• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Sezon bytomskich spacerów czas zacząć

Sezon bytomskich spacerów czas zacząć

25 Kwietnia 2025

Przed nami majówka, a wraz z nią rozpoczynamy sezon bytomskich spacerów. W pierwszy z zaplanowanych na ten rok spacerów po mieście zabierze miłośników dziejów Bytomia Dariusz Pietrucha. Historyk oprowadzi turystów po Grossfeldzie, opowiadając nie tylko o dziejach tego miejsca, nazewnictwie, ale również jak początek XX wieku zmienił oblicze tego fragmentu miasta. Zapraszamy w piątek, 2 maja. Początek spaceru „Szlakiem postaci z Grossfeldu” o godz. 10:00. Bilety dostępne są na stronie ToBilet.pl

Sezon bytomskich spacerów czas zacząć -

Spacer po Grossfeldzie rozpocznie się o godz. 10:00 spod Domu Żałoby „Walicki” przy ul. Piekarskiej 99 i będzie prowadzony przez bytomskiego historyka wzdłuż ulic: Woźniaka i Fałata. W trakcie spaceru Dariusz Pietrucha opowie o historii tego miejsca, sięgając do życiorysów ludzi, którzy tam mieszkali, świetnie oddających burzliwy bieg dziejów w dwudziestowiecznym Bytomiu, pełnych zwrotów akcji i ciekawostek. Podczas spaceru bytomski historyk opowie także, jak tętniło życie na Grossfeldzie w międzywojniu

Kilka słów o Grossfeldzie

Grossfeld, czyli Wielkie Pole, to część Bytomia, która uformowała się i zaludniła stosunkowo niedawno, jeśli wziąć pod uwagę średniowieczne korzenie miasta. Jeszcze pod koniec XIX wieku nie było tu zupełnie zabudowy mieszkalnej.

Od strony ulicy Piekarskiej od kilku dekad funkcjonowały już wtedy co prawda bytomskie nekropolie, ale jak sięgnąć wzrokiem za nimi, w kierunku Dąbrowy Miejskiej, rozciągały się jedynie pola uprawne i nieużytki ze śladami przemysłu. Początek XX wieku, a zwłaszcza lata 20., zupełnie zmieniły oblicze tego fragmentu miasta, zwiększyły dynamikę jego rozwoju i nadały niepowtarzalny charakter.

Jakie czekają nas spacery w kolejnych miesiącach?

Wśród przewodników, którzy zaproszą w tym roku turystów do zwiedzenia ciekawych miejsc w Bytomiu, będą Teresa Ebis, Tomasz Sanecki, Dariusz Pietrucha, Marek Wojcik oraz przewodnicy bytomskiego oddziału PTTK. Przygotowali oni wiele interesujących tematów. Będzie okazja, by przejechać się zabytkowymi windami w stylowych bytomskich kamienicach, poznać tajemnice najstarszej siedziby władców Bytomia na Wzgórzu Małgorzatki, posłuchać, o czym szepczą najpiękniejsze mury szkolne w Bytomiu, dowiedzieć się, jak urządzili się dawni włodarze i jakie mieli kompetencje, odkryć mało znane pozostałości starej sztolni.

Turyści poznają także zabytki i udadzą się na spacer śladami górnictwa w Rozbarku, wyruszą szlakiem św. Jakuba w Bytomiu i Reptach Śląskich, poznając dzieje rezerwatu przyrody „Segiet” oraz historię kamienia z wyrytym napisem „Versailles 28.6.1919”, który znajduje się w Reptach Śląskich tuż obok Źródełka Młodości.

O kolejnych spacerach będziemy informować na stronie www.bytom.pl oraz za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Podobne wiadomości:

do góry