Bytomskie puzzle. Czyli jak archeolodzy krok po kroku odkrywają historię miasta
6 Września 2024Jakie były początki Bytomia? Gdzie znajdował się pierwotny gród? Jaką rolę odgrywało w historii miasta wzgórze św. Małgorzaty oraz co udało się tam odkryć bytomskim archeologom? Na te i inne pytania poznamy odpowiedź dzięki wystawie „Bytomskie puzzle. Archeologia miasta”, którą od piątku 6 września można oglądać w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.
Wystawa przygotowana przez pracowników Działu Archeologii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu z okazji 770-lecia nadania praw miejskich Bytomiowi odkrywa przed nami największe tajemnice Bytomia związane z jego średniowieczną historią. Na wystawie zaprezentowane zostały efekty badań archeologicznych prowadzonych na obszarze naszego miasta od ponad 100 lat. Obejmowały one rejon wzgórza św. Małgorzaty, Rynku oraz ościennych placów i ulic.
O randze i bogactwie średniowiecznego Bytomia świadczą odkrycia archeologiczne
Wzmiankowany w źródłach w XII wieku, już od wczesnego średniowiecza Bytom odgrywał ważną rolę ośrodka gospodarczego, politycznego i administracyjnego, wokół którego rozwijały się kolejne osady. O randze tego miasta świadczy ustanowienie tu najpierw siedziby kasztelanii, a później księstwa, które odgrywało za czasów panowania Kazimierza bytomskiego na przełomie XIII i XIV wieku kluczową rolę na Śląsku.

Bytomskie puzzle. Czyli jak archeolodzy krok po kroku odkrywają historię miasta - wernisaż wystawy
Na wystawie, którą od piątku 6 września można oglądać w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu zabytki charakterystyczne dla początków osady i miasta związane z rzemiosłem, handlem, mennictwem, infrastrukturą, a także eksponaty unikalne na skalę światową jak XIII-wieczna laska sędziowska, buty w których chadzali bytomianie w średniowieczu, z których najstarszy pochodzi z XI wieku oraz tajemniczy skórzany miłosny amulet.
Bytomskie puzzle. Czyli jak archeolodzy krok po kroku odkrywają historię miasta
Wystawę będzie można oglądać w budynku głównym Muzeum Górnośląskiego przy placu Jana III Sobieskiego 2. Kuratorami wystawy są Dorota Podyma i Jarosław Święcicki. Bilet w cenie bilety na wystawę czasową.
Partnerem wystawy jest Miasto Bytom.

Wystawa przygotowana przez pracowników Działu Archeologii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu z okazji 770-lecia nadania praw miejskich Bytomiowi
Podobne wiadomości:
- W drugi dzień świąt odwiedź wystawę kroszonek 2025-04-20
- Kroszonkarki i kroszonkarze nagrodzeni 2025-04-06
- Finisaż wystawy "Hörst du mein heimlisches Rufen?, czyli Słyszysz me ciche wołanie?" 2025-03-28
- Trwa XXXV edycja konkursu „Górnośląskie kroszonki”. Do poniedziałku można składać swoje prace 2025-03-23
- Kolejne odkrycie archeologiczne podczas prac renowacyjnych kościoła pw. św. Wojciecha 2025-03-21
- Wystawa malarska w SqArt Gallery 2025-03-06
- Zobacz wystawę Hörst du mein heimlisches Rufen?, czyli Słyszysz me ciche wołanie? 2025-03-06
- Wystawa „Hörst du mein heimlisches Rufen?” = „Słyszysz me ciche wołanie” 2025-02-26
- I Międzynarodowy Dzień Wymiany Owadów i Targi Entomologiczne w Bytomiu 2025-02-20
- Sztuka ziemi. Wystawa inspirowana Żabimi Dołami 2025-02-19