• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Śladami dawnych, średniowiecznych murów Bytomia

Śladami dawnych, średniowiecznych murów Bytomia

13 Lipca 2024

Na kolejny spacer organizowany przez Lokalną Organizację Turystyczną Miasta Gwarków, tym razem miłośników dziejów Bytomia poprowadził historyk Dariusz Pietrucha. Podczas sobotniego, 13 lipca spaceru uczestnicy nie tylko poznali historię średniowiecznego Bytomia, ale przede wszystkim dzieje średniowiecznych murów miejskich, lokalizację bramy krakowskiej, tarnogórskiej oraz gliwickiej, a także zamku książęcego.

Śladami dawnych, średniowiecznych murów Bytomia

Idąc wzdłuż dawnych murów miejskich Dariusz Pietrucha, historyk i prezes Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji Pro Fortalicium odkrywał przez miłośnikami Bytomia dzieje średniowiecznego miasta. Z Rynku, który jak mówi Pietrucha – sam w sobie jest reliktem średniowiecza – uczestnicy spaceru wyruszyli w stronę pl. Klasztornego, gdzie mury miejskie zostały rozebrane w pierwszej połowie XIX wieku. W dalszej części spaceru historyk opowiadał m.in. o dawnym klasztorze minorytów i kościele pw. św. Ducha oraz dziejach architektury średniowiecznego miasta.

Śladami dawnych, średniowiecznych murów Bytomia

I choć w Bytomiu nie zachowała się do dzisiaj żadna z bram miejskich, uczestnicy spaceru odwiedzili każde z miejsc, gdzie niegdyś były zlokalizowane, poznając ich rolę i historię: od Furty Źródlanej wzdłuż dawnych murów obronnych do Bramy Krakowskiej z zachowanym kościółem pw. św. Ducha, przez miejsce nieistniejącego dziś zamku piastowskiego, po Bramę Tarnowicką, a następnie Bramę Gliwicką (Pyskowicką).

Warto dodać, że Bytom, który otrzymał prawa miejskie w 1254 roku z inicjatywy księcia opolskiego Władysława, swój największy rozkwit polityczny i gospodarczy przeżywał za czasów księcia Kazimierza bytomskiego. Był on najbardziej aktywnym politycznie księciem wśród Piastów bytomskich. Jego dokonania są widoczne zarówno w polityce wewnętrznej, jak i zagranicznej, a jego decyzje zapewniły mu prestiż nie tylko wśród Piastów śląskich.

Kazimierz rozpoczynając rządy w Bytomiu przede wszystkim postawił na jego rozwój. Wykorzystując rosnące wpływy z wydobycia galeny, czyli rudy ołowiu z domieszką srebra oraz położenie Bytomia na ważnych szlakach handlowych, wybudował zamek, otoczył miasto murami obronnymi, zaś w 1299 roku wyraził zgodę na otwarcie poza murami miasta szpitala i kaplicy, którą prowadzili przybyli ze swojej placówki filialnej w Chorzowie przedstawiciele zakonu bożogrobców.

Wakacyjne spacery tematyczne

Spacery organizowane w ramach akcji „Spacery tematyczne Bytom i Tarnowskie Góry” realizowane są przez Lokalną Organizację Turystyczną Miasta Gwarków, czyli wspólnej inicjatywy samorządów Tarnowskich Gór, Bytomia, Zbrosławic, Powiatu Tarnogórskiego, Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, zarządzającego jedynymi obiektami wpisanymi na listę UNESCO w województwie śląskim oraz Muzeum w Tarnowskich Górach, Stowarzyszenia Górnośląskie Koleje Wąskotorowe, Stowarzyszenia Gliwicka 66 i Stowarzyszenia Dziedzictwo.

Głównym celem organizacji jest utworzenie i zarządzanie produktem turystycznym „Miasta Gwarków. Szlak Srebra i Wody w Tarnowskich Górach, Bytomiu i Zbrosławicach”.

Kolejny spacer już 20 lipca

Na kolejny spacer zapraszamy już w najbliższą sobotę 20 lipca. Tym razem uczestnicy poznają historię dawnych zakładów przemysłowych. Spacer zaplanowano na 20 lipca o 9.00, a poprowadzi go bytomski historyk, autor „Mojego Historycznego Bloga” oraz publikacji poświęconym dziejom Bytomia, Tomasz Sanecki.

Bilety na spacer w dniu 20 lipca można już zakupić za pośrednictwem platformy tobilet.pl - Kup bilet

Podobne wiadomości:

do góry