Dworcowa będzie zrewitalizowana. Reprezentacyjna ulica przejdzie odnowę
27 Maja 2021Po tym jak Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Bytomiu ogłosił w ubiegłym tygodniu przetarg na rewitalizację mającej średniowieczny kształt ulicy Zaułek, ruszył właśnie kolejny przetarg, tym razem na rewitalizację jednej z najbardziej rozpoznawalnych ulic w mieście - Dworcowej. Projekt przewiduje m.in. przebudowę sieci kanalizacji wodociągowej i sanitarnej oraz instalacji elektrycznych i teletechnicznych, a także wykonanie nowej nawierzchni z kostki kamiennej, nasadzenie roślinności w donicach, trawników, postawienie małej architektury oraz konstrukcji stalowych pergoli.
- Obydwa projekty konsultowaliśmy z mieszkańcami. Teraz przyszedł czas na realizację wspólnej koncepcji przebudowy zarówno ulicy Zaułek oraz Dworcowej - mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. - Staramy się o pozyskanie dofinansowania do tych inwestycji, a złożone przez miasto wnioski czekają na rozstrzygnięcie w Urzędzie Marszałkowskim. Pozytywna decyzja umożliwi realizację tych dwóch ważnych dla Bytomia projektów, które są szansą na zmianę wizerunku zarówno tych ulic, jak i miasta - podkreśla Mariusz Wołosz.
Warto dodać, że w grudniu 2020 roku miejska spółka ZBM-TBS Sp. z o.o., jako lider projektów, złożyła kilka wniosków o dofinansowanie z Unii Europejskiej kluczowych projektów, które mają odmienić Śródmieście miasta. Wśród nich są: rewitalizacja kwartału ulic: Głęboka-Matejki-Katowicka, ale także ulicy Mickiewicza, Dworcowej, Zaułku i otoczenia Rynku. Ostatni projekt obejmujący „Rewitalizację podobszaru 10 w Bytomiu - okolice ulicy Dworcowej i Rynku”, w tym ulicę Zaułek, Dworcową oraz okolice bytomskiego Rynku szacowany jest na ponad 30 mln, z czego miasto stara się o pozyskanie ponad 15 mln zł. Resztę sfinansuje gmina z własnego budżetu oraz wspólnoty mieszkaniowe.
Dworcowa zmieni swoje oblicze
Rewitalizacja ulicy Dworcowej realizowana jest wspólnie przez Miejski Zarząd Dróg i Mostów oraz Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o., które sfinansuje prace na sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej. Roboty obejmują przebudowę sieci wodociągowej wraz z przyłączami na całej długości ulicy Dworcowej, a także przebudowę kanalizacji sanitarnej na odcinku od budynku Dworcowa 34 do studni zlokalizowanej w pl. Michała Wolskiego.
Z kolei prace budowlane związane z rewitalizacją ulicy Dworcowej obejmą przebudowę sieci elektrycznej i teletechnicznej, w tym okablowanie, oświetlenie oraz monitoring, wykonanie nowych nawierzchni z kostki kamiennej ciętej płomieniowanej, tak aby zapewnić wygodną, równą, antypoślizgową i jednocześnie elegancką nawierzchnię, która powinna cechować główną ulicę Śródmieścia. Ponadto przebudowa obejmuje powstanie trawników, nasadzeń roślinności w donicach, naświetla piwniczne, mur oporowy, powstanie konstrukcji stalowych pergoli, małą architekturę oraz oznakowanie docelowe i montaż automatycznych słupków blokujących. Ponadto w 11 zabytkowych kamienicach wyremontowane zostaną części wspólne budynków m.in. dachy, elewacje i klatki schodowe.
Warto podkreślić, że podczas konsultacji społecznych mieszkańcy prosili o stworzenie miejsc zielonych, dlatego też w projekcie przewiduje się ustawienie donic i pergoli z krzewami, drzewami i pnączami, na całej długości ulicy, jak również uporządkowanie ruchu samochodów na deptaku. Po przebudowie ul. Dworcowej kierowcy będą poruszać się środkiem drogi, a w godzinach, kiedy nie będą odbywały się dostawy, wjazd na deptak będzie ograniczony opuszczanymi słupkami.
- Prace na ulicy Dworcowej związane z jej planową rewitalizacją już trwają. Na ponad 700-metrowym odcinku realizowana jest wymiana sieci gazowej, która ze względu na stosowaną technologię i logistykę prowadzonych robót, musi być zakończona przed rozpoczęciem prac drogowych w ramach projektu rewitalizacji ulicy Dworcowej - mówi zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda.
Miasto gotowe do realizacji projektów
Złożone przez miasto wnioski o pozyskanie dofinansowania oraz wysokość kosztów związanych z realizacją projektów zostały opracowane na podstawie dokumentacji technicznej, a także posiadają niezbędne decyzje i pozwolenia budowlane. To oznacza, że w przypadku przyznania dofinansowania z Unii Europejskiej oraz po rozstrzygnięciu przetargów, wykonawcy będą mogli przystąpić do realizacji projektów rewitalizacyjnych, które zgodnie z planem powinny zakończyć do 31 grudnia 2022 roku.
W przypadku rewitalizacji ulicy Dworcowej przyszły wykonawca będzie miał 14 miesięcy na realizację całego zadania. Warto podkreślić, że ze względu na fakt, że teren, gdzie znajduje się ulica Dworcowa leży w obszarze ochrony archeologicznej, niezbędne przed rozpoczęciem prac rewitalizacyjnych jest pozyskanie stosownych zezwoleń archeologicznych i nadzoru archeologicznego.
Warto podkreślić także, że wiele elementów, które obecnie znajdują się na ulicy Dworcowej, jak kostka kamienna, oprawy ledowe czy obiekty małej architektury zostaną zdemontowane i zabezpieczone. Dotyczy to również popularnej na ul. Dworcowej rzeźby „Świetlika”, która na czas robót rewitalizacyjnych zostanie zdemontowana i zabezpieczona na terenie zaplecza technicznego MZDiM-u tak, aby po zakończeniu inwestycji ponownie stanęła na ulicy Dworcowej.
Podobne wiadomości:
- Modernizacja budynku Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu za ponad 23 mln zł 2025-04-30
- Spacery po Śródmieściu i Szombierkach. To wszystko w ramach konsultacji społecznych projektu aktualizacji GPR 2025-04-01
- Weź udział w spacerze w ramach konsultacji społecznych projektu aktualizacji „Gminnego Programu Rewitalizacji. Bytom 2020+” 2025-03-21
- Trwa renowacja kościoła pw. św. Wojciecha. Podczas prac odsłonięto mury świątyni z końca XV wieku 2025-02-28
- Budynek przy ul. Smolenia 20 w remoncie 2025-02-21
- Kolonia Zgorzelec – usterki w lokalach są usuwane na bieżąco 2025-02-20
- Kamienica „pod neonem” ma nowych lokatorów 2025-01-31
- Fundacja La Luna na pomoc psim seniorom 2025-01-16
- Lokatorzy z Kolonii Zgorzelec odebrali klucze do nowych mieszkań 2024-12-23
- Kościół św. Wojciecha przejdzie renowację. Umowa podpisana 2024-12-09