Nagrody Ostoi Pokoju im. Matki Ewy wręczone
28 Września 2025To był wyjątkowy weekend w Ostoi Pokoju w Bytomiu-Miechowicach. Przez trzy dni od piątku, 26 września do niedzieli, 28 września uczestnicy poznali losy Matki Ewy, kobiety która nie bała się trudnych pytań, żyła konkretnie i działała tam gdzie inni nie chcieli. Trzydniowe wydarzenie zakończyła uroczystość wręczenia Nagrody Ostoi Pokoju im. Matki Ewy.
Wydarzenie było przestrzenią do słuchania, rozmowy i odkrywania, że dziedzictwo Matki Ewy wciąż ma sens. W programie znalazło się spotkanie autorskie „Freliczka– początki drogi”. Gościem była Lydia Betz-Michels, autorka książki o młodziutkiej Ewie. To była okazja, by zajrzeć w świat dzieciństwa i młodości Matki Ewy oraz porozmawiać z autorką o jej odkryciach. Była też projekcja krótkiego filmu „Friedenshort – dzieło, które trwa”. Film to opowieść o działalności „Friedenshort” w Niemczech, a po seansie organizatorzy zaplanowali wystąpienie s. Beaty z diakonatu Friedenshort, podczas którego przedstawiła dzieło Matki Ewy kontynuowane po 1945 roku.
Na zakończenie wydarzenia odbyło się uroczyste wręczenie Nagrody Ostoi Pokoju im. Matki Ewy połączone z koncertem finałowym. Laureatami zostali: w kategorii osoba fizyczna: Ks. Dariusz Pietraś - proboszcz parafii Świętej Rodziny w Bytomiu - Bobrku, zaś w kategorii podmiot zbiorowy: TRISO - Opolskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dzieci z Trisomią 21.
Warto wspomnieć, że Nagroda Ostoi Pokoju im. Matki Ewy upamiętnia Ewę von Tiele-Winckler i dzieło jej życia - „Ostoję Pokoju”. Matka Ewa jest symbolem niesienia bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi, postaw i zachowań pro publico bono, aktywności na rzeczy środowiska lokalnego oraz zaangażowania w rozwiązywanie problemów społecznych.
Nagroda została ustanowiona wspólnie przez gminę Bytom, samorządy województw śląskiego i opolskiego oraz Diecezję Katowicką Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.
Podobne wiadomości:
- Weekend z Matką Ewą 2025-09-24
- Bytomskie nocne zwiedzanie 2025-05-17
- Spotkanie autorskie z Anną Seemann - Majorek 2023-03-16
- Nagroda „Ostoi Pokoju” wręczona 2021-09-27
- Miechowicki pałac odsłonił swoje piękno 2021-09-11
- Tomasz Żółtko w Ostoi Pokoju 2021-09-11
- Kowalonek w Ostoi Pokoju 2021-08-20
- Koncertowo w Ostoi Pokoju 2021-08-11