• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Śladami wojny

Śladami wojny

21 Sierpnia 2021

Dzisiejsza wycieczka odsłoniła uczestnikom Bytom z czasów II wojny światowej. To przedostatni letni spacer po naszym mieście w ramach akcji Bytom nieoczywisty. Wycieczki są zapowiedzią wydanego przez Urząd Miejski w Bytomiu przewodnika, który już niedługo trafi w ręce chętnych do zwiedzania Bytomia.

Uczestnicy dzisiejszego zwiedzania zobaczyli między innymi miejsce urodzenia Wacława Smoczyka, syna zegarmistrza, który podczas wojny przeprowadził blisko 60 akcji sabotażowych, polegających głównie na wysadzaniu torów kolejowych, mostów i rozjazdów, a także podpaleniu wagonów wojskowych. Ten bytomianin wyjątkowo dał się we znaki wrogom - za jego głowę wyznaczono nagrodę, a poszukiwaniami interesował się sam Hitler.

Jednym z miejsc, które było na mapie sobotniego zwiedzania był Plac Tadeusza Kościuszki - dawny Adolf Hitler-Platz, na którym niegdyś stał pomnik ku czci Adolfa Hitlera. Ciekawostką jest, że przywódca nazistowskich Niemiec otrzymał swego czasu tytuł honorowego obywatela naszego miasta.

Uczestnicy zobaczyli jeszcze dworzec kolejowy, miejsce wywozu bytomskich Żydów na śmierć, budynek szkoły baletowej, który kiedyś pełnił funkcję siedziby powiatowego dowództwa NSDAP oraz wiele innych ciekawych miejsc naszego miasta, gdzie osobiście można poczuć ducha dawnych lat.

Zdjęcie wnętrza dworca PKP

Informacje o tych miejscach oraz wiele innych ciekawostek związanych z Bytomiem opisane są w nowym przewodniku, który już niebawem trafi w ręce zwiedzających. Przewodnik w wygodnym formacie zawiera wiele istotnych treści, a dodatkowo wzbogacony jest o odwołania do podcastów, które ułatwią zwiedzanie.

Przewodnikiem dzisiejszej wycieczki był Dariusz Pietrucha, bytomski historyk.

Podobne wiadomości:

do góry