których przez kilkadziesiąt lat próbowano zapomnieć. Żołnierze Wyklęci walczyli o wolną i suwerenną Polskę, przeciwstawili się sowieckiej agresji, nie godząc się na siłą narzucony naszemu krajowi ustrój – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.
W uroczyści pod pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego przy Urzędzie Miejskim w Bytomiu upamiętniającej Dzień Żołnierzy Wyklętych wzięli udział dzisiaj również przedstawiciele m.in. Straży Miejskiej, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, harcerze, uczniowie bytomskich szkół oraz młodzi sportowcy BS Polonia Bytom.
W hołdzie Żołnierzom Wyklętym
"W hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu" – tak ustawa sejmowa z dnia 3 lutego 2011 roku określa obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Kim byli Żołnierze Wyklęci?
Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej Związkowi Radzieckiemu. Liczbę członków organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na około od 120 do 180 tysięcy żołnierzy, z których zginęło około 9 tysięcy w walkach z komunistyczną władzą. Do dziś nie są znane dokładne liczby dotyczące zamordowanych na podstawie wyroków komunistycznych sądów lub zakatowanych w więzieniach Żołnierzy Wyklętych. Ich liczbę również szacuje się na kilka tysięcy. Wciąż trwające badania prowadzone między innymi przez Instytut Pamięci Narodowej mają na celu zebranie jak największej ilości informacji na temat wysiłku zbrojnego, ale również martyrologii Żołnierzy Wyklętych.
Bieg Pamięci Żołnierzy Niezłomnych
W sobotę 2 marca w Parku im. hm. Franciszka Kachla biegacze upamiętnią pamięć Żołnierzy Wyklętych podczas corocznego Bytomskiego Biegu Pamięci Żołnierzy Niezłomnych. Do obydwu biegów – rekreacyjnego i głównego – zapisało się już prawie 340 biegaczy z województw m.in. śląskiego, opolskiego i małopolskiego. Bieg, który po raz ósmy odbędzie się w naszym mieście ma na celu upamiętnienie również płk. Piotra Woźniaka „Wira”, żołnierza Armii Krajowej oraz sił Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, uczestnika akcji „Burza oraz członka organizacji „NIE”.
W 1947 roku Woźniak ujawnił się w ramach tzw. amnestii. Wraz z żoną przyjechał do Bytomia i rozpoczął pracę jako nauczyciel. W sierpniu 1948 roku został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Przewieziono go do Rzeszowa, gdzie mimo ciężkich tortur nie załamał się w śledztwie. Skazany na karę śmierci, cudem jej uniknął, bowiem Najwyższy Sąd Wojskowy anulował jego poprzednie wyroki, skazując Woźniaka na 10 lat więzienia. Na wolność Piotr Woźniak wyszedł dopiero w 1955 roku.
Po wyjściu na wolność rozpoczął studia magisterskie, następnie uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych i podjął pracę jako nauczyciel. Jego książka „Zapluty karzeł reakcji. Wspomnienia AK-owca z więzień w PRL” wyszła nakładem paryskiego wydawnictwa Spotkania. Piotr Woźniak zmarł w 1988 roku i został pochowany na cmentarzu Mater Dolorosa.
Więcej informacji o płk. Piotrze Woźniaku, pseudonim „Wir” dostępnych jest na stronie Przystanek Historia Instytutu Pamięci Narodowej
Podobne wiadomości:
- Pamiętajmy o Żołnierzach Niezłomnych 2023-03-01
- Biegacze uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych 2023-02-26
- Upamiętnią Żołnierzy Wyklętych. Znamy już trasę Bytomskiego Biegu Pamięci Żołnierzy Niezłomnych 2023-02-22
- Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2022-03-01
- Ruszyły zapisy na VI Bytomski Bieg Pamięci Żołnierzy Niezłomnych 2022-01-31
- Uczniowie pamiętają o Żołnierzach Wyklętych-Niezłomnych 2021-03-05
- Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2021-03-01