Bytomianie chętnie zwiedzają miechowicki pałac
12 Września 2021Trwają Dni Otwarte Pałacu w Bytomiu-Miechowicach. Piękna pogoda zachęca do odwiedzin w Parku Ludowym, gdzie mieszkańcy naszego miasta mogą zobaczyć odbudowane pozostałości pałacu Tiele-Wincklerów, liczne spektakle, posłuchać koncertów oraz wykładów o historii rodu Tiele-Wincklerów, Matki Ewy oraz dziejów Miechowic.
Przypomnijmy, że przez ponad 1,5 roku mieszkańcy naszego miasta byli świadkami, jak zniszczonym murom oficyny pałacu Tiele-Wincklerów w Bytomiu przywracano dawny blask. Do tej pory mieszkańcy mogli zobaczyć tylko z zewnątrz efekty rewitalizacji obiektu. Wszyscy byli jednak ciekawi, jak ten piękny zabytek wygląda od środka. W sobotę, 11 września podczas pierwszego dnia otwartego Pałacu w Miechowicach, bytomianie mogli zobaczyć wnętrze pozostałości pałacu, które zachwyciło zwiedzających swoim pięknem.

Trwają Dni Otwarte Pałacu w Bytomiu-Miechowicach. Piękna pogoda zachęca do odwiedzin w Parku Ludowym, gdzie mieszkańcy naszego miasta mogą zobaczyć odbudowane pozostałości pałacu Tiele-Wincklerów
Oprócz zwiedzania pałacu, mieszkańcy naszego miasta, ale również turyści, którzy przybyli do Miechowic mogli zobaczyć dom Matki Ewy, budynki Ostoi Pokoju i Ciszy Syjonu, kościół Ewangelicko-Augsburski, wysłuchać i zobaczyć koncerty, spektakle oraz wykłady.
Pałacowi i jego mieszkańcom poświęcona będzie opowieść historyczna i wystawa „Miechowice - Pałac i jego mieszkańcy”, której kuratorką jest Izabella Kühnel, archeolożka, od wielu lat związana z Muzeum Górnośląskim, autorka publikacji i albumów m.in. o wielokulturowości dziejów naszego regionu.
Nowa przestrzeń do działania
Odbudowa neogotyckiego Pałacu Tiele-Wincklerów w Bytomiu-Miechowicach zakończyła się w grudniu 2020 roku. Prace trwały 1,5 roku i zostały zrealizowane dzięki dofinansowaniu w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji (całkowita wartość projektu wyniosła około 11,6 mln zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej to ponad 5,5 mln zł). Ukryte w zieleni Parku Ludowego ruiny zmieniły się nie do poznania i są kolejnym punktem na kulturalnej mapie miasta.

Trwają Dni Otwarte Pałacu w Bytomiu-Miechowicach. Piękna pogoda zachęca do odwiedzin w Parku Ludowym, gdzie mieszkańcy naszego miasta mogą zobaczyć odbudowane pozostałości pałacu Tiele-Wincklerów, liczne spektakle oraz posłuchać koncertów
Złoty dąb i kość słoniowa
Wyposażenie pałacu nie jest stylizowane. Jest funkcjonalne, lekkie, mobilne i tak też została zaaranżowana przestrzeń - jako uniwersalna, nowoczesna w swej estetyce. Inspiracją dla kolorystyki były fragmenty artefaktów odnalezionych podczas prac rewaloryzacyjnych. Kolory wyposażenia i mebli są spójne z posadzką oraz ścianami.
Współczesne elementy zostały wprowadzone do wnętrz w taki sposób, aby kolorystycznie nie odciągały uwagi od historycznych elementów architektury pałacu, ozdobnych detali oraz drewnianej stolarki. Zastosowane w wyposażeniu kolory: złoty dąb rustykalny, kość słoniowa, złoto szczotkowane, granat inspirowane były odkryciami archeologicznymi dokonanymi podczas porządkowania ruin.
Historia pałacu Tiele-Wincklerów w Bytomiu-Miechowicach
Obecnie zachowana część miechowickiego pałacu przy ul. Dzierżonia to pozostałości po posiadłości rodu Tiele-Wicklerów, którzy w drugiej połowie XIX wieku przebudowali obiekt na XVI-wieczny, angielski styl Tudorów. Historia pałacu sięga jednak początku XIX wieku, a dokładnie 1812 roku kiedy wieś Miechowice kupił Ignacy Domes. Nowy właściciel zdecydował się w obecnym miejscu wybudować w latach 1812 - 1817 klasycystyczny pałac, który po przebudowie stał się środkową częścią neogotyckiego pałacu, zwanego potocznie - z racji swojego wyglądu - zamkiem.
Kolejna przebudowa pałacu rozpoczęła się w 1850 roku. Autorem wstępnego projektu przebudowy był znany w Niemczech architekt Richard Lucae, jednak ostatecznie modernizację obiektu prowadzono według pomysłu Maurycego Augusta Nottebohma. Przebudowa trwała blisko dziewięć lat od 1850 do 1859 roku. Wówczas dobudowano dwa skrzydła - w zachodnim mieściła się sala obrazów i kwiatowa, zaś przy wschodnim skrzydle znajdowała się najwyższa z wież „Jaskółcza”, mająca wysokość 110 stóp (ponad 33 metry).

Trwają Dni Otwarte Pałacu w Bytomiu-Miechowicach. Piękna pogoda zachęca do odwiedzin w Parku Ludowym, gdzie mieszkańcy naszego miasta mogą zobaczyć odbudowane pozostałości pałacu Tiele-Wincklerów, liczne spektakle, posłuchać koncertów oraz wykładów
Dwie pozostałe wieże nosiły nazwę „Prochowej” i „Wodnej”. W tej ostatniej mieścił się zbiornik wody dostarczanej pompami z podziemi kopalni „Maria”.
Pałac w posiadaniu rodziny Tiele-Wincklerów pozostał aż do 1925 roku kiedy odsprzedali go spółce akcyjnej Preussengrube AG. Przebudowany przez Franciszka Wincklera i Huberta von Tiele-Wincklera pałac przetrwał do 27 stycznia 1945 roku. Wkroczenie Armii Czerwonej do Miechowic w styczniu 1945 roku miało tragiczne skutki. Pałac został nie tylko splądrowany, ale również podpalony przez żołnierzy. Wypalone doszczętnie mury zamku zostały na przełomie 1954 i 1955 roku wysadzone przez saperów z Ludowego Wojska Polskiego.
Po neogotyckim pałacu pozostały do dziś jedynie fragmenty oficyny, które zostały odbudowane dzięki pozyskanym środkom z Obszaru Strategicznej Interwencji. Pałac jest jednym z najważniejszych obiektów kulturalnych i turystycznych nie tylko w Miechowicach, ale również w Bytomiu. Warto również dodać, że zespół pałacowo-parkowy Tiele-Wincklerów został 30 czerwca 1995 roku wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego. W skład zespołu pałacowo-parkowego oprócz oficyny pałacu i pozostałości pałacu Tiele-Wincklerów wchodzą również: park i zespół dendrologiczny.

Trwają Dni Otwarte Pałacu w Bytomiu-Miechowicach. Piękna pogoda zachęca do odwiedzin w Parku Ludowym
Trwają Dni Otwarte Pałacu w Bytomiu-Miechowicach. Piękna pogoda zachęca do odwiedzin w Parku Ludowym
Podobne wiadomości:
- Modernizacja budynku Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu za ponad 23 mln zł 2025-04-30
- Spacery po Śródmieściu i Szombierkach. To wszystko w ramach konsultacji społecznych projektu aktualizacji GPR 2025-04-01
- Weź udział w spacerze w ramach konsultacji społecznych projektu aktualizacji „Gminnego Programu Rewitalizacji. Bytom 2020+” 2025-03-21
- Trwa renowacja kościoła pw. św. Wojciecha. Podczas prac odsłonięto mury świątyni z końca XV wieku 2025-02-28
- Budynek przy ul. Smolenia 20 w remoncie 2025-02-21
- Kolonia Zgorzelec – usterki w lokalach są usuwane na bieżąco 2025-02-20
- Kamienica „pod neonem” ma nowych lokatorów 2025-01-31
- Lokatorzy z Kolonii Zgorzelec odebrali klucze do nowych mieszkań 2024-12-23
- Kościół św. Wojciecha przejdzie renowację. Umowa podpisana 2024-12-09
- Wyremontowane mieszkania w Rozbarku trafiły do nowych lokatorów 2024-12-03