Taniec, pokaz mody oraz historia stroju śląskiego
14 Lipca 2024Za nami kolejny aktywny letni dzień w Pałacu w Miechowicach. W sobotę 13 lipca miłośnicy dobrej zabawy mogli nauczyć się tańców śląskich, ale również zobaczyć koncert zespołu Mały Śląsk, pokaz mody oraz poznać historię stroju śląskiego. Nie zabrakło także atrakcji dla dzieci, na których w specjalnie przygotowanej dla nich strefie dla bajtli czekała m.in. przymierzalnia strojów.
Dla miłośników tańców kolejna impreza w Pałacu Miechowicach była także okazją do wspólnej zabawy przy muzyce na żywo z tancerzami zespołu Mały Śląsk, jednego z najbardziej znanych nie tylko na Śląsku polskich zespołów folklorystycznych. Założony w 1973 roku w Radzionkowie przez Ewalda Sosnę zespół ma na swoim koncie liczne nagrody i wyróżnienia na przeglądach i festiwalach krajowych i zagranicznych. Zespół koncertował w Portugalii, w Czechach, na Węgrzech, na Ukrainie, w Finlandii, w Niemczech, we Francji, w Hiszpanii, w Turcji, w Belgii, w Meksyku oraz we Włoszech. W swoim programie zespół „Mały Śląsk” ma nie tylko tańce regionalne tańce polskie, ale również tańce narodowe.

Taniec, pokaz mody oraz historia stroju śląskiego
Z kolei o stroju śląskim opowiadała Anna Grabińska – Szcześniak, kustosz, absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jest nie tylko autorką kilkudziesięciu wystaw czasowych w tym nominowanej do Sybilli ekspozycji „Przy kuchennym stole. Wnętrza i smaki kuchni śląskiej” i wyróżnionej w Nagrodach Marszałka Województwa Śląskiego „Z głową w chmurach. Czepce, czepki i półczepce” oraz „Skarby śląskiej szafy”, ale również organizatorką i uczestniczką etnograficznych badań terenowych m.in. nad obrzędowością rodzinną i doroczną czy zwyczajami na pograniczy śląsko-małopolskim.

Taniec, pokaz mody oraz historia stroju śląskiego - kolejny aktywny dzień w Pałacu w Miechowicach
Anna Grabińska – Szcześniak jest także autorką i współautorką katalogów zbiorów, publikacji naukowych i kilkudziesięciu artykułów, między innymi „Ozdoby szykownych prababek. Kolekcja biżuterii cieszyńskiej w zbiorach Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu”, „Czepce, czepki i półczepce”, „Vademecum strojów górnośląskich”.
Sobotnie wydarzenie - zabawę taneczną, koncert i potańcówkę z zespołem Mały Śląsk oraz pokaz mody śląskiej zorganizowano dzięki wsparciu środków województwa śląskiego i współpracy z Bytomskim Klubem Samorządowym.
Podobne wiadomości:
- Dzień Ziemi – z szacunkiem i uważnością 2025-04-23
- Kocham Cię jak Irlandię. Wystawa Anny Gronieckiej 2024-11-02
- Malarstwo abstrakcyjne w Pałacu w Miechowicach 2024-10-05
- Spotkanie z potomkami rodu Tiele-Wincklerów 2024-09-11
- Nie taki Bebok straszny… 2024-08-17
- Potańcówka przed Pałacem w Miechowicach 2024-08-16
- Śląski Plac w Pałacu w Miechowicach 2024-08-13
- Miód bez tajemnic. Święto Pszczół w Bytomiu 2024-08-11
- Poznaj pszczeli świat 2024-08-09
- Wokół Tragedii Górnośląskiej. Debata historyczna w Pałacu w Miechowicach 2024-07-13