• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Nocna szychta z wąskotorówką

Nocna szychta z wąskotorówką

17 Lipca 2024

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe cieszą się niesłabnącą popularnością dzięki organizowanym wydarzeniom, które przyciągają turystów do Bytomia chcących przejechać się najstarszą nieprzerwanie czynną koleją wąskotorowa na świecie. Kolejna okazja do tego będzie w najbliższy piątek 19 lipca podczas Nocnej Szychty, czyli wieczorno-nocnej przejażdżki koleją wąskotorową ze stacji Bytom Wąskotorowy do Miasteczka Śląskiego i z powrotem. Warto pospieszyć się z zakupem biletów, bo liczba miejsc jest ograniczona.

Archiwum: SGKW

Nocna szychta rozpocznie się o 18.00 odjazdem z przystanku Bytom Wąskotorowy, a następnie zbiórką o 18.15 na stacji BKw przy ul. Reja, gdzie na chętnych będą czekać przewodnicy, którzy oprowadzą zainteresowanych po stacji.

Tego wieczoru na stacji zapłonie ognisko, a chętni będą mogli upiec przyniesione przez siebie kiełbaski (organizator zapewnia ognisko i kije do pieczenia).

Śląskie krajobrazy o zmroku

Na godz. 20.30 zaplanowany jest wyjazd pociągu w kierunku stacji Miasteczko Śląskie. Powrót do Bytomia jest planowany na ok. godz. 23.30. Jak informuje organizator, w drodze powrotnej będzie możliwość wysiadania na stacjach pośrednich.

- Pociąg poprowadzi lokomotywa spalinowa serii Lxd2. Pociąg będzie się składał z zamkniętych i otwartych wagonów letnich bez ogrzewania, dlatego zabrać ze sobą ciepłe okrycia, noce są już chłodne - przypominają organizatorzy.

Bilet normalny kosztuje 60 zł, a za ulgowy zapłacimy 50 zł. Można je nabyć na stronie bilety.sgkw.eu

Nocna szychta z wąskotorówką (1) Nocna szychta z wąskotorówką (1)
4

Nocna szychta z wąskotorówką

170 lat jednej z największych atrakcji turystycznych w Bytomiu i na Śląsku

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe to jedna z największych atrakcji turystycznych w naszym regionie oraz jeden z najważniejszych elementów Szlaku Zabytków Techniki. Można nimi dojechać do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, Rezerwatu „Segiet” w Bytomiu - Suchej Górze oraz nad Zalew Nakło - Chechło.

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych powstało w roku 2003, a celem jego istnienia jest zachowanie w jak najlepszym stanie istniejących linii, budynków i taboru Górnośląskich Kolei Wąskotorowych oraz ochrona dziedzictwa przemysłowego. Jego wolontariusze i pracownicy wykonują prace obejmujące wszelkie aspekty działania firmy kolejowej - od utrzymania porządku na terenie stacji i wzdłuż torów poprzez remonty nawierzchni kolejowej, remonty taboru aż po prowadzenie wszelkiej niezbędnej dokumentacji.

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe to najstarsza nieprzerwanie czynna kolej wąskotorowa na świecie - powstała w roku 1853 i przez ponad 140 lat służyła tutejszemu przemysłowi przewożąc węgiel, rudy metali, czy kamień. Gęsta sieć wąskich torów łączyła większość górnośląskich hut i kopalń, rozciągała się od Raciborza na południu po Szopienice na wschodzie oraz Bibielę na północy. Od roku 2002 kolej służy już tylko przewozowi turystów, a utrzymują ją pasjonaci skupieni w Stowarzyszeniu Górnośląskich Kolei Wąskotorowych przy nieocenionym wsparciu samorządów.

Podobne wiadomości:

do góry