Miód bez tajemnic. Święto Pszczół w Bytomiu
11 Sierpnia 2024Jak długo żyją pszczoły? Dlaczego są najlepszym przyjacielem człowieka? Co należy zrobić, aby założyć własną pasiekę? Jakie miody są najlepsze? Na te i inne pytania odpowiedzi poznali uczestnicy Święta Pszczół, które po raz kolejny odbyło się w Bytomiu-Miechowicach. Atrakcją sobotniego popołudnia 10 sierpnia było nie tylko zwiedzanie pasieki, Domu Matki Ewy, ale również liczne warsztaty pszczelarskie oraz możliwość degustacji pszczelich wyrobów.
Warsztaty pszczelarskie, zwiedzanie pasieki, degustacje oraz oraz stoiska z produktami pszczelimi
Teren pasieki jest na co dzień dostępny dla niewielu osób. Tym razem jednak z okazji Święta Pszczół bytomianie mogli odwiedzić pasiekę znajdującą się obok Domu Matki Ewy w Bytomiu - Miechowicach, gdzie nie tylko poznali pszczelą rodzinę, ale poznali rolę pszczół w życiu człowieka, tajniki produkcji miodu oraz zasady prowadzenia pasieki. Dodatkową atrakcją sobotniego popołudnia była możliwość zwiedzania Domu Matki Ewy oraz kościoła Parafii Ewangelicko-Augsburskiej przy ul. Matki Ewy 1.
Z kolei w Pałacu Miechowicach dla mieszkańców oraz turystów organizatorzy wydarzenia przygotowali kolejne atrakcje, między innymi: warsztaty, zabawy kreatywne dla dzieci oraz stoisko z miodami i produktami pszczelimi. Jedną z atrakcji była również prezentacja pszczół w kolekcji filatelistycznej Stanisława Sikory, spacer przyrodniczy z Justyną Kierat oraz pokazy OSP „Górniki” i słodka loteria.
Stowarzyszenie Bytomskich Pszczelarzy obok Pałacu w Miechowicach i Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Miechowicach było jednym z głównych organizatorów Światowego Dnia Pszczół w Bytomiu. Wydarzenie wsparły również: PZF Oddział w Bytomiu, OSP „Górniki”, Polski Związek Filatelistów – Oddział Bytom oraz lokal w Bytomiu.
W Pałacu w Miechowicach dla miłośników pszczół przygotowano wiele atrakcji
Dlaczego ustanowiono Światowy Dzień Pszczół?
Światowy Dzień Pszczół, obchodzony jest od 2018 roku i został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych z inicjatywy Słowenii. Celem jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla nich. Malejąca populacja wielu gatunków owadów zapylających - przede wszystkim pszczół - jest jednym z kluczowych dla bioróżnorodności problemów. Ponad 87 proc. gatunków roślin na świecie jest zapylanych m.in. przez pszczoły. Powodem ich ginięcia jest nieprawidłowe i zbyt częste stosowanie środków ochrony roślin, wywołujące ich zatrucie.
W czasie zbiorów pszczoły świadczą jedną z najważniejszych usług dla ekosystemu, ponieważ zapylają wiele gatunków roślin, także tych, które są pożywieniem dla nas i dla wielu gatunków zwierząt. Zapylają też rośliny, które są wykorzystywane do celów ozdobnych, leczniczych, kosmetycznych i tekstylnych (np. bawełna, len).
Pasjonaci powołali Stowarzyszenie
W 2021 roku grupa pasjonatów pszczelarstwa powołała Stowarzyszenie Bytomskich Pszczelarzy. Ich celem jest nie tylko pozyskiwanie miodu i produkcja wyrobów pszczelich, ale również wsparcie leczenia systemowego pszczół, zapobieganie przepszczeleniu terenu, czyli wprowadzenie systemu rejestracji pasiek w Urzędzie Miejskim, zadbanie o bazę pożytkową – obsianie terenów łąkami kwietnymi oraz opieka nad pasieką miejską w Bytomiu i prowadzenie w niej zajęć dla początkujących pszczelarzy.
Podobne wiadomości:
- Dzień Ziemi – z szacunkiem i uważnością 2025-04-23
- Poznaj historię pszczelarstwa 2024-12-06
- Kocham Cię jak Irlandię. Wystawa Anny Gronieckiej 2024-11-02
- Malarstwo abstrakcyjne w Pałacu w Miechowicach 2024-10-05
- Spotkanie z potomkami rodu Tiele-Wincklerów 2024-09-11
- Nie taki Bebok straszny… 2024-08-17
- Potańcówka przed Pałacem w Miechowicach 2024-08-16
- Śląski Plac w Pałacu w Miechowicach 2024-08-13
- Poznaj pszczeli świat 2024-08-09
- Taniec, pokaz mody oraz historia stroju śląskiego 2024-07-14