Ludzie i bestie z kafli rodem. Niecodzienna wystawa w Muzeum Górnośląskim
16 Listopada 2023Kafle. Z pozoru zwyczajne przedmioty z wypalonej gliny o różnorodnych formach, wzorach i kolorystyce. Stworzone do celów użytkowych, z czasem stały się ozdobnym elementem wnętrz mieszkalnych. Rozbudowana ikonografia kafli odzwierciadlała status, poglądy i upodobania właścicieli. Zdarzało się, że najpiękniejsze okazy były przedmiotem pożądania dostępnym tylko dla wybranych. Zapraszamy do Muzeum Górnośląskiego /pl. Jana III Sobieskiego 2/ 17 listopada o 10:00 na wystawę prezentującą różne wzory, kolorystykę i formy kafli.
Pierwsze kafle w XI wieku zaczęli wytwarzać garncarze na terenach współczesnej Francji i Szwajcarii. W XV wieku w związku z coraz lepszą technologią budowania pieców nastąpił rozwój kaflarstwa - zyskało ono popularność niemal w całej Europie północnej i środkowej. Do czasów dzisiejszych kompletnych kafli gotyckich i renesansowych zachowało się jednak niewiele. Zabytki te, mimo że dość często występują w materiale archeologicznym, trafiają do opracowania w postaci małych kawałków. Dopiero żmudna praca badaczy pozwala odkryć niezwykłe treści pierwotnie na nich zawarte. Z tego też powodu nawet drobne fragmenty kafli warte są uwagi i godne są wyeksponowania.
Na przygotowywanej przez Dział Archeologii Muzeum Górnośląskiego wystawie czasowej zaprezentowane zostaną wybrane kafle piecowe z przedstawieniami ludzi i bestii - zwierząt mniej lub bardziej znanych oraz przedziwnych mitycznych stworzeń. Wizerunki te często w zabawny dla nas sposób odzwierciedlają rozbudowaną kulturę naszych przodków. Zobaczymy na nich zarówno bestie, jak i rozmaite potwory, przywodzące na myśl najgorsze koszmary. Przyjrzymy się ukazanym na nich zabawnym hybrydom, syrenom o podwójnych ogonach czy jednorożcom. Na wystawie będzie można również „spojrzeć w twarz” ludziom z dawnych epok, obejrzeć stroje bogato przyodzianych dworzan i dam dworu, zobaczyć eleganckie nakrycia głowy czy piękne fryzury.
Zaprezentowana kolekcja kafli, pochodzących przede wszystkim ze zbiorów własnych, ale też z innych placówek muzealnych, stanowi ciekawy przyczynek do poznania bogatej kultury średniowiecza i czasów nowożytnych.
Wystawę będzie można oglądać do czerwca 2024 roku. Więcej na stronie <a href="https://muzeum.bytom.pl/?event=
Podobne wiadomości:
- Modernizacja budynku Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu za ponad 23 mln zł 2025-04-30
- W drugi dzień świąt odwiedź wystawę kroszonek 2025-04-20
- Kroszonkarki i kroszonkarze nagrodzeni 2025-04-06
- Finisaż wystawy "Hörst du mein heimlisches Rufen?, czyli Słyszysz me ciche wołanie?" 2025-03-28
- Trwa XXXV edycja konkursu „Górnośląskie kroszonki”. Do poniedziałku można składać swoje prace 2025-03-23
- Wystawa malarska w SqArt Gallery 2025-03-06
- Zobacz wystawę Hörst du mein heimlisches Rufen?, czyli Słyszysz me ciche wołanie? 2025-03-06
- Wystawa „Hörst du mein heimlisches Rufen?” = „Słyszysz me ciche wołanie” 2025-02-26
- I Międzynarodowy Dzień Wymiany Owadów i Targi Entomologiczne w Bytomiu 2025-02-20
- Sztuka ziemi. Wystawa inspirowana Żabimi Dołami 2025-02-19