Pierwsza premiera baletowa w Operze Śląskiej po remoncie
24 Lutego 2024Za nami pierwsza po remoncie premiera baletowa w Operze Śląskiej w Bytomiu. Na deskach bytomskiej opery widzowie zobaczyliśmy dramat Williama Szekspira „Makbet” z muzyką Giuseppe Verdiego, w reżyserii i choreografii Moniki Myśliwiec. Spektakl będzie można zobaczyć jeszcze w niedzielę 25 lutego.
„Makbet” to polska prapremiera baletowa zrealizowana z rozmachem, która zaskakuje niezapomnianymi efektami wizualnymi i dźwiękowymi. Najnowszy spektakl baletowy bytomskiego teatru interpretuje siedemnastowieczną tragedię przez pryzmat tego, co we współczesnej twórczości teatralnej jest najbardziej aktualne i pociągające. Widowisko zachwyca miłośników baletu, złożonymi choreograficznie scenami zespołowym, duetami i solowymi popisami tancerzy.
Opowiedziana tańcem historia jest uniwersalną opowieścią o potędze namiętności związanej z pragnieniem władzy. Szekspirowski dramat odwołuje się do archetypów, nawiązuje do fatum kierującego ludzkim losem, stawia głównego bohatera wobec tragicznych dylematów i konsekwencji dokonanych wyborów. Dramaturgia tego widowiska koncentruje się na parze głównych bohaterów, którzy – pozostając wspólnikami w zbrodni – zupełnie odmiennie mierzą się z jej konsekwencjami.

Pierwsza premiera baletowa w Operze Śląskiej po remoncie
Warstwę muzyczną spektaklu stanowią utwory Giuseppe Verdiego w autorskim opracowaniu Tomasza Tokarczyka – kierownika muzycznego Opery Śląskiej. Spektakl nawiązuje do klasycznych tradycji baletowych bytomskiej sceny, w nowoczesnym i bardzo atrakcyjnym wydaniu. Ciało tancerzy jest narzędziem ekspresji – wyraża emocje i przeżycia głównych bohaterów.
W spektaklu zostały zaprezentowane kostiumy autorstwa Joanny Jaśko-Sroki, cenionej scenografki, autorki kostiumów do kilkudziesięciu przedstawień teatralnych, realizowanych na deskach teatrów dramatycznych i lalkowych. Przygotowane kostiumy balansują pomiędzy współczesnością a historią. Ich elementem wyróżniającym jest specjalny „dress code”, opisujący status bohaterów i ich charakter.
W spektaklu wystąpił Zespół Baletu, Uczniowie Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu i Orkiestra Opery Śląskiej w Bytomiu pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka.
Podobne wiadomości:
- Naznaczeni w Teatrze Rozbark 2025-04-12
- Premiera w Teatrze Rozbark 2025-04-10
- Złote Maski dla artystów Opery Śląskiej 2025-04-01
- Horyzonty po raz trzeci 2025-03-26
- "Spartakus” – premiera na deskach Opery Śląskiej 2025-03-08
- Dyplomanci na scenie 2025-03-08
- Spektakl dyplomowy studentów WTT 2025-03-05
- Porozumienie dla sztuki 2025-03-04
- Porozmawiali w Operze o Sekretach Bytomia 2025-02-17
- Calineczka na scenie bytomskiej opery 2025-01-10