Życie w średniowiecznym Bytomiu. Moc atrakcji z okazji Międzynarodowego Dnia Archeologii
17 Października 2024Rycerze u miasta bram! Pisanie gęsim piórem, wykop archeologiczny i wykopaliska, średniowieczne obozowisko i pokaz walk rycerskich, warsztaty lepienia z gliny, gry i zabawy z epoki. Życie w średniowiecznym Bytomiu to motyw przewodni Międzynarodowego Dnia Archeologii, który w naszym mieście odbędzie się w sobotę 19 października w Muzeum Górnośląskim.
Sobotnie październikowe popołudnie będzie obfitowało w liczne zajęcia kreatywne dla wielopokoleniowych rodzin. Wśród oferowanych warsztatów każdy znajdzie coś dla siebie. Będzie można np. zajrzeć do pracowni iluminatora, czyli kogoś, kto na średniowieczne manuskrypty nanosił proste, ozdobne ilustracje, zwane iluminacjami.
- Mało tego, aby poczuć się jak skryba, uczestnicy będą pisać gęsim piórem na czerpanym papierze. Spodziewam się, że dla wielu to będzie nie lada wyzwanie - mówi Beata Badura, kierownik Działu Archeologii MGB.
Poznaj pracę archeologów
Podczas warsztatów organizowanych przez Dział Archeologii MGB ogromną popularnością cieszy się wykop, dzięki któremu można przekonać się jak w terenie pracują archeolodzy. Jest więc okazja, żeby wejść do wykopu z łopatą, pędzelkiem, miarką i poczuć się jak prawdziwy archeolog. Na terenie muzealnego ogrodu powstanie obozowisko, w którym będzie możliwość wzięcia udział w grach i średniowiecznych zabawach. W tym miejscu także rycerze skrzyżują miecze, a pokaz walk średniowiecznych wojów z pewnością będzie jedną z największych atrakcji sobotniego popołudnia.
- Goście Muzeum Górnośląskiego będą mogli także spróbować swoich sił w jednej z dziedzin średniowiecznego rzemiosła. Zajęcia w ramach Międzynarodowego Dnia Archeologii stwarzają sposobność do zanurzenia rąk w miękkiej glinie i stworzenia z niej unikatowych przedmiotów. Co powstanie z gliny? Zabawki, naczynia? Tu ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia - mówi Beata Badura.
Muzeum Górnośląskie zaprasza dużych i małych na zajęcia w ramach Międzynarodowego Dnia Archeologii w sobotę 19 października od 12.30 do 15.30.
Swoisty wehikuł czasu, dzięki któremu uczestnicy zajęć będą mogli poczuć na chwilę atmosferę średniowiecznego Bytomia powstaje we współpracy z grupą rekonstrukcji historycznej Chorągiew Ziemi Górnośląskiej i Oddziałem Górnośląskim Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich.
Zapraszamy do budynku Muzeum Górnośląskiego przy ul. Wojciecha Korfantego 34.
Podobne wiadomości:
- Kolejne odkrycie archeologiczne podczas prac renowacyjnych kościoła pw. św. Wojciecha 2025-03-21
- Muzeum Górnośląskie przeniosło swoich gości do średniowiecza 2024-10-19
- Bytomskie puzzle. Czyli jak archeolodzy krok po kroku odkrywają historię miasta 2024-09-06
- Dom wójta, łaźnia a może mur dawnego kościoła? Tajemnicze odkrycie na pl. Klasztornym 2024-09-05
- Śladami dawnych, średniowiecznych murów Bytomia 2024-07-13
- Miłośnicy historii Bytomia zaprezentowali swoją wiedzę 2024-06-13
- Spacer śladami średniowiecznego miasta 2023-06-28
- Rzymscy legioniści u Muzeum Górnośląskiego bram! 2022-10-13
- Jakie tajemnice kryje kościół pw. św. Ducha 2022-08-04
- Co archeolodzy znaleźli przy kościele Świętego Ducha? 2022-07-16