• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Przygrywka do Tryptyku Powstańczego - odsłona trzecia

Przygrywka do Tryptyku Powstańczego - odsłona trzecia

9 Czerwca 2021

Pokaz mody, warsztaty robienia galandy, rzeźby z węgla, malowania szlajf i haftów oraz projektowania pocztówek, a także wystawa zabytkowych rowerów, opowiadania o śląskim stroju, nauka gry w skata i oczywiście kino pod chmurką. Tak zapowiada się odsłona trzecia Przygrywki do Tryptyku Powstańczego na Bytomskim Rynku pod hasłem „Tradycje” już w sobotę, 12 czerwca. Kulturalno-historyczny happening organizowany jest w ramach 100-lecia III Powstania Śląskiego, a jego początek zaplanowano o godz. 17.00.

Przygrywka do Tryptyku Powstańczego - odsłona trzecia

Jakie atrakcje czekają nas na bytomskim Rynku?

Hasłem przewodnim sobotniej imprezy na Rynku są „Tradycje”, dlatego w programie nie zabraknie imprez i wydarzeń odwołujących się do tradycyjnych śląskich zwyczajów i nie tylko. Będzie śląski taniec, stare gry i zabawy rodem z Górnego Śląska, ale także Rowerowa Poczta Powstańcza, pokaz mody z okresu dwudziestolecia międzywojennego, szereg warsztatów: malarskich, rzeźb z węgla, galandy, wiązania purpurki, malowania szlajf i haftów oraz śląskie opowieści m.in. gołębiarzy.

Plakat

Na zakończenie projekcja filmu „Perła w koronie”

Trzecia odsłony wydarzenia Przygrywki do Tryptyku Powstańczego na Bytomskim Rynku rozpocznie się w sobotę, 12 czerwca o godz. 17.00 i potrwa do późnego wieczora, bowiem o 21.00 zaplanowano tradycyjne kino pod chmurką, podczas którego zobaczymy film „Perła w koronie” Kazimierza Kutza, ukazującego bogactwo i piękno śląskiej kultury oraz tradycji, a także jednego z najważniejszych filmów o Śląsku, który powstał w 1971 roku. W rolach głównych wystąpili między innymi: Franciszek Pieczka, Olgierd Łukasiewicz, Jan Englert, Jerzy Cnota czy Marian Opania.

Organizatorami wydarzenia są: Gmina Bytom, Metropolia oraz Górnośląskie Towarzystwo Historyczne, a „Przygrywka do Tryptyku Powstańczego” jest zapowiedzią głównego wydarzenia, które odbędzie się 25 czerwca, czyli „Tryptyku Powstańczego - Pamięć Ziemi”, w ramach którego zaplanowano między innymi widowisko multimedialne złożone z trzech części, z udziałem muzyków, śpiewaków, tancerzy wywodzących się z ośrodków kultury i sztuki na obszarze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

To wydarzenie przedstawiające w nieszablonowej formie tematykę śląskiej historii, kultury i wydarzeń z okresu Powstań Śląskich, które promuje finał Metropolitalnych obchodów 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego - Interdyscyplinarne Widowisko Multimedialne Tryptyk Powstańczy - Pamięć Ziemi, które zostanie zaprezentowane 25 czerwca na bytomskim Rynku. Widowisko finansowane jest ze środków Górnośląsko - Zagłębiowskiej Metropolii i gminy Bytom.

Logo

Podobne wiadomości:

do góry