• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Prezydent Mariusz Wołosz otworzył Izbę Pamięci (..)

Prezydent Mariusz Wołosz otworzył Izbę Pamięci „Rozbarku”

16 Września 2021

Mimo że Kopalnia Węgla Kamiennego „Rozbark” nie fedruje już od ponad 15 lat, jej byli pracownicy nie zapomnieli o swoim dawnym zakładzie pracy. W swoich domach przechowywali sztandary, pamiątkowe medale, a także inne pokopalniane pamiątki, które zachowali dla przyszłych pokoleń. Na tym jednak byli pracownicy kopalnie nie poprzestali. Chcąc promować historię i rozbarskie tradycje założyli Stowarzyszenie Miłośników Rozbarku, w którym działa Izba Pamięci „Rozbarku”, którą wczoraj, 15 września otworzył prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Prezydent Mariusz Wołosz otworzył Izbę Pamięci „Rozbarku”

- Cieszę się, że mamy w Bytomiu kolejne miejsce, w którym pielęgnowana jest lokalna historia i tradycja. Dzisiaj pokopalniane obiekty w Rozbarku dostały drugie życie, jednak pamięć o działającej tutaj kopalni została zachowana dzięki lokalnym społecznikom. To dzięki stworzonej przez członków Stowarzyszenia Izbie Pamięci „Rozbarku” dzieci i młodzież będą mogły poznawać historię tego miejsca - mówił prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, podczas otwarcia Izby.

Prezydent Mariusz Wołosz otworzył Izbę Pamięci „Rozbarku” (1) Prezydent Mariusz Wołosz otworzył Izbę Pamięci „Rozbarku” (1)
8

Prezydent Mariusz Wołosz otworzył Izbę Pamięci „Rozbarku”

Prezydent Mariusz Wołosz otworzył Izbę Pamięci „Rozbarku”

Podczas wczorajszego spotkania prezydenta Bytomia z członkami Stowarzyszenia Miłośników Rozbarku w siedzibie przy ul. Kochanowskiego, Mariusz Wołosz podziękował dawnym pracownikom rozbarskiej kopalni za pracę i trud, jaki włożyli w stworzenie Izby Pamięci.

Prezydent Mariusz Wołosz otworzył Izbę Pamięci „Rozbarku”

Warto podkreślić, że Stowarzyszenie, które powstało w sierpniu 2020 roku liczy już ponad 50 członków, z czego zdecydowana większość to byli pracownicy Kopalni Węgla Kamiennego „Rozbark”, zlikwidowanej w 2004 roku. To właśnie byli jej pracownicy dbają o to, aby pomnik i wagonik kolejowy położony na rogu ulic Chorzowskiej i Tuwima, upamiętniający zakończenie eksploatacji w jednej z największych kopalni w Bytomiu, był w dobrym stanie. Byli pracownicy KWK „Rozbark” w czasie kiedy kopalnia fedrowała zaangażowani byli w wiele akcji: wydawali m.in. zakładową prasę, organizowali doroczne „Barbórki”, a także zabawy i festyny dzielnicowe. Po tym, jak kopalnia została w wyniku restrukturyzacji górnictwa zlikwidowana wielu z nich zabrało najcenniejsze pamiątki do swoich domów.

Prezydent Mariusz Wołosz otworzył Izbę Pamięci „Rozbarku” przy ul. Kochanowskiego 27 (1) Prezydent Mariusz Wołosz otworzył Izbę Pamięci „Rozbarku” przy ul. Kochanowskiego 27 (1)
9

Prezydent Mariusz Wołosz otworzył Izbę Pamięci „Rozbarku” przy ul. Kochanowskiego 27

Prezydent Mariusz Wołosz otworzył Izbę Pamięci „Rozbarku” przy ul. Kochanowskiego 27

Dzięki życzliwości władz miasta nasze Stowarzyszenie otrzymało lokal w Rozbarku przy ul. Kochanowskiego 27, w którym prowadzimy działalność i zbieramy pokopalniane pamiątki - mówi Jan Łoś, zastępca prezesa Stowarzyszenia Miłośników Rozbarku.

Celem Stowarzyszenia jest nie tylko pielęgnowanie pamięci o dawnej kopalni „Rozbark”, ale przede wszystkim historii, tradycji oraz kultury Rozbarku. Izba Pamięci Rozbarku ma być miejscem spotkań seniorów z przedszkolakami, a także uczniami bytomskich szkół, gdzie będę mogli poznać historię, tradycję oraz najważniejsze wydarzenia związane z dziejami Rozbarku.

Warto dodać, że w naszym mieście coraz więcej osób decyduje się na założenie stowarzyszeń czy grup pasjonatów, których celem jest nie tylko pielęgnacja historii Bytomia, ale również uratowanie przed zniszczeniem lub zapomnieniem pamiątek oraz cennych przedmiotów.

Izba Pamięci „Rozbarku” przy ul. Kochanowskiego 27 (1) Izba Pamięci „Rozbarku” przy ul. Kochanowskiego 27 (1)
10

Izba Pamięci „Rozbarku” przy ul. Kochanowskiego 27

Izba Pamięci „Rozbarku” przy ul. Kochanowskiego 27

Przypomnijmy, że w majowym wydaniu miesięcznika „Rynek 7” członkowie Stowarzyszenia opowiedzieli o historii kopalni oraz powstaniu Stowarzyszenia, które swoją siedzibę ma przy ul. Kochanowskiego 27. Z kolei w lipcowo-sierpniowym wydaniu Rynku 7 możecie zapoznać się z historią kopalni „Rozbark” od powstania w II połowie XIX wieku, aż do likwidacji na początku XXI wieku.

Izbę Pamięci „Rozbarku” przy ul. Kochanowskiego 27 można zwiedzać bezpłatnie w każdy piątek od 16:00 do 18:00.

Podobne wiadomości:

do góry