Poznali historię i odwiedzili dawne ośrodki wydobycia dolomitu oraz srebra
6 Lipca 2024Dawniej wydobywano tam ołów, srebro, żelazo oraz dolomit. Teraz te miejsca urzekają swoim pięknem. Podczas sobotniego /6 lipca/ spaceru miłośnicy historii i tajemnic Bytomia i Tarnowskich Gór odwiedzili tereny nieczynnej kopalni dolomitu w Bytomiu–Suchej Górze oraz dawnych obszarów wydobycia galeny, czyli rudy ołowiu z domieszką srebra na pograniczu Bytomia i Tarnowskich Gór. Spacer organizowany przez Lokalną Organizację Turystyczną Miasta Gwarków poprowadził bytomski historyk Tomasz Sanecki.
- To wyjątkowe miejsca na mapie Bytomia i Tarnowskich Gór. Tereny dawnych wyrobisk kopalni dolomitu oraz galeny przyciągają turystów nie tylko swoją ciekawą historią, ale również tajemniczością. Dodatkowo są to tereny, które warto odwiedzić również ze względu na piękne krajobrazy przyrodnicze – mówi Tomasz Sanecki, historyk, autor bloga historycznego „Mój Historyczny Blog”.

Poznali historię i odwiedzili dawne ośrodki wydobycia dolomitu oraz srebra
Górny Śląsk to nie tylko węgiel kamienny
Przekonali się o tym uczestnicy dzisiejszej wycieczki, którzy wędrując śladami nieczynnej kopalni dolomitu w Bytomiu–Suchej Górze oraz dawnych obszarów wydobycia galeny, czyli rudy ołowiu z domieszką srebra. Podczas spaceru turyści odwiedzili także tajemniczą budowlę w rejonie dawnego kamieniołomu „Blachówka”, czyli pozostałości po konstrukcji młyna służącego do rozdrabniania surowca, a także zobaczyli pozostałości dawnych kamieniołomów, z których najpierw wydobywano żelazo, a później dolomit.
Kolejnym punktem spaceru była Hałda Popłuczkowa w Tarnowskich Gór w rejonie kopalni srebra, gdzie składowano odpady z płuczki rud ołowiu, srebra i cynku, a teraz można podziwiać panoramę Tarnowskich Gór i okolicznych miejscowości.
Warto dodać, że kopalnia dolomitu „Blachówka” była najstarszą kopalnią dolomitu na Śląsku, bowiem uruchomiono w niej wydobycie już w 1856 roku. Początkowo wydobywano w niej najpierw rudę żelaza i niewielkie ilości dolomitu, bowiem na tym obszarze górniczym ruda żelaza występowała w górnym piętrze dolomitu i dopiero po wyczerpaniu się złoża rudy żelaza, w 1889 roku odnotowano już znaczną ilość wydobycia dolomitu na poziomie 35 tys. ton. Z kolei drugie z ważnych miejsc, jakie odwiedzili dzisiaj uczestnicy spaceru była Hałda Popłuczkowa dawnej kopalni „Fryderyk”, która powstała jako odpad z płuczki rud ołowiu, srebra i cynku po 1838 roku i osiągnęła wysokość aż 17 metrów, gdy został zamknięta w 1912 roku.
Wakacyjne spacery tematyczne
Spacery organizowane w ramach akcji „Spacery tematyczne Bytom i Tarnowskie Góry” realizowane są przez Lokalną Organizację Turystyczną Miasta Gwarków, czyli wspólnej inicjatywy samorządów Tarnowskich Gór, Bytomia, Zbrosławic, Powiatu Tarnogórskiego, Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, zarządzającego jedynymi obiektami wpisanymi na listę UNESCO w województwie śląskim oraz Muzeum w Tarnowskich Górach, Stowarzyszenia Górnośląskie Koleje Wąskotorowe, Stowarzyszenia Gliwicka 66 i Stowarzyszenia Dziedzictwo.
Głównym celem organizacji jest utworzenie i zarządzanie produktem turystycznym „Miasta Gwarków. Szlak Srebra i Wody w Tarnowskich Górach, Bytomiu i Zbrosławicach”.

Wycieczka śladem dawnych kopalni srebra i dolomitu
Kolejny spacer już 13 lipca
Na kolejny spacer zapraszamy już w najbliższą sobotę 13 lipca. Tym razem uczestnicy przeniosą się w czasy średniowiecza, poznając najciekawsze miejsca wzdłuż dawnych murów miejskich: m.in. lokalizację dawnej nekropolii Piastów, Bramy Krakowskiej, Tarnogórskiej, Gliwickiej, zamku książęcego czy ścinała. Spacer zaplanowano na 13 lipca o 9.00. Spacer poprowadzi historyk, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji Pro Fortalicium Dariusz Pietrucha.
Podobne wiadomości:
- Sezon bytomskich spacerów czas zacząć 2025-04-25
- Weź na spacer psa ze schroniska 2025-03-05
- Spacer szlakiem miechowickich herstorii 2024-09-03
- Odkryj historię Bytomia z innej perspektywy 2024-08-29
- Poznali tajemnice Mater Dolorosa 2024-08-24
- Wzięli zwierzaki na spacer 2024-08-24
- Śladem kamienic z duszą 2024-08-17
- Podążali śladami Piastów bytomskich 2024-08-03
- Zabierz psiaka na spacer 2024-08-02
- Śladami arystokracji z Miechowic 2024-07-27