• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Fragment nieczynnego schronu dawnej KWK „Szombierki” (..)

Fragment nieczynnego schronu dawnej KWK „Szombierki” zostanie zaadaptowany na potrzeby obrony cywilnej

18 Lipca 2025

Ma nieco ponad 100 metrów długości, około 1,5 m wysokości, kilka wnęk, a także widoczne pozostałości po torowisku. Fragment nieczynnego od wielu lat schronu dawnej KWK „Szombierki” został spenetrowany 15 lipca przez wyspecjalizowane zastępy ratownicze z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu. Dzięki porozumieniu Miasta Bytom z CSRG, ratownicy górniczy nie tylko zbadali możliwość wejścia i drożności podziemnego schronu, ale przeprowadzili w nim także ćwiczenia ratownicze.

Fragment nieczynnego schronu dawnej KWK „Szombierki” zostanie zaadaptowana na potrzeby obrony cywilnej

- Eksploracja nieczynnych obiektów, takich jak podziemne schrony powinna być dokonywana przez wyspecjalizowane osoby, posiadające stosowne do tego uprawienia i doświadczenie – mówi Marek Klimczak, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Bytomiu. – Dlatego zawarliśmy porozumienie z Centralną Stacją Ratownictwa Górniczego w Bytomiu, która posiada ogromne doświadczenie w realizacji tego typu zadań. Dzięki pomocy wyspecjalizowanych zastępów ratowniczych CSRG było możliwe nie tylko zbadanie nieczynnego schronu, ale również przeprowadzenie tam ćwiczeń ratowniczych – podkreśla Marek Klimczak.

Eksplorowany obiekt częścią kompleksu schronów

Zbadany odcinek nieczynnego obiektu na terenie zlikwidowanej na przełomie XX i XXI wieku KWK „Szombierki” jest częścią kompleksu schronów znajdujących się w Szombierkach i Zamłyniu. Według archiwalnych map połączony jest z szybem „Ewa” nieczynnej kopalni „Szombierki” i prawdopodobnie wybudowany został w latach trzydziestych XX wieku

Spenetrowany fragment schronu zbudowany jest w całości z cegły i ma długość ponad 100 metrów, około 1,5 m wysokości oraz wnęki o długości kilku metrów po zachodniej stronie. W schronie widoczne są w ścianach kotwy, rury a także pozostałości torowiska.

Część nieczynnego schronu dawnej KWK „Szombierki” zostanie zaadaptowana na potrzeby obrony cywilnej (7) Część nieczynnego schronu dawnej KWK „Szombierki” zostanie zaadaptowana na potrzeby obrony cywilnej (7)
9

Część nieczynnego schronu dawnej KWK „Szombierki” zostanie zaadaptowana na potrzeby obrony cywilnej

Miasto planuje zaadaptować były schron na potrzeby obrony cywilnej jako miejsce ukrycia

Obrona cywilna ma na celu nie tylko ochronę ludności, zakładów pracy i urządzeń użyteczności publicznej, ale również dóbr kultury, ratowanie i udzielanie pomocy poszkodowanym w czasie działań wojennych oraz współdziałanie w zwalczaniu klęsk żywiołowych i zagrożeń środowiska oraz usuwania ich skutków. Jednym z najważniejszych zadań obrony cywilnej w czasie pokoju jest przygotowanie schronów i ukryć dla ludności oraz utrzymanie ich w gotowości do użycia w razie wojny.

Zbadany podczas ćwiczeń obiekt zanim jednak zostanie zaadaptowany na miejsce ukrycia dla ludności cywilnej musi spełniać określone wymogi zgodnie z ustawą z dnia 5 grudnia 2024 roku o ochronie ludności i obronie cywilnej oraz rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 lutego 2025 roku w sprawie kryteriów uznawania obiektów budowlanych albo ich części za budowle ochronne.

Konieczne jest więc nie tylko m.in.: sprawdzenie konstrukcji obiektu, jego hermetyczności, zapewnienie odpowiedniej wentylacji, ale również wykonanie niezbędnych napraw oraz odpowiedniego oznakowania i wyposażenia.

Szkic poglądowy fragmentu schronu na terenie nieczynnej KWK Szombierki

Podobne wiadomości:

do góry