• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/34,5 mln zł dofinansowania z Funduszy Europejskich trafi (..)

34,5 mln zł dofinansowania z Funduszy Europejskich trafi do Bytomia

1 Grudnia 2023

W tym tygodniu poznaliśmy wyniki naborów do programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027. Wśród projektów, które otrzymają wielomilionowe wsparcie finansowe jest m.in. inwestycja Klubu Sportowego SKARPA BYTOM - Zielony kwartał KWK Rozbark.

Zielony kwartał KWK Rozbark - Klub Sportowy SKARPA BYTOM otrzymał dofinansowanie z Funduszy Europejskich

Dofinansowanie z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji otrzymają inwestycje gospodarcze, środowiskowe, społeczne i edukacyjne realizowane na terenach i w obiektach poprzemysłowych, zdewastowanych i zdegradowanych. Do Bytomia trafi łącznie 34,5 mln zł na realizację projektu Zielony Kwartał KWK Rozbark. Za te pieniądze tuż obok Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych SKARPA BYTOM powstanie nowoczesne i samowystarczalne centrum transformacji energetycznej.

Dobra współpraca miasta z województwem

- To fantastyczna wiadomość. Aż trzy projekty z Bytomia znalazły się wśród 10 innowacyjnych inicjatyw z województwa śląskiego. Teren po KWK Rozbark zyska teraz kolejne funkcje. Dzięki inicjatywie Klubu Sportowego Skarpa Bytom na terenie, który służył kiedyś wydobyciu węgla powstawać będzie zielona energia. Gratuluję pomysłu prezesowi Dobromirowi Bujakowi i dziękuję za dobrą współpracę marszałkowi województwa śląskiego Jakubowi Chełstowskiemu, któremu rozwój Bytomia leży na sercu - mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

- Zielony Kwartał KWK Rozbark będzie kompleksem wielu dostępnych odnawialnych źródeł energii; od wiatru, przez słońce, wodę i biogaz aż po wodór. Produkowana energia zasili m.in. SKARPĘ BYTOM, obiekt szkoleniowo-noclegowy Przy Skarpie oraz 20 domków i osiedle dla osób starszych, które zostaną wybudowane w dalszej kolejności. Wartość całej inwestycji to 100 mln zł. Dzięki pomocy finansowej ze środków unijnych możemy zrealizować pierwszy etap tego przedsięwzięcia o wartości 55 mln zł - mówi Dobromir Bujak, prezes Klubu Sportowego SKARPA BYTOM. Dodaje, że Zielony kwartał KWK Rozbark będzie jednocześnie centrum edukacyjnym dla najmłodszych oraz centrum badawczym dla studentów uczelni wyższych.

Zielony kwartał KWK Rozbark - Klub Sportowy SKARPA BYTOM otrzymał dofinansowanie z Funduszy Europejskich

Transformacja energetyczna i społeczna

Projekt zakłada stworzenie konglomeratu wielu rodzajów źródeł energii odnawialnej. Najpierw w ramach przyznanego już dofinansowania powstaną popularne panele fotowoltaiczne, które będą zamontowane na wiatach parkingowych. Jak podkreśla Dobromir Bujak, złożone zostały już wnioski o wsparcie finansowe kolejnych etapów inwestycji, w których pojawią się również turbiny wiatrowe w formie poziomych i pionowych paneli oraz inne nowoczesne metody pozyskiwania energii elektrycznej i cieplnej. Na liście jest m.in. agregat wodorowy, który będzie wytwarzać i magazynować energię z wodoru uznawanego za paliwo przyszłości. Wodór będzie pozyskiwany z elektrolizy wody z podziemnego systemu zbierania wód deszczowych. Na podziemnych zbiornikach wodnych powstanie też 20 budynków, które będą pełnić rolę mieszkań szkoleniowych dla dzieci z domów dziecka oraz przebywających wcześniej w pieczy zastępczej.

Poza funkcją użyteczną dla całego kompleksu działającego na terenie po byłej KWK Rozbark, przedsięwzięcie będzie miało również funkcję edukacyjną. - Pokażemy najmłodszym, jak produkowana jest energia z biogazu i dlaczego domowe odpady mają niesamowity potencjał energetyczny. Przykładowo, w zamian za przyniesienie kilograma odpadów i butelki PET, dzieci biorące udział w naszych warsztatach ekologicznych, otrzymają bilet wstępu na ściankę wspinaczkową lub gadżet - zapowiada Dobromir Bujak. Na inwestycji skorzystają też uczniowie szkół średnich i studenci szkół wyższych, którym inwestor udostępni infrastrukturę jako model badawczy z różnymi rodzajami źródeł energii, jej pozyskiwania i magazynowania.

Zielony kwartał KWK Rozbark - Klub Sportowy SKARPA BYTOM otrzymał dofinansowanie z Funduszy Europejskich (5) Zielony kwartał KWK Rozbark - Klub Sportowy SKARPA BYTOM otrzymał dofinansowanie z Funduszy Europejskich (5)
6

Zielony kwartał KWK Rozbark - Klub Sportowy SKARPA BYTOM otrzymał dofinansowanie z Funduszy Europejskich

Ekologiczne osiedle dla seniorów

W dalszych planach jest także budowa osiedla dla seniorów, które będzie w pełni zasilane przez odnawialne źródła energii dostępne na terenach SKARPY BYTOM. To projekt, który łączy dwa ważne cele - tworzenie przyjaznych dla środowiska rozwiązań oraz zapewnienie wygodnego i bezpiecznego miejsca dla osób starszych. - Teren, który na to przeznaczymy zaprojektowany jest w taki sposób, aby zapewnić mieszkańcom pełną niezależność i komfort. Będą to lokale na wynajem długoterminowy dla osób powyżej 60. roku życia. Ze względu na nasz zamknięty obieg energii i wody, koszt ich utrzymania będzie dla nas stosunkowo niski - wyjaśnia prezes Klubu Sportowego SKARPA BYTOM.

Pierwsze prace związane z zagospodarowaniem terenów pokopalnianych rozpoczynają się już teraz. Najpierw, obok tzw. stróżówki odbudowany będzie budynek łaźni o powierzchni prawie 1 tys. mkw. w jego pierwotnym stylu z przełomu XIX i XX wieku z ceglaną elewacją i stalowymi oknami. Inwestor nada mu nowe funkcje. Powstanie tam m.in. lokal gastronomiczny i trzy lokale usługowe. W sąsiedztwie lada chwila rozpocznie się także budowa strefy aktywności edukacyjno-społecznej, gdzie w przyszłości zostaną reaktywowane Dni Rozbarskie i będą organizowane m.in. festyny dla mieszkańców dzielnicy i nie tylko.

Podobne wiadomości:

do góry