• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Ceramiczny czar Bytomia. Teresa Ebis ukazała piękno (..)

Ceramiczny czar Bytomia. Teresa Ebis ukazała piękno bytomskich kamienic

4 Maja 2024

Są małymi wielobarwnymi ceramicznymi dziełami sztuki, które niczym drogocenna biżuteria zdobią wnętrza bytomskich kamienic. Podczas pierwszego tegorocznego spaceru po Bytomiu, miłośniczka bytomskiej architektury, fotografka i blogerka Teresa Ebis zabrała turystów w świat ceramicznych kafli zdobiących budynki w naszym mieście.

Za nami pierwsza tegoroczna wycieczka w ramach spacerów po Bytomiu

Dzisiejszy 4 maja spacer z Teresą Ebis zainaugurował organizowane wspólnie przez Miasto Bytom i Lokalną Organizacją Turystyczną Miasta Gwarków spacery tematyczne po naszym mieście. Z okazji 770-lecia Bytomia w tym roku od maja do września przygotowaliśmy prawie 20 spacerów po Bytomiu, podczas których odwiedzimy lokalne zabytki, zobaczymy miejsca związane z dawnym przemysłem i ośrodkami wydobycia, a także – co będzie nowością w tym roku – zwiedzimy mroczne zakamarki Bytomia podczas nocnych spacerów śladami przemytników czy zbrodniarzy.

Ceramiczny czar Bytomia. Teresa Ebis ukazała piękno bytomskich kamienic (1) Ceramiczny czar Bytomia. Teresa Ebis ukazała piękno bytomskich kamienic (1)
15

Ceramiczny czar Bytomia. Teresa Ebis ukazała piękno bytomskich kamienic

Ceramiczny czar Bytomia – spacer po okładzinach ceramicznych

Ceramiczne okładziny ścienne najczęściej kojarzą nam się z wnętrzami starych sklepów mięsnych czy piekarni. Jednak wciąż możemy spotkać je i podziwiać na ścianach sieni i w mieszkaniach ponadstuletnich zabytkowych kamienic.

Ceramiczny czar Bytomia. Teresa Ebis ukazała piękno bytomskich kamienic

To okładziny z wizerunkami ludzi i zwierząt, przedstawiające kwiaty i pejzaże, w geometrycznych formach i niepowtarzalnych wybarwieniach. Wykonane z wielką starannością i dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Niektóre wyszły ze znanych do dziś fabryk, inne wciąż pozostają bezimienne. Zdobią wysokie cokoły zakończone subtelnymi listwami, a czasami i całe ściany pięknymi tapetowymi wzorami. Przyciągają wzrok, budzą zainteresowanie, opowiadają historię miejsc, w których się znajdują. Są małymi wielobarwnymi ceramicznymi dziełami sztuki, które niczym drogocenna biżuteria zdobią wnętrza bytomskich kamienic.

Podczas sobotniego spaceru zobaczyliśmy nie tylko piękne kamienice i ich wnętrza, ale przede wszystkim bogato zdobione klatki schodowe budynków przy ulicach Jainty i Korfantego, pl. Słowiańskim oraz ulicach: Oświęcimskiej, Prusa i Mickiewicza, gdzie wykonane z prawdziwym kunsztem kafle przedstawiają różne motywy, m.in.: kwiatowe, zwierzęce, pejzaże czy różne figury, dzięki którym wejścia do bytomskich kamienic urzekają swoim pięknem.

Bytomskie kamienice urzekają swoim pięknem

Co będzie można zobaczyć w Bytomiu podczas spacerów wiosną i latem?

Wiosna i lato to okazja do poznania ciekawostek historycznych, miejsc intrygujących, choć mało znanych. Najlepiej poznawać je u boku przewodników, historyków, ludzi z pasją. Do grona dobrze znanych z minionego sezonu przewodników, tj. Teresy Ebis, Dariusza Pietruchy czy Tomasza Śmiałka, dołączył bytomski historyk Tomasz Sanecki.

Podczas tegorocznych wędrówek przewodnicy odkryją przed nami m.in.: tajemnice bytomskich Piastów, arystokracji z Miechowic, cmentarza Mater Dolorosa, bytomskich ewangelików, ale także poznamy historię nieczynnych zakładów przemysłowych, odwiedzimy dawne ośrodki wydobycia dolomitu i srebra, poznamy szlak przemytników i pójdziemy śladem średniowiecznych murów miejskich.

Ceramiczny czar w bytomskich kamienicach

Nowością w tym roku będą aż trzy nocne spacery, podczas których poznamy zakamarki naszego miasta.

O każdym spacerze będziemy informować z wyprzedzeniem na stronie Miasta Gwarków – Lokalnej Organizacji Turystycznej, na www.bytom.pl oraz na fanpage Miasto Bytom na Facebooku

Podobne wiadomości:

do góry