Rekonstrukcja Tragedii Miechowickiej we wspomnieniach
21 Stycznia 2021Wspomnienia i relacje znanych aktorów Cezarego Żaka i Lecha Dyblika, ale także organizatorów i rekonstruktorów, którzy brali udział w Widowisku Historycznym „Walka o Miechowice” już w najbliższą sobotę, 23 stycznia będzie można zobaczyć online. Specjalną relację przygotowuje Stowarzyszenie „Pro Fortalicium”, a będzie ją można zobaczyć na stronie fanpage Schron Miechowice oraz Miasta Bytom od godz. 16.00.
W tym roku, ze względu na pandemie koronawirusa nie obędzie się jedno z największych na Śląsku oraz w południowej Polsce wydarzeń historycznych - Widowisko Historyczne - „Walka o Miechowice”, będące rekonstrukcją tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce w Miechowicach w styczniu 1945 roku. W ubiegłorocznej rekonstrukcji wzięli udział znani polscy aktorzy - Cezary Żak znany z roli Harry’ego Sauera z serialu „Tajemnica twierdzy szyfrów”, gdzie wcielił się w postać SS-Hauptsturmführera, szefa bezpieczeństwa na zamku Książ oraz Lech Dyblik, również znany z wielu seriali i filmów historycznych. Oprócz nich w wydarzeniu wzięło udział prawie 180 rekonstruktorów.
To właśnie uczestnicy miechowickiej rekonstrukcji, zaproszeni na tę okazję specjalni goście, ale również członkowie Pro Fortalicium opowiedzą nie tylko o przygotowaniach do tego wyjątkowego wydarzenia, ale również o swoich wrażeniach, rolach, w jakie się wcielili oraz samej idei wydarzenia, które co roku cieszy się ogromną popularnością - mówi Ireneusz Okoń, główny organizator rekonstrukcji Tragedii Miechowickiej.
O jednym z najbardziej znanych wydarzeń historycznych, jakie co roku odbywa się w Bytomiu - Miechowicach, opowiedzą członkowie Stowarzyszenia „Pro Fortalicium”, między innymi: Dariusz Pietrucha - prezes Stowarzyszenia oraz Ireneusz Okoń - główny organizator rekonstrukcji, przedstawiciele władz Bytomia: prezydent Mariusz Wołosz oraz jego zastępca Waldemar Gawron, ale również senator Halina Bieda, bytomski pasjonat historii, autor książki poświęconej „Tajemnicy Szybu Południowego” Maciej Bartków, członek Zarządu Województwa Śląskiego Izabela Domogała oraz ksiądz Marcin Paś, który wcielał się co roku w postać zamordowanego księdza Jana Frenzla.
Relacja online ze wspomnieniami i fragmentami poprzednich edycji rekonstrukcji wydarzeń w Miechowicach będzie można zobaczyć na stronie fanpage Schron Miechowice i Miasta Bytom oraz www.bytom.pl już w sobotę, 23 stycznia od godz. 16.00.
Tragedia Miechowicka to jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń, jakie miało miejsce w trakcie wkroczenia Armii Czerwonej na Śląsk w styczniu 1945 roku. Z rąk Sowietów w Miechowicach mogło zginąć nawet 380 osób. O Tragedii Miechowickiej przez kilkadziesiąt lat, ze względu na panujący w Polsce ustrój komunistyczny, nie wolno było mówić. Dopiero zmiany ustrojowe w naszym kraju spowodowały, że prawda o sowieckiej masakrze ujrzała światło dzienne. Mimo próby ukrycia faktów przez kilkadziesiąt lat, pozostały wspomnienia ludzi, którzy przeżyli koszmar styczniowych dni 1945 roku w Miechowicach.
Powrót do tragicznych wspomnień wywoływało ból i cierpienie, a mimo to ze szczegółami opowiadali o tym, nie tylko co przeżyli w trakcie walk o Górny Śląsk, ale głównie o zbrodniach, które towarzyszyły wkraczającym Sowietom do śląskich miast i wsi. Ich relacje nagrane i spisane, a później odtwarzane umożliwiły powstanie wielu artykułów, książek, a także filmów dokumentalnych, w których poznaliśmy prawdę o sowieckiej zbrodni, skrywanej przez kilkadziesiąt lat oraz przyczyniły się również do wszczęcia śledztwa, jakie podjął Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach.
Warto dodać, że współorganizatorem wydarzenia - Widowisko Historyczne „Walka o Miechowice” w 2020 roku było Muzeum Górnośląskie w Bytomiu.

Rekonstrukcja Tragedii Miechowickiej we wspomnieniach
Rekonstrukcja Tragedii Miechowickiej we wspomnieniach
Podobne wiadomości:
- W Bytomiu upamiętniono ofiary Tragedii Górnośląskiej 2025-01-26
- Przypomnieli o Tragedii Miechowickiej 2025-01-26
- W niedzielę, 26 stycznia obchody 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej w Bytomiu-Miechowicach 2025-01-24
- Obchody 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej w Bytomiu-Miechowicach 2025-01-17
- Tragedia Górnośląska 1945. Historie ludzkich dramatów 2025-01-16
- Rada Miejska podjęła uchwałę w sprawie ogłoszenia roku 2025 „Rokiem Tragedii Górnośląskiej” 2025-01-13
- Zbliża się 80. rocznica Tragedii Górnośląskiej 2024-11-21
- Przenieś się w czasy PRL-u 2024-07-17
- Poznaj Bytom dzięki aplikacji. Kody QR na specjalnych tabliczkach pojawiły się na Grossfeldzie 2024-06-28
- Miechowicki schron czeka na miłośników historii i militariów 2024-04-18