• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Spacer śladami dawnych zakładów przemysłowych

Spacer śladami dawnych zakładów przemysłowych

15 Lipca 2024

Bytom jeszcze pod koniec XX wieku był jednym z najbardziej uprzemysłowionych miast w Polsce. Transformacja gospodarcza całkowicie odmieniła krajobraz tego miasta, w którym zlikwidowano wiele zakładów. Ich śladami w Śródmieściu, Zamłyniu i Rozbarku wyruszymy w sobotni poranek 20 lipca z bytomskim historykiem Tomaszem Saneckim.

Cechownia dawnych Zakładów Górniczych im. J. Marchlewskiego w Bytomiu, fot. Tomasz Sanecki

Mimo że z krajobrazu Śródmieścia, Zamłynia i Rozbarku znikły takie zakłady jak: browar, oczyszczalnia ścieków, kopalnia węgla kamiennego oraz dawne zakłady rud cynku i ołowiu, w większości z nich zachowały się do dziś budynki, które służą ponownie mieszkańcom.

Podczas kolejnego spaceru z bytomskim historykiem Tomaszem Saneckim poznamy historię założonego w 1883 roku przy szosie miechowickiej browaru firmy Hübner i Ska oraz jednej z najnowocześniejszych na przełomie XIX i XX wieku oczyszczalni ścieków. Odwiedzimy również teren dawnej kopalni Rozbark, gdzie na jej terenie działa obecnie teatr oraz jedno z najnowocześniejszych w Europie Centrów Wspinaczkowych, a także zobaczymy jak obecnie wyglądają tereny dawnych zakładów Orzeł Biały przy ul. Siemianowickiej.

Dawna biologiczna oczyszczalnia ścieków w Zamłyniu - zdjęcia Hubert Klimek, archiwum Urzędu Miejskiego w Bytomiu

Bilety na spacer można już zakupić za pośrednictwem platformy tobilet.pl - Kup Bilet

Spacer śladami dawnych zakładów przemysłowych (10) Spacer śladami dawnych zakładów przemysłowych (10)
10

Spacer śladami dawnych zakładów przemysłowych

Spacer organizowany jest w ramach akcji „Spacery tematyczne Bytom i Tarnowskie Góry” realizowanej przez Lokalną Organizację Turystyczną Miasta Gwarków, czyli wspólnej inicjatywy samorządów Tarnowskich Gór, Bytomia, Zbrosławic, Powiatu Tarnogórskiego, Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, zarządzającego jedynymi obiektami wpisanymi na listę UNESCO w województwie śląskim oraz Muzeum w Tarnowskich Górach, Stowarzyszenia Górnośląskie Koleje Wąskotorowe, Stowarzyszenia Gliwicka 66 i Stowarzyszenia Dziedzictwo.

Głównym celem organizacji jest utworzenie i zarządzanie produktem turystycznym „Miasta Gwarków. Szlak Srebra i Wody w Tarnowskich Górach, Bytomiu i Zbrosławicach”.

Podobne wiadomości:

do góry