• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Senat przez aklamację podjął uchwałę w 80. rocznicę (..)

Senat przez aklamację podjął uchwałę w 80. rocznicę Tragedii Górnośląskiej

9 Stycznia 2025

Senatorowie przez aklamację podjęli w środę, 8 stycznia uchwałę w 80. rocznicę Tragedii Górnośląskiej, w której Senat oddał cześć pamięci represjonowanej przez Armię Czerwoną, a następnie przez komunistyczne władze Polski ludności cywilnej Górnego Śląska.

Pomnik ofiar Tragedii Górnośląskiej w Bytomiu-Miechowicach

„Wszystkim, którzy stracili życie i zdrowie, oraz tym, którzy byli prześladowani za trwanie w pamięci o tych wydarzeniach” – napisano w projekcie uchwały. Senatorowie podkreślają w niej, że w styczniu 2025 roku mija 80 lat od wkroczenia na Górny Śląsk Armii Czerwonej i początku represji określanych współcześnie mianem Tragedii Górnośląskiej, której pierwszym aktem były zbrodnie popełniane na ludności cywilnej – masowe mordy, gwałty i tortury. Warto podkreślić, że liczba deportowanych osób z Górnego Śląska do Związku Radzieckiego szacowana jest na około 46 tys. osób. Poza deportacjami mieszkańcy Śląska doświadczyli masowych rabunków, gwałtów i innych represji, a podejrzanych o „niewłaściwe” pochodzenie umieszczano w więzieniach i obozach pracy, prowadzonych przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego.

Przypomnijmy, że masowe deportacje w głąb Związku Radzieckiego odcisnęły piętno na tysiącach śląskich rodzin. Wśród deportowanych do obozów na wschodzie Związku Radzieckiego nie brakowało wielu młodych mężczyzn oraz kobiet. Sowieci organizowali nie tylko specjalne miejsca zbiorek, ale także łapanki w miastach, zabierając zdolnych do pracy mężczyzn wprost z ulicy. Do jednych z najtragiczniejszych wydarzeń związanych z nagłą wywózką do Związku Radzieckiego doszło 28 marca 1945 roku w Bytomiu. Wówczas cała zmiana górników w kopalni „Bobrek”, która wyjechała na powierzchnię została zatrzymana przez żołnierzy NKWD, a następnie wtłoczona do bydlęcych wagonów i wysłana w głąb Związku Radzieckiego na przymusowe roboty.

Warto dodać, że w Senacie otwarta została także wystawa upamiętniająca 80. rocznicę Tragedii Górnośląskiej. Wystawa, przygotowana przez Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków, przywołuje dramatyczne wydarzenia sprzed 80 lat, a jej celem jest upamiętnienie tego rozdziału historii. Wystawę zainicjowała Senator Halina Bieda, a projekt został dofinansowany przez Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Wystawę w Senacie zainicjowała Senator Halina Bieda, fot. Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu

Wystawa i spotkanie historyczne w Bytomiu

Zbliżająca się 80. rocznica Tragedii Górnośląskiej jest okazją do przypomnienia mieszkańcom wydarzeń, jakie miały miejsce od stycznia 1945 roku. W Pałacu w Miechowicach 15 stycznia będziemy mogli zobaczyć wystawę „Koniec i początek. Rok 1945 na Górnym Śląsku” o godz. 16:00, zaś o godz. 18.00 wziąć udział w spotkaniu „Rok zerowy. 1945 na Górnym Śląsku” z historykiem Instytutu Pamięci Narodowej dr. Sebastianem Rosenbaumem /na spotkanie obowiązują zapisy/. Więcej szczegółów na fanpage Pałac w Miechowicach

Wystawa

Widowisko historyczne „Walki o Miechowice 1945”

W Bytomiu-Miechowicach / ul. Stolarzowicka 19/ już po raz IX odbędzie się Widowisko Historyczne „Walki o Miechowice 1945”. To jedno z najważniejszych wydarzeń przypominających zarówno tragiczne wydarzenia w Miechowicach w styczniu 1945 roku oraz Tragedię Górnośląską odbędzie się w niedzielę, 26 stycznia od godz. 14.30. Więcej szczegółów dotyczących tego wydarzenia już wkrótce.

Podobne wiadomości:

do góry