• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Ruszyły wypłaty dodatku węglowego. Miasto otrzymało (..)

Ruszyły wypłaty dodatku węglowego. Miasto otrzymało środki od wojewody

22 Września 2022

W środę 21 września późnym popołudniem na konto Urzędu Miejskiego w Bytomiu wpłynęły środki na wypłatę dodatków węglowych. Urząd Miejski przekazał już pieniądze na konto MOPR. Dzisiaj MOPR zrealizuje przelewy w wysokości 3 tys. zł do 6569 osób, które złożyły wnioski w sierpniu i wrześniu a ich wnioski zostały pozytywnie rozpatrzone. Realizacja złożonych w późniejszym terminie oraz wymagających uzupełnień wniosków będzie możliwa, kiedy otrzymamy kolejną pulę środków na wypłaty.

- Od wielu dni byliśmy przygotowani na wypłatę dodatku węglowego osobom, których wnioski przeszły pozytywną weryfikację. Czekaliśmy tylko na przelew rządowych środków na wypłatę świadczenia - mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. - Dzięki przygotowanym przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie listom wypłat, otrzymane w środę 21 września środki są natychmiast wypłacane na konta bankowe wskazane we wnioskach - dodaje prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Wpływają kolejne wnioski. Trwa ich weryfikacja

Codziennie wpływają nowe wnioski mieszkańców Bytomia o wypłatę dodatku węglowego. Tylko w ciągu jednego dnia złożonych zostało 57 nowych wniosków. W sumie do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Bytomiu wpłynęło już 8556 wniosków /stan na 21 września/, z czego 7376 wniosków zostało rozpatrzonych.

Nowelizacja ustawy o dodatku węglowym. Co się zmieniło?

Wydłużenie z 30 do 60 dni terminu wypłat dodatku węglowego, wprowadzenie zasady „jeden dodatek węglowy na jeden adres”, brak możliwości zmiany poprzednio zgłoszonego głównego źródła ogrzewania lokalu mieszkalnego w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, a także stosowanie przepisów znowelizowanej ustawy o dodatku węglowym do postępowań wszczętych, ale nie zakończonych. To najważniejsze zmiany, jakie wprowadziła nowelizacja ustawy o dodatku węglowym.

Od 20 września, czyli od dnia wejścia w życie zmian w ustawie o dodatku węglowym, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, weryfikując wnioski o wypłatę dodatku węglowego, bierze pod uwagę w szczególności informacje wynikające z deklaracji o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz informacje uzyskane w związku z postępowaniami o przyznanie świadczeń rodzinnych, wychowawczych, dodatku osłonowego i mieszkaniowego oraz danych zgromadzonych w rejestrze PESEL oraz rejestrze mieszkańców.

Przypomnijmy, że dodatek przysługuje gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Podobne wiadomości:

do góry