• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Upamiętnili Święto Wojska Polskiego

Upamiętnili Święto Wojska Polskiego

21 Sierpnia 2021

W obchodach Święta Wojska Polskiego w Piekarach Śląskich w imieniu prezydenta Bytomia udział wziął Sekretarz Miasta, Mirosław Luks. Składając kwiaty oddał hołd wszystkim poległym na polu chwały oraz obecnym żołnierzom stojącym na straży państwa polskiego.

Uroczystość odbyła się na terenie przy Kopcu Wyzwolenia, który jest symbolem walki o polskość i pamiątką walk powstańców śląskich. Wojskowy charakter tego wydarzenia zapewniła swoją obecnością bytomska jednostka - 34 dywizjon rakietowy Obrony Powietrznej.

Historia święta

Kultywowanie tradycji oręża polskiego było jednym z istotnych czynników integrujących armię oraz umacniało jej więzi ze społeczeństwem. Do tych tradycji nawiązują obecnie żołnierze Wojska Polskiego.

W okresie II Rzeczypospolitej Święto Żołnierza obchodzono dla upamiętnienia walk w obronie Ojczyzny toczonych w 1920 roku. Wybrano dzień 15 sierpnia, gdyż w tym dniu w 1920 roku w godzinach nocnych pierwsze oddziały 21 Dywizji Górskiej rozpoczęły forsowanie Wieprza pod Kockiem. Zapoczątkowało to kontrofensywą, w wyniku której rozbito wojska rosyjskiego Frontu Zachodniego pod dowództwem Michaiła Tuchaczewskiego.

Ustanowienie Święta Żołnierza sankcjonował rozkaz Ministra Spraw Wojskowych gen. broni Stanisława Szeptyckiego nr 126 z dnia 4 sierpnia 1923 roku. Święto Żołnierza nie zostało nigdy odwołane. Obchodzono je uroczyście w okresie II wojny światowej w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie i w Wojsku Polskim do 1947 roku. W następnych latach zaniechano jego obchodów i ustanowiono Dzień Wojska Polskiego (12 października) - upamiętniając w ten sposób chrzest bojowy 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki pod Lenino.

W latach 1990-1992 Święto obchodzono w dniu 3 maja, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Ustawa sejmowa z dnia 30 lipca 1992 przywróciła obchody Święta Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej.. W tym roku po raz pierwszy 15 sierpnia odbyły się centralne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Tradycja trwa do dziś

 

do góry