• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Zagłosuj na Kolonię Zgorzelec i ul. Dworcową

Zagłosuj na Kolonię Zgorzelec i ul. Dworcową

1 Sierpnia 2024

W czwartek, 1 sierpnia ruszył plebiscyt publiczności w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2024. Do konkursu wybrano 35 obiektów z całego regionu, w tym zrewitalizowane osiedle Kolonia Zgorzelec oraz ulicę Dworcową w Bytomiu. Głosowanie potrwa do 31 sierpnia.

Do konkursu na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego wpłynęło 39 zgłoszeń z 27 gmin, a po ocenie formalnej 35 realizacji zostało zakwalifikowanych do dalszej oceny. Wśród zgłoszonych propozycji są zarówno przestrzenie publiczne tj. place miejskie, założenia parkowe, zieleńce, tereny rekreacyjne i sportowe, jak i obiekty użyteczności publicznej m.in. obiekty historyczne, zaadaptowane do nowych funkcji, jak i zupełnie nowe realizacje, pełniące funkcje obiektów kultury, edukacji i rekreacji.

W tym gronie znalazły się zrewitalizowane przestrzenie z Bytomia – osiedle Kolonia Zgorzelec oraz ulica Dworcowa.

Głosowanie trwa pod linkiem: https://npp.slaskie.pl/vote/project_29

W plebiscycie przyznaje się od 1 do 3 punktów i można zagłosować na trzy ulubione realizacje. Następnie należy podać maila oraz potwierdzić swój wybór w linku, który zostanie przesłany na maila. Realizacja, która uzyska największą liczbę głosów zdobędzie Nagrodę Publiczności, a wśród uczestników głosowania rozlosowane zostaną nagrody rzeczowe.

Kolonia Zgorzelec

Kolonia Zgorzelec

Wiosną tego roku zakończyła się jedna z największych inwestycji rewitalizacyjnych w Bytomiu – remont zabytkowego zespołu urbanistyczno-architektonicznego Kolonia Zgorzelec. 13 budynków komunalnych zostało podniesionych z całkowitej ruiny, 10 wyremontowanych zostało dzięki zaangażowaniu wspólnot mieszkaniowych i spółki ZBM-TBS. Nowe oblicze zyskały tereny pomiędzy budynkami. 13 budynków komunalnych położonych na terenie Kolonii Zgorzelec zostało podniesionych z całkowitej ruiny. Charakterystyczne familoki wyłączane były z użytkowania od 1999 do 2009 roku. Nieużytkowane przez wiele lat budynki wymagały wymiany stropów, dachów, kominów oraz rektyfikacji, czyli prostowania. Zakres robót objął więc nie tylko prace konstrukcyjne, renowację elewacji, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej z zachowaniem ich pierwotnego wyglądu, ale też wykonanie nowych instalacji wewnątrz budynku. Wszystkie prace realizowane były w uzgodnieniu oraz pod nadzorem Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Remonty przeszły także budynki wspólnot mieszkaniowych oraz przestrzenie publiczne – na terenie osiedla powstały nowe chodniki, ławki, plac zabaw i boisko.

 ulica Dworcowa

Ulica Dworcowa

W ramach prac rewitalizacyjnych na ul. Dworcowej przebudowana została ulica, sieci wodociągowe, kanalizacja sanitarna i deszczowa, sieci elektryczne i teletechniczne. Ulica zyskała nową – wygodną dla przechodniów, nawierzchnię z ciętego kamienia, a układ drogi został podzielony na strefy: komercyjną – przeznaczoną dla lokalnych przedsiębiorców, rekreacyjną – na której królować będzie zieleń i mała architektura, oraz na strefę ruchu. Przebudowa objęła także powstanie nowych zieleńców, nasadzenia roślinności w donicach, budowę pergoli, postawienie nowych ławek i koszy na śmieci. Oprócz przebudowy ulicy Dworcowej wyremontowane zostały również znajdujące się przy niej kamienice. Rewitalizacja ulicy Dworcowej możliwa była dzięki pozyskaniu przez miasto dofinansowania z Unii Europejskiej, a w projekcie tym, gdzie liderem jest ZBM-TBS sp. z o.o. uczestniczyły również Miejski Zarząd Dróg i Mostów, Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne sp. z o.o oraz wspólnoty mieszkaniowe.

Podobne wiadomości:

do góry