Jak tworzyć kręgi wsparcia
16 Czerwca 2021Jak otoczyć opieką osobę niepełnosprawną intelektualnie po śmierci rodziców lub opiekunów? Na czym polega budowanie kręgów wsparcia i gdzie takie sieci z powodzeniem funkcjonują? Na te i wiele innych pytań związanych z tą tematyką można szukać odpowiedzi już w czwartek, 17 czerwca o 11.00 na seminarium „W kręgu pozytywnej zmiany” organizowane przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Koło w Bytomiu.
W ramach czwartkowego seminarium prezentowane będą modelowe kręgi wsparcia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodzin. W spotkaniu wezmą udział prezydent Mariusz Wołosz, Anna Dziąsko, przewodnicząca Zarządu PSONI Koło w Bytomiu, Paweł Jordan, prezes Stowarzyszenia Biura Obsługi Ruchu Inicjatyw Społecznych BORIS oraz Jolanta Misiek , koordynatorka projektu w Bytomiu. Spotkanie odbędzie się w Sali sesyjnej Urzędu Miejskiego przy ul. Parkowej 2.
Sieć przyjaznych ludzi
Bytomskie koło PSONI rozpoczęło realizację projektu „Kręgi Wsparcia - przyszłość zaczyna się dziś”. To innowacyjne przedsięwzięcie, w którym najważniejsze jest usamodzielnienie osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną, tak, aby mogły pozostać w swoim domu, gdy najbliższa rodzina nie będzie już mogła ich wspierać.
To innowacyjne podejście ukierunkowane na wdrażanie długofalowych rozwiązań i stworzenie warunków umożliwiających funkcjonowanie osoby z niepełnosprawnością intelektualną w swoim środowisku życia, także po śmierci jej rodziców lub innych osób bliskich. Obecnie trwają spotkania zespołów roboczych, tworzone są portrety osób z niepełnosprawnością intelektualną, wokół których powstanie krąg wsparcia.
- Wspólnie z naszymi specjalistami planujemy bezpieczną przyszłość osób z niepełnosprawnością intelektualną. Wokół osoby z niepełnosprawnością tworzony jest, zgodnie z jej potrzebami, krąg osób i instytucji wspierających, łączących wsparcie formalne i nieformalne - mówi Anna Dziąsko, przewodnicząca Zarządu PSONI Koło w Bytomiu. Chodzi o to, by wypracować dobrze funkcjonujący system wsparcia złożony z przyjaznych ludzi, na których będzie można polegać w trudnych sytuacjach - tłumaczy Anna Dziąsko.
Modelowe kręgi wsparcia
Ponieważ tylko dzięki zbudowaniu lokalnej sieci wsparcia jest możliwość stworzenia warunków dla pełnego uczestnictwa rodzin i osób z niepełnosprawności intelektualną w życiu społeczności, bytomskie stowarzyszenie poszukuje sojuszników i życzliwych osób, które wspólnie staną się częścią innowacyjnego projektu.
- Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w niepowtarzalnym projekcie skierowanym do osób z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodzin. Nigdy jeszcze nie podjęto działań adresowanych do tej grupy osób i ich rodzin na taką skalę i z tak nowatorską filozofią działania - zachęca Anna Dziąsko.
Podobne wiadomości:
- Metamorfoza sali gimnastycznej OREW w Szombierkach 2024-12-12
- 30 lat Warsztatów Terapii Zajęciowej 2024-09-11
- 30 lat PSONI 2023-11-20
- PSONI wyróżnione na Europejskim Kongresie Małych i Średnich Przedsiębiorstw 2023-10-31
- Bytomianie wsparli „GONItwę” 2023-09-09
- Kolejny etap budowy Kręgów Wsparcia w Polsce za nami 2022-06-29
- Ruszyła 8. edycja Kilometrów Dobra 2021-04-02
- Kręgi Wsparcia 2021-03-24