Dzień otwarty w CSRG. Ratownicy pokazali jak wygląda ich codzienna praca
27 Czerwca 2025Na co dzień ryzykują własne życie by ratować swoich kolegów. W piątek, 27 czerwca pokazali na czym polega ich codzienna praca. Ratownicy z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego S.A. przy ul. Chorzowskiej w Bytomiu z okazji Dnia Otwartego CSRG przygotowali dla zwiedzających prezentację specjalistycznych jednostek pogotowia oraz prezentację floty wozów bojowych, a także dla chętnych pokaz i naukę pierwszej pomocy przedmedycznej. Nie lada atrakcją była także możliwość zwiedzania podziemnych wyrobisk ćwiczebnych Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego.
Podczas Dnia Otwartego CRSG S.A. w Bytomiu ratownicy zaprezentowali specjalistyczny sprzęt, którego używają podczas akcji ratując ludzi. Nie zabrakło także pokazu umiejętności specjalistycznych z wykorzystaniem technik alpinistycznych oraz sześciu pogotowi specjalistycznych CSRG S.A.
Ratownictwo górnicze w Bytomiu z ponad wiekową tradycją
Początki ratownictwa górniczego w Bytomiu przypadają na początek XX wieku. W 1906 roku podczas obrad zarządu VI sekcji Brackiego Stowarzyszenia Zawodowego, podjęto decyzję o budowie Górnośląskiej Głównej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu. Dwa lata później, w 1908 roku mimo wciąż trwających prac budowlanych, stacja w Bytomiu rozpoczęła działalność, a jej celem było udzielanie pomocy zakładom górniczym w przypadku awarii oraz niesienie ratunku poszkodowanym górnikom.
Stacja Ratownictwa Górniczego pozostała po podziale Śląska wraz z Bytomiem w granicach Niemiec, jednak niosła pomoc w całym okręgu górnośląskim. W latach dwudziestych XX wieku bytomska stacja zmieniła nazwę na Górnośląską Główną Stację Ratownictwa Górniczego i Sztolnię Doświadczalną w Bytomiu, zaś w 1929 roku w stacji utworzono stałe górnicze pogotowie ratownicze.

Dzień otwarty w CSRG. Ratownicy pokazali jak wygląda ich codzienna praca
Istotne zmiany w bytomskiej stacji zaszły dopiero po II wojnie światowej, gdy Górny Śląsk, a wraz z nim Bytom znalazł się w granicach Polski. W 1947 roku nastąpiło przekształcenie stacji w Okręgową Stację Ratownictwa Górniczego, powierzając jej rolę koordynatora działań ratowniczych. Już rok później w 1948 roku powołano przedsiębiorstwo - Stację Ratownictwa Górniczego Przemysłu Węglowego w Bytomiu z okręgowymi oddziałami w Bytomiu, Sosnowcu i Wałbrzychu.
Najistotniejsze zmiany w działalności ratownictwa górniczego wprowadzono jednak w 1958 roku. Wówczas Stację Ratownictwa Górniczego Przemysłu Węglowego w Bytomiu przekształcono w Centralną Stację Ratownictwa Górniczego, która zaczęła nadzorować i kontrolować ratownictwo we wszystkich zakładach górniczych.
W 1974 roku po czterech latach budowy oddano nowoczesny budynek Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego, który znajduje się przy ul. Chorzowskiej 25, zaś w 2005 roku Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego została przekształcona w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa o szczególnym znaczeniu dla gospodarki.
Podobne wiadomości:
- Barbórka w CSRG w Bytomiu 2024-11-30
- Miasto przejęło od SRK tereny po dawnej KWK Centrum. Powstanie tam centrum biznesu 2024-10-07
- W CSRG w Bytomiu obchodzili Barbórkę 2023-11-29
- Prezydent spotkał się z wiceministrem Markiem Wesołym 2023-07-03
- Bezpieczne wakacje z Centralną Stacją Ratownictwa Górniczego 2023-05-20
- Barbórkowe uroczystości w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu 2022-11-30
- Ratownicy górniczy zaprezentowali swoje umiejętności 2022-09-23
- Zobacz jak wygląda praca ratownika górniczego. Odwiedź CSRG w Bytomiu 2022-09-20
- Udany start bytomskich ratowników w Zimowych Mistrzostwach 2021-03-04