Pierwsza łopata już wbita. Ruszyła budowa nowej inwestycji w KSSE w Bytomiu
27 Maja 2021W bytomskim obszarze Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przy ul. Hakuby rozpoczęła się realizacja kolejnej inwestycji. Na działce o powierzchni około 1,6 ha firma PHU CORA wybuduje budynek biurowo-magazynowo-produkcyjny, w którym prowadzona będzie produkcja oświetlenia ledowego z przeznaczeniem na rynek Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii.

- Tereny Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Bytomiu rozwijają się bardzo dynamicznie. W tej chwili na 10 obszarów wydzielonych w ramach bytomskiej części Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, 6 obszarów znalazło już swoich nabywców. W ciągu ostatnich 2,5 roku sprzedanych zostało aż 5 działek w strefie - wylicza prezydent Mariusz Wołosz.
- Kolejna inwestycja w bytomskim obszarze Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej to potwierdzenie, że nasze miasto jest atrakcyjne dla przedsiębiorców - mówi wiceprezydent Michał Bieda. - Nowy inwestor znany jest w branży zajmującej się produkcją oświetlenia ledowego na rynki europejskie, dlatego cieszę się, że renomowana firma zdecydowała się w Bytomiu ulokować swój biznes - podkreśla Michał Bieda.
PHU CORA - światło wprost z Bytomia
Firma od 2016 roku szukała dogodnej lokalizacji na Śląsku, aby rozbudować obecny zakład produkcyjny. Decydując się na ulokowanie kapitału w Bytomiu, przedstawiciele firmy brali pod uwagę przede wszystkim wielkość działki i odległość od obecnej siedziby, a także dogodną lokalizację w KSSE, blisko węzła autostrady A1.
PHU CORA na blisko 1,6 ha przy ul. Hakuby wybuduje obiekt o powierzchni około 6 tys. mkw., który podzielony będzie funkcyjnie na część produkcyjną, magazyn oraz biuro. W nowym zakładzie produkowane będzie oświetlenie ledowe, z którego firma słynie nie tylko w kraju, ale również za granicą, na rynkach krajów Unii Europejskiej oraz w Wielkiej Brytanii. Firma zatrudnia obecnie 50 osób, jednak jeśli pozwoli na to sytuacja, planowane jest w przyszłości zwiększenie zatrudnienia nawet do 100 osób.

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna w Bytomiu
Obszar KSSE w Bytomiu zlokalizowany jest w północnej części miasta, około 1,5 km od węzła autostrady A1. Wybudowano tu drogę zbiorczą i drogi dojazdowe o łącznej długości ponad 2 km wraz z chodnikiem, drogą rowerową oraz miejscami parkingowymi. Cały obszar został uzbrojony w oświetlenie, sieć elektryczną, wodociągową, kanalizację deszczową, sanitarną, teletechniczną, a istniejący gazociąg i sieć cieplna zostały przebudowane.
- Zainteresowanie przedsiębiorców inwestowaniem w Bytomiu rośnie. Rozmawiamy z kolejnymi firmami, które chcą ulokować swój biznes przy ul. Hakuby, na terenie KSSE - mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia. - Zarówno strefę, jak również tereny wokół KSSE staramy się uatrakcyjnić, dlatego w tym roku powstanie 140-metrowy odcinek drogi łączącej ul. Hakuby z zakładami przemysłowymi w sąsiedztwie Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej - dodaje wiceprezydent Michał Bieda.
Cały kompleks Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Bytomiu wynosi łącznie prawie 17 ha, a jego rewitalizacja kosztowała ponad 21 mln zł, z czego 5,5 mln zapewniło miasto, a reszta - 15,7 mln pochodziła z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WSL na lata 2007-2013. Tereny włączone do KSSE są bardzo dobrze skomunikowane lokalizacyjne - znajdują się w pobliżu m.in. węzła autostrady A1, DK 11 łączącej Bytom z Poznaniem czy Obwodnicy Bytomskiej oraz linii kolejowej nr 131 łączącej Górnym Śląsk z Pomorzem.
Pierwsza łopata już wbita. Ruszyła budowa nowej inwestycji w KSSE w Bytomiu
Pierwsza łopata już wbita. Ruszyła budowa nowej inwestycji w KSSE w Bytomiu
Podobne wiadomości:
- Weź udział w konsultacjach społecznych i zapoznaj się z projektem planu ogólnego Gminy Bytom 2026-06-08
- Panattoni rusza z wielką inwestycją w Bytomiu. 100 tys. mkw. dla Latex Opony 2026-06-02
- Nowy zakład za 110 mln zł w bytomskiej strefie KSSE. Będą tam produkować opakowania 2026-05-29
- Ponad 67,2 mln zł dla centrum biznesu na terenach po byłej kopalni 2026-05-08
- Michał Bieda powołany do Rady Rozwoju Obszaru Gospodarczego KSSE 2026-04-15
- Mamy budżet na 2026 rok. To trudny budżet 2025-12-15
- Reich-cK rozszerza działalność w Bytomiu dzięki wsparciu z funduszy unijnych 2025-12-15
- Od stycznia zmienią się stawki podatku od nieruchomości 2025-11-24
- PEC Bytom: 30 milionów złotych na inwestycje i remonty w 2025 roku 2025-11-06
- Prezydent Mariusz Wołosz uzyskał wotum zaufania oraz absolutorium za 2024 rok 2025-06-17