• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Trwają przygotowania do 100. rocznicy III Powstania (..)

Trwają przygotowania do 100. rocznicy III Powstania Śląskiego

29 Kwietnia 2021

Już w niedzielę, 2 maja będziemy obchodzić 100. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego. Szczególną rolę w walce o polski Śląsk odegrał Bytom, gdzie swoją siedzibę miał Polski Komisariat Plebiscytowy oraz gdzie zapadła decyzja o wybuchu powstania. To właśnie ze względu na rolę, jaką odegrał wówczas Bytom, Metropolitalne obchody 100-lecia III Powstania Śląskiego odbędą się w naszym mieście. Świętowanie zaczynamy już 2 maja, a wielki finał zaplanowano na 25 czerwca. Mieszkańcy naszego miasta mogą już zobaczyć instalację artystyczną w formie "ławeczki" oraz wystawę poświęconą III Powstaniu Śląskiemu i plebiscytowi na Górnym Śląsku, które stanęły na bytomskim Rynku.

Trwają przygotowania do 100. rocznicy III Powstania Śląskiego

Instalacja artystyczna w formie "ławeczki" z symbolem agrafki i umieszczonymi na niej kołami z datami powstań, ma przypominać o trzech śląskich powstaniach w latach 1919-1920-1921. Z kolei wystawa na Rynku poświęcona została okresowi plebiscytu i powstań na Górnym Śląsku, obecności wojsk alianckich, a także podziałowi Górnego Śląska w 1922 roku. Warto dodać, że wystawę przygotował Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach.

Trwają przygotowania do 100. rocznicy III Powstania Śląskiego (7) Trwają przygotowania do 100. rocznicy III Powstania Śląskiego (7)
7

Trwają przygotowania do 100. rocznicy III Powstania Śląskiego

Trwają przygotowania do 100. rocznicy III Powstania Śląskiego

Zaczynamy 2 maja

Obchody 100. rocznicy III Powstania Śląskiego rozpoczną się 2 maja mszą świętą w intencji Ojczyzny i Powstańców Śląskich, po czym /od godz. 21.20/ na bytomskim Rynku oraz przy ul. Gliwickiej, gdzie mieściła się siedziba Polskiego Komisariatu Plebiscytowego, zaplanowano uroczystości upamiętniające wybuch powstania z udziałem wojskowej asysty honorowej 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu i Orkiestry Wojskowej z Bytomia. W obchodach wezmą udział przedstawiciele władz Bytomia, Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz miast wchodzących w skład Metropolii, a także radni, posłowie, senatorowie, zaproszeni goście oraz mieszkańcy miasta. Uroczystości zakończą się /od godz. 22.00/ odsłonięciem instalacji artystycznej /mapping/ nawiązującej do historycznych wydarzeń, jakie miały miejsce w 1921 roku. Warto dodać, że 2 maja będziemy również świętować 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości odbędą się z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Więcej o uroczystościach i atrakcjach przygotowanych z okazji 100. rocznicy III Powstania Śląskiego w artykule Metropolia świętuje w Bytomiu 100. rocznicę III Powstania Śląskiego

Podobne wiadomości:

do góry