• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Po 30 latach znów razem na scenie

Po 30 latach znów razem na scenie

30 Sierpnia 2021

„Short Stories. Powrót” - to wydarzenie dedykowane początkom historii Śląskiego Teatru Tańca, na które zaprosił miłośników tańca współczesnego Teatr Rozbark. Wczoraj /29 sierpnia/ na scenie Beceku, spektakl „Short Stories” wykonali artyści z pierwszego składu ŚTT.

- Zaprosiliśmy artystów do twórczego spotkania ze spektaklem, nad którym zaczęli pracować jeszcze w 1991 roku. Interesujący był dla nas kontekst powstawania spektaklu Short Stories, w jaki sposób odbijało się w nim codzienne życie Bytomia obserwowane przez choreografa i tancerzy - mówiła Karolina Staneczek, koordynatorka projektów artystycznych i edukacyjnych Teatru Rozbark.

Spektal na scenie Beceku, będącej niegdyś także sceną Śląskiego Teatru Tańca

Spotkanie po latach

 W Bytomiu spotkali się tancerki i tancerze: Anna Krysiak, Agnieszka Noster, Magdalena Sokołowska, Beata Wojciechowska, Wojciech Mochniej, Andrzej Morawiec, Mariusz Olszewski, Krzysztof Sołek, Grzegorz Urbańczyk, Marek Wasążnik oraz gościnnie Iwona Olszowska. Artyści przybyli do Bytomia z Tel Avivu, Minneapolis, Los Angeles, Calgary, Katowic, Krakowa, Warszawy, Poznania i Gdańska. Było to nie tylko pierwsze od trzech dekad spotkanie w tym gronie, ale też wspólne próby i działanie sceniczne, którego punktem wyjścia był spektakl “Short Stories”.

W znakomitej większości  artyści nadal związani są ze sztuką tańca, choreografią i edukacją taneczną w Polsce, Europie Zachodniej, Kanadzie i USA. Zgodnie podkreślają, że doświadczenie zdobyte w ŚTT było dla nich fundamentalne i procentuje na wielu płaszczyznach życia społeczno-kulturalnego do dziś.

Pamięć, doświadczenia, relacje

Latem 1991 roku odbyła się audycja do tworzonego przez Jacka Łumińskiego Śląskiego Teatru Tańca w Bytomiu, pierwszego w Polsce zawodowego teatru tańca współczesnego. Jednocześnie tworzyła się grupa młodych artystów z całej Polski, którzy stali się pierwszym składem zespołu. Sierpień 1991 to moment, który na zawsze zmienił życie  zarówno artystów jak i historię tańca współczesnego w Polsce.

Choreograf spektaklu Avi Kaiser, związany w tamtym czasie z Batsheva Dance Company i współpracujący z Susanne Linke, rozpoczął pracę z tancerzami w 1991r., a oficjalna premiera odbyła się rok później.

 Projekt jest hołdem złożonym Śląskiemu Teatrowi Tańca oraz pionierkom i pionierom polskiego tańca współczesnego. Śląski Teatr Tańca przez kolejne dekady stanowił istotny fundament dla sztuki tańca współczesnego w Polsce. Rejestracja tego wydarzenia  zostanie udostępnione online we wrześniu.

Projekt był finansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Operator programu MKiDN Taniec: Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Podobne wiadomości:

do góry